Chcą odnowić grób swojego nauczyciela. Szukają kontaktu do...

  Chcą odnowić grób swojego nauczyciela. Szukają kontaktu do rodziny

  Paulina Piotrowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Chcą odnowić grób swojego nauczyciela. Szukają kontaktu do rodziny

  ©Gazeta Krakowska

  Andrzej Srzednicki zmarł w 2006 roku. Byli uczniowie chcą odnowić jego grób Szukają rodziny zmarłego nauczyciela, by uzyskać zgodę na budowę pomnika
  Chcą odnowić grób swojego nauczyciela. Szukają kontaktu do rodziny

  ©Gazeta Krakowska

  Od byłych uczennic z Klubu Osiedlowego Kostrze w Podgórzu dostaliśmy prośbę o przypomnienie osoby zmarłego przed dziesięcioma laty ich opiekuna i nauczyciela, muzyka Andrzeja Srzednickiego.

  Teraz poszukują kontaktu z jego rodziną, bo chciałyby ufundować nowy nagrobek nauczyciela, gdyż obecny jest w fatalnym stanie.

  Andrzej Srzednicki był artystą muzykiem, który przez wiele lat w różnych ośrodkach kultury oraz szkołach muzycznych w Krakowie i Krzeszowicach nauczał dzieci oraz młodzież gry na instrumentach. Prowadził też zespoły wokalne.

  Wiele lat uczył w Szkole Muzycznej przy ul. Basztowej, był związany z Piwnicą pod Baranami. Przez około 15 lat pracował w Domu Kultury „Podgórze”, ale przede wszystkim w Klubie Osiedlowym „Kostrze”, gdzie prowadził dziecięco - młodzieżowy zespół wokalny „Kamerton”. Istniał on kilka lat i był na bardzo wysokim poziomie artystycznym, stanowił nawet swego rodzaju wizytówką Domu Kultury „Podgórze”.

  - Ja i koleżanki byłyśmy jego członkiniami. Pan Andzej Srzednicki podarował nam wspaniały, muzyczny okres naszego dorastania. Stworzył także zespół instrumentalny „Marimba”. Ponadto miał wielu uczniów indywidualnych, którym zdradzał tajniki gry na pianinie i gitarze - wspomina Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz

  Andrzej Srzednicki zmarł ponad 10 lat temu. Niestety miejsce jego pochówku znajdujące się w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim wymaga odnowy. Grób jest zaniedbany, brak tabliczki z imieniem. - Bardzo dotyka mnie stan nagrobka. Podjęłam zatem wraz z koleżankami inicjatywę odszukania rodziny zmarłego w celu uzyskania zgody na postawienie nowego pomnika - dodaje Kuchnia-Wołosiewicz.

  Byli uczniowie Andrzeja Srzednickiego działają od dawna na rzecz odnowienia pomnika i przywrócenia pamięci o zmarłym. - Założyliśmy grupę na poratu Facebook „Uczniowie i przyjaciele Andrzeja Srzednickiego”, jesteśmy też w trakcie tworzenia bloga dotyczącego wspomnień związanych z Panem Andrzejem, chcemy wydać wspomnienia o nim w postaci książki - zapowiada Kuchnia-Wołosiewicz.

  Byli uczniowie mają dużo planów, ale jak sami przyznają, by mogły się zrealizować, potrzebują pomocy w dotarciu do jak największej liczby osób, które mogą posiadać potrzebne im informacje.

  Srzednicki był znany w krakowskim środowisku artystycznym, mieszkają tu jego uczniowie, ich rodzice, sąsiedzi. Każda informacja jest dla pomysłodawców akcji na wagę złota. Udało im się już skontaktować z jednym z przyjaciół ich ukochanego nauczyciela, Piotrem Karczem.

  - Był skromny, niewiele mówił o sobie, nie zależało mu na nagrodach, popularności, ale na tym, aby nauczyć jak najwięcej młodych ludzi - tak wspominał zmarłego w 2006 roku Piotr Karcz.

  - Był dla nas wzorem, wiele nas nauczył, między innymi tego, że dążąc do wyznaczonego celu, trzeba robić to w sposób perfekcyjny, nie iść na łatwiznę, nie poddawać się. Będzie nam go bardzo brakować - mówiły zaraz po jego śmierci uczennice.

  Zaniedbany grób znajduje się na Cmentarzu Rakowickim, wejście od ul. Prandoty. Jeśli ktoś może pomóc w odnalezieniu rodziny zmarłego prosimy o kontakt mailowy z pomysłodawcami akcji: o.andrzeju.srzednickim@gmail.com.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To tylko parę słów

  Maria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Cel jest szczytny proponuje zainteresować tym naszego prezydenta Krakowa wystarczy pisemko
  to wspaniały człowiek na pewno nie odmówi.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Warto spróbować!

  Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dobry pomysł; nie pomyśleliśmy o tym. Dziękujemy za podpowiedź. :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Budujące ...

  Aaa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  SZACUNEK ! Oby Wam się udało.
  O pamięć wartościowego Człowieka, który zrobił dużo dobrego dla miasta, muszą zadbać równie dobrzy, przyzwoici ludzie.
  Miasto ma inne ważniejsze wydatki np....rozwiń całość

  SZACUNEK ! Oby Wam się udało.
  O pamięć wartościowego Człowieka, który zrobił dużo dobrego dla miasta, muszą zadbać równie dobrzy, przyzwoici ludzie.
  Miasto ma inne ważniejsze wydatki np. dotacje do remontów kościołów, ŚDM itp.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dzięki za wsparcie! :)

  Agnieszka Kuchnia-Wołosiewicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Serdecznie dzięki za dobre słowo! Zapraszamy do współpracy!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo