Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Oszuści mogą podszywać się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. To próba wyłudzenia danych i pieniędzy

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
W internecie pojawiły się strony, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oficjalnego serwisu Narodowego Funduszu Zdrowia. To próba wyłudzenia danych i pieniędzy.
W internecie pojawiły się strony, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oficjalnego serwisu Narodowego Funduszu Zdrowia. To próba wyłudzenia danych i pieniędzy. nfz
Na „wnuczka”, „policjanta”, „dopłatę do paczki”, „odnowienie ubezpieczenia”. Oszuści nie ustają w wysiłkach, by znaleźć kolejne sposoby wyłudzania naszych danych i pieniędzy. Mogą podszywać się również pod Narodowy Fundusz Zdrowia. W internecie pojawiają się strony, które na pierwszy rzut oka trudno odróżnić od oficjalnego serwisu NFZ. Cyberprzestępcy wykorzystują logo i wizerunek Funduszu.

Na fałszywych stronach NFZ można przeczytać o rzekomej obowiązkowej karcie ubezpieczenia w Funduszu i zbliżającym się terminie utraty ważności tej karty.

Jest też internetowy formularz, przez który oszuści chcą pozyskać dane osobowe (np. imię i nazwisko, adres i numer telefonu), a w kolejnym kroku także numer karty kredytowej lub debetowej. To oszustwo oraz próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy!

Uważaj na te strony internetowe:

  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com;
  • hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info;
  • hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info.

To m.in. za ich pośrednictwem oszuści próbują pozyskać dane, ale takich witryn może być więcej.

Przypominamy:

  • Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE żadnych kart ubezpieczenia.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat przez swoją stronę internetową.
  • Narodowy Fundusz Zdrowia NIE ZBIERA danych o numerach kart kredytowych i debetowych przez swoją stronę internetową.

Oficjalna strona internetowa NFZ jest dostępna pod adresem https://www.nfz.gov.pl/. To bezpieczna witryna z prawidłowym certyfikatem wystawionym przez zaufany urząd certyfikacji.

Jak się chronić?

Nie klikaj w linki (w internecie, w wiadomości SMS czy w komunikatorze internetowym), gdy nie ma pewności, że strona, do której prowadzą, jest bezpieczna. Możesz stracić dane i pieniądze!

Zaufane adresy stron internetowych zawsze poprzedza „https”, czyli protokół komunikacyjny, który zapewnia bezpieczne połączenie internetowe.

W razie wątpliwości zawsze skontaktuj się z NFZ przez bezpłatną i całodobową infolinię 800 190 590 lub powiadom najbliższą jednostkę policji.

O bezpieczeństwie w małopolskim NFZ

O tym, jak nie dać się nabrać „na wnuczka” czy „na NFZ”, mówią małopolscy policjanci podczas swoich specjalnych dyżurów w sali obsługi klientów małopolskiego NFZ (Kraków, ul. Wadowicka 8W). Spotkania z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie to okazja, by poznać metody stosowane przez przestępców, skuteczne sposoby profilaktyki i zasady działania, gdy padniemy ofiarą oszustwa. Na najbliższe zapraszamy do SOK 4 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Uwaga! Oszuści mogą podszywać się pod Narodowy Fundusz Zdrowia. To próba wyłudzenia danych i pieniędzy - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska