Z kurii trafią na

  Z kurii trafią na plebanie. Roszady w diecezji tarnowskiej

  Paweł Chwał

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nominacje proboszczowskie wręczył bp Andrzej Jeż. Ks. Paweł Górski obejmie parafię w Szymbarku

  Nominacje proboszczowskie wręczył bp Andrzej Jeż. Ks. Paweł Górski obejmie parafię w Szymbarku ©Ewa Biedroń/RDN Małopolska

  W podtarnowskich parafiach dojdzie do sporych roszad. Przenosiny czekają ponad setkę kapłanów. Część z nich rozstaje się obecnie z kościelną administracją, odchodząc do pracy wśród wiernych.
  Nominacje proboszczowskie wręczył bp Andrzej Jeż. Ks. Paweł Górski obejmie parafię w Szymbarku

  Nominacje proboszczowskie wręczył bp Andrzej Jeż. Ks. Paweł Górski obejmie parafię w Szymbarku ©Ewa Biedroń/RDN Małopolska

  W tarnowskiej kurii i podległych jej instytucjach dojdzie od września do sporych zmian kadrowych. To efekt decyzji ordynariusza diecezji, kierującego do pracy w parafiach kapłanów, którzy do tej pory pełnili ważne funkcje w administracji kościelnej.

  Po 11 latach z funkcją dyrektora diecezjalnej Caritas żegna się ks. Ryszard Podstołowicz. Od 10 sierpnia będzie proboszczem parafii pod wezwaniem św. Mikołaja w Bochni.

  - Czas spędzony w Caritas będę wspominał z wielką wdzięcznością. Wracam do pracy duszpasterskiej, którą realizowałem wcześniej, przez 16 lat swojego kapłaństwa - mówił w rozmowie w Radiu RDN Małopolska ks. Podstołowicz.

  Będzie to już trzeci kapłan, który obejmie stery w tej dużej parafii w Bochni w ciągu niespełna 2,5 roku. Po rezygnacji ks. Zdzisława Sadko przez kilka miesięcy poprzedzających nominację biskupią proboszczem był tam ks. Leszek Leszkiewicz. Półtora roku temu jego następcą został ks. Wojciech Gałda, który teraz wraca do tarnowskiego seminarium, gdzie będzie ojcem duchownym.

  - Proboszczowie zazwyczaj pełnią swoją posługę w danej parafii nawet przez kilkadziesiąt lat. Niemniej jednak czasem życie pisze takie scenariusze, że trwa to krócej niż w przypadku wikariuszy - zauważa ks. Robert Kantor, kanclerz tarnowskiej kurii.

  Z funkcją dyrektora Wydziału Katechetycznego żegna się ks. Bogusław Połeć - odebrał nominację na proboszcza parafii w Mielcu, a ks. Paweł Górski - dotychczasowy dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży, a jednocześnie prezes Katolickiego Centrum Edukacji Młodzieży KANA w Tarnowie - obejmie parafię w Szymbarku.

  Z kolei ks. Paweł Płatek - diecezjalny moderator Ruchu Światło-Życie i jeden z diecezjalnych egzorcystów - będzie proboszczem w Koszycach Wielkich. Ks. Antoni Bielak - ojciec duchowny w tarnowskim seminarium, będzie proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, a ks. Czesław Noworolnik - wykładowca wydziału teologicznego zastąpi ks. Kazimierza Kozyrę na probostwie w Zalasowej.

  Poza tym do zmiany proboszczów dojdzie także m.in. w Błoniu koło Tarnowa, w Łąkcie i Grudnej Górnej. - Zmiany w większości związane są z osiągnięciem przez dotychczasowych proboszczów wieku emerytalnego. W naszej diecezji jest to 70 lat - tłumaczy ks. Robert Kantor. Jak dodaje, wszyscy księża-urzędnicy, którzy pracują w kurii, muszą liczyć się z tym, że funkcje przez nich pełnione nie są dozgonne i kiedyś trafią na parafię.

  - Misją księdza jest przede wszystkim praca duszpasterska w bezpośredniej styczności z wiernymi - wyjaśnia.

  Nowo mianowani proboszczowie parafie obejmą 10 sierpnia. Nazwiska kapłanów, którzy zastąpią dyrektorów wydziałów w kurii czy Caritas, poznamy we wrześniu. Biskup ordynariusz ogłosi nominacje po powrocie z wizyty w Kazachstanie.


  Gdzie trafią wikariusze?


  Parafie, w których rozpoczną posługę od 1 września, poznało też 88 księży wikariuszy z diecezji. W naszym regionie to m.in.: ks. Paweł Broński, ks. Paweł Herudziń-ski, ks. Tomasz Cwenar, ks. Andrzej Dernoga (wszyscy trafią do parafii św. Mikołaja w Bochni), ks. Marek Migacz (Ciężkowice), ks. Mateusz Hojdak (Czchów), ks. Jacek Sarota (Olesno) , ks. Jacek Słota (Pleśna), ks. Bogdan Florek (Radgoszcz), ks. Paweł Król (Rudka), ks. Marcin Kmieć (Siedliska), ks. Marcin Gądek (Szerzyny), ks. Rafał Dziedzic (Szynwałd), ks. Piotr Obrzut (Gromnik), ks. Tomasz Gołąbek (Lisia Góra), ks. Grzegorz Brach (Lubcza), ks. Marcin Kawa (Łęg Tarnowski), ks. Janusz Pabian i ks. Daniel Świątek (Tarnów-Katedra), ks. Mateusz Wójcik (Tarnów-Klikowa), ks. Andrzej Sobol (Tarnów, Szkaplerzna), ks. Łukasz Kita i ks. Sebastian Ligę-ska (Tarnów Mościce), ks. Łukasz Żurek i ks. Łukasz Kaźmierek (Tarnów NSPJ), ks. Łukasz Dutka (Tu-chów), ks. Krzysztof Kiszka (Wierz-chosławice), ks. Przemysław Gabik i ks. Wiesław Biedroń (Zakliczyn), ks. Robert Krzyszkowski (Zgłobice).

  70 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Dworzec autobusowy w Tarnowie

  Zobacz jak wyglądał Tarnów przed laty! [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

  Link do głównego zdjęcia

  Dworzec autobusowy w Tarnowie ©Narodowe Archiwum Cyfrowe


  WIDEO: Abp Jędraszewski metropolitą krakowskim

  Źródło:

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A co z 3 muszkieterami???

   katolik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A czemu nie zostali wydaleni z kaplanstwa ksieza ktorzy zabawiali sie w domu uciech w takie swieto jak WIELKI CZWARTEK 2015 roku? Dalej rozdaja komunie,odprawiaja msze sw? A ci co maja rodziny?...rozwiń całość

   A czemu nie zostali wydaleni z kaplanstwa ksieza ktorzy zabawiali sie w domu uciech w takie swieto jak WIELKI CZWARTEK 2015 roku? Dalej rozdaja komunie,odprawiaja msze sw? A ci co maja rodziny? Taka diecezja ,a takie cos ma miejsce? Czy to jest normalne i po chrzescijansku? Skoro w maju 24 kaplanow dostalo nominacje i pierwsze swoje parafie,to moze czas najwyzszy wydalic z kaplanstwa tych co zrobili zla opinie diecezji i kurii. Prosze nie dziwic sie ze ludzie odchodza od kosciola.

   http://nie.com.pl/cycek-tancerki-w-zebach-proboszcza/

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cenzura

   Zosia LegionMarii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Ks. Jacek Międlar: Bp Kaszak i abp Życiński to kałowe aktywne seksualnie pedałki (w ramach filmu o Sowie)
   http://wprawo.pl/2017/06/13/ujawniamy-dlaczego-ksiadz-kazimierz-sowa-byl-bezkarny/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama