Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Fałszywe ogłoszenia o noclegach na sylwestra! Sprawdzajmy, zanim wpłacimy zaliczki

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Uwaga o ogłoszenia dot. wynajmu noclegów na sylwestra w Zakopanem. Znów pojawili się oszuści.
Uwaga o ogłoszenia dot. wynajmu noclegów na sylwestra w Zakopanem. Znów pojawili się oszuści. Policja Zakopane
W internecie znów zaczęły pojawiać się fałszywe ogłoszenia ws. wynajmu pokoi na sylwestra w Zakopanem. Tym razem oszuści podszyli się pod domek na zakopiańskiej Olczy.

Fałszywe ogłoszenie zamieszczone zostało na jednej z grup z ogłoszeniami o noclegach na Facebooku. Oszust wykorzystał zdjęcia legalnie działającego ośrodka. Chciał wynająć domek dla 8-10 osób na okres sylwestra za 500 zł za dobę. Cena za taką liczbę osób oczywiście była zaniżona. Fałszywe ogłoszenie zauważyli sami właściciele ośrodka. Na swoim oficjalnym profilu na FB uczulili potencjalnych klientów, by wcześniej kontaktowali się przez oficjalną stronę, a nie przez ogłoszenia na Facebooku.

To pierwsza wyłapana w tym okresie próba wyłudzenia zadatku na poczet pobytu sylwestrowego. Niewykluczone jednak, że nie ma ich więcej. Czym bliżej sylwestra, tym takich fałszywych ofert może być więcej. Pokazał to przykład minionych lat.

- Przed sezonem świąteczno-noworocznym nasila się proceder oszustw na tzw. „wirtualne kwatery”. Zazwyczaj są to bardzo atrakcyjne oferty kuszące znakomitą lokalizacją, zaniżoną ceną, zdjęciami wspaniałych apartamentów czy urokliwych domków oraz zapierających dech widoków z ich okien. W rzeczywistości są to jednak oferty, mające na celu wyłącznie wyłudzenie pieniędzy w postaci zaliczki. Po tym, jak kwota zaliczki wpłynie na konto oferenta, kontakt z nim się urywa – informuje asp. Sztab. Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji.

- Przestępcy coraz częściej podszywają się pod istniejące firmy, hotele i pensjonaty oraz pośredników wynajmujących rzeczywiste apartamenty. Na stronach internetowych takich podmiotów zmieniany jest tylko numer telefonu i numer konta bankowego, tak, aby wpłacona zaliczka trafiała do przestępcy, a nie do prawdziwego przedsiębiorcy. Preparowane są również strony internetowe łudząco podobne do prawdziwych lub wykorzystujące znajdujące się tam dane, takie jak: numery nip, regon, nazwisko właściciela itp.

Planujący wyjazd na sylwestra w góry powinni dokładnie przeanalizować ogłoszenie – zanim prześlą zadatek. Policja podaje kilka wskazówek, jak nie dać się oszukać:

  • Nie dajmy się nabrać na superokazje. Porównajmy cenę wynajmu z tymi w podobnym standardzie i lokalizacji - ogromna różnica powinna wzbudzić podejrzenia.
  • Nie zostawiajmy załatwiania spraw związanych z rezerwacją noclegu na ostatnią chwilę. Działanie w pośpiechu nie sprzyja rozsądkowi.
  • Decydując się na konkretną lokalizację sprawdźmy czy domek, pensjonat, kwatera faktycznie istnieje. Postarajmy się zebrać na temat tego obiektu jak najwięcej informacji. Nie sugerujmy się opiniami zadowolonych klientów dostępnymi na stronie internetowej obiektu, ponieważ w przypadku oszustwa są one spreparowane. Dlatego zasięgnijmy do opinii z innych miejsc. Jeżeli w ogłoszeniu podano zbyt mało informacji np. tylko numer telefonu komórkowego, to powinno już wzbudzić naszą czujność. Im ogłoszenie jest bardziej "anonimowe”, tym jest bardziej podejrzane.
  • Sprawdźmy, czy istnieje podany adres, ponieważ zdarza się, że ogłoszenie dotyczy ulicy, bądź adresu, którego w ogóle nie ma. Tutaj pomocne mogą się okazać narzędzia internetowe umożliwiające lokalizację adresu.
  • Jedźmy w miejsce polecone przez znajomych lub inne osoby, które już tam były.
  • Jeżeli obiekt działa legalnie, powinien być zarejestrowany w Urzędzie Miasta. W przypadku Zakopanego na stronie internetowej Urzędu Miasta, w część przeznaczonej dla turystów, znajduje się zakładka: „Baza Noclegowa”. Tam możemy sprawdzić kwaterę działającą na terenie Zakopanego. Pozostałe obiekty możemy natomiast sprawdzić w bazie danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
  • Zaliczkę wpłacajmy na konto bankowe, każda propozycja przelania pieniędzy za pomocą alternatywnych form i firm pośredniczących, powinna wzbudzić nasze podejrzenia.
  • Poprośmy o wystawienie faktury, rachunku lub paragonu za wpłaconą zaliczkę. Opór osoby w wystawieniu dokumentu powinien wzbudzić nasze podejrzenia, co do jej uczciwości.
  • Zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją, przelewy, e-maile, zarówno te, które wysyłaliśmy jak i te, które otrzymaliśmy.
  • Każdy z właścicieli obiektów, którzy zauważą zdjęcia swoich obiektów mogą natychmiast żądać ich usunięcia u operatora portalu aukcyjnego!
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska