Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wspólnie dbamy o rozwój naszego regionu

Elżbieta Cegła
Park Zdrojowy w Piwnicznej Zdrój, która gości tegoroczne dożynki wojewódzkie
Park Zdrojowy w Piwnicznej Zdrój, która gości tegoroczne dożynki wojewódzkie
Rozmowa ze Zbigniewiem Janeczkiem, burmistrzem miasta i gminy Piwniczna-Zdrój. Tegoroczne 17. Dożynki Województwa Małopolskiego odbędą się właśnie w tym uzdrowisku.

Jest Pan od urodzenia związany z Piwniczną. Co w niej takiego magicznego, przyciągającego?
Przede wszystkim atmosfera panująca w relacjach turyści - gospodarze, myślę tu o pewnej skłonności do nawiązywania przyjaźni między gośćmi odwiedzającymi naszą gminę a osobami prowadzącymi gospodarstwa agroturystyczne. Często dzięki rodzinnej atmosferze ci sami turyści przez wiele lat powracają do Piwnicznej nie tylko ze względu na bogatą ofertę turystyczną, ale by odwiedzić "swoich" gospodarzy - jest to bardzo unikalne zjawisko, które podkreśla naszą góralską gościnność.    
Myślę, że to, co przyciąga do Piwnicznej, to również działalność zespołów regionalnych, dzięki którym nasza gmina jest rozpoznawalna. Regionalny Zespół "Dolina Popradu" zdobył ostatnio I miejsce i Złote Żywieckie Serce na 46. Festiwalu Folkloru Górali Polskich Żywiec 2015; wytypowano go na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ambasadorami miasta i gminy są też: "Piyrogi Łomnicońskie", kapela góralska "Howerna", kapela "Błankowiany" i "Bratowie", "Młode Piwnicoki", "Dzieci Łomnicy". Dzięki nim, przebywając w Piwnicznej i okolicach, nie sposób nie poznać naszego folkloru. Artystów można spotkać niemal wszędzie, gdyż regularnie koncertują. A poza tym wielu dorosłym ludziom Piwniczna kojarzy się też z okresem dzieciństwa i młodości, kiedy to spędzali tu czas na koloniach, biwakach, obozach, w zielonych szkołach. 

Piwniczna-Zdrój ma atrakcyjne położenie, ale jej sąsiadki - gminy także uzdrowiskowe, to groźne konkurentki. Jakie są więc wasze atuty nie do pobicia?
Nie postrzegam sąsiadów jako konkurentów, ale jako partnerów - nie rywalizujemy z sobą, lecz współpracujemy realizując wspólne inicjatywy. Uczymy się od siebie, korzystamy ze swojego doświadczenia, spotykamy się często i rozmawiamy, jak razem rozwijać nasz region. Turyści przyjeżdżający do Piwnicznej-Zdroju odwiedzają także okoliczne miejscowości i na odwrót - gmina leży na trasie do Muszyny i Krynicy, co wiąże się z tym, że jest jeszcze atrakcyjniejsza. Piwniczna-Zdrój to też miejscowość nadgraniczna z przejściem na Słowację i wspaniałym mostem transgranicznym na Popradzie, który jeszcze w tym miesiącu zostanie oddany do użytku. Przez miasto wiedzie najkrótsza droga z centralnej Polski na południe.

Każdy zdrój ma swoją wodę...
Oczywiście, nasza doskonała woda mineralna "piwniczanka" od 2010 roku zdobywa nagrodę "Najlepszego Smaku" przyznawaną przez jury Międzynarodowego Instytutu Smaku i Jakości w Brukseli. "Piwniczanka" jest w całości firmą z rodzimym kapitałem, co tym bardziej ją wyróżnia.
Piwniczna to także miejsce, gdzie urodziła się i spędziła dzieciństwo słynna aktorka Danuta Szaflarska, która niedawno obchodziła 100. rocznicę urodzin. Jej twórczość prezentujemy na wielu wydarzeniach w gminie, co przyciąga fanów i znawców kina z całej Polski. Z kolei historyczną ciekawostką są szlaki kurierskie, które prowadziły przez Piwniczną na Węgry i dalej do Francji i Wielkiej Brytanii (między innymi tym szlakiem przechodził legendarny kurier Jan Karski). Przyjeżdżając tu, można poznać szczegóły tych wydarzeń.

Walory turystyczne są nie do przecenienia, ale chyba nie tylko one decydują o przedsiębiorczości i zamożności mieszkańców miasta i gminy...
Mieszkańcy gminy to przedsiębiorcze osoby. Prowadzą własne firmy, wykorzystując umiejętnie walory gminy w celach marketingowych. Wymienię choćby gospodarstwa agroturystyczne, działalność rękodzielniczą, rolnictwo, liczne punkty usługowe. Zdecydowanie działalność ta koncentruje się właśnie wokół aspektów związanych z obsługą turystów.

Promocji miasta i gminy służą inwestycje realizowane też za pieniądze z UE, zwłaszcza w ramach programów o współpracy transgranicznej.
W ostatnich latach wykonaliśmy wiele inwestycji w różnych dziedzinach. Ukształtowanie terenu miasta i gminy Piwniczna-Zdrój ułatwia uprawianie turystyki pieszej i rowerowej, natomiast dostępność do wód mineralnych pozwala zregenerować zdrowie. Sięgamy więc po środki zewnętrzne, szczególnie z Unii Europejskiej, by stworzyć kompleksową ofertę turystyczno-sportową, sprzyjającą zwłaszcza aktywnemu wypoczynkowi oraz jeszcze większemu ożywieniu naszego przygranicznego zakątka. Obecnie pracujemy nad wspólnym projektem partnerskim z gminami: Muszyna, Krynica-Zdrój, Rytro, Stary Sącz, Szczawnica oraz miejscowościami po stronie słowackiej: Sulin, Legnava, Mały Lipnik, Stara Lubovna, Bardejov, Mniśek n/Popradom i Circ. Dotyczy on budowy zintegrowanej sieci tras rowerowych, łączących wszystkie te miejscowości. Dla gmin nadpopradzkich na tyle atrakcyjny, iż trasa prowadzić będzie doliną Popradu wzdłuż rzeki po stronie słowackiej. Liczymy, że będzie to flagowy projekt w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska - Słowacja 2014-2020, a środki finansowe z tego programu pozwolą na jego realizację. Proponowane trasy rowerowe na terenie gminy Piwniczna wiążą się z przebiegiem tras Euro Velo 11 na naszym terenie, realizowanych przez Województwo Małopolskie w ramach projektu "Budowa zintegrowanej sieci tras  rowerowych w województwie małopolskim". Dążymy do tego, aby ta inwestycja realizowana w ramach dwóch działań, tworzyła spójną sieć atrakcyjnych tras rowerowych, biegnących przez ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca na terenie gminy Piwniczna. Dzięki temu teren doliny Popradu stanie się atrakcyjniejszy i przyjazny turystom, wykorzystany i rozwinięty zostanie wewnętrzny potencjał, wynikający w szczególności ze specyficznych uwarunkowań i zasobów przestrzennych naszego regionu. Wierzę w powodzenie przedsięwzięcia, bo ścieżki rowerowe są perspektywiczne, a ludzie chcą aktywnie wypoczywać.

Jest Pan z zawodu nauczycielem, organizatorem młodzieżowych kolonii i obozów, też międzynarodowych. Co młodym ludziom można przekazać o małej ojczyźnie, w której żyją, czy to ma dla nich jakieś znaczenie?
Na pewno warto zaszczepić w nich przywiązanie do własnego regionu, do swojej małej ojczyzny. Jako nauczyciel starałem się zawsze nawiązywać do lokalnej tradycji, kultury i historii, by młodzi ludzie doceniali miejsce, w którym się urodzili. Są oni potencjałem dla naszej gminy, mam nadzieję, że będą chcieli powracać do swoich korzeni. 

__________________

To zrobiliśmy

  •  profesjonalny punkt informacji turystycznej w ramach projektu "Sąsiedzka współpraca w promowaniu oraz odkrywaniu walorów i potencjału turystycznego pogranicza Piwniczna-Zdrój - Stara Lubovna". Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
  •  trasy biegowe w ramach projektu pn. "Budowa produktu markowego - trasy biegowe na obszarze Czerwonej Młaki i Niedźwiedzego" - współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu "Tatry" , w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.
  •  zakończono projekt "Rewaloryzacja obszaru zdrojowo-uzdrowiskowego Piwnicznej-Zdroju. Zagospodarowanie bulwarów nad Popradem i terenów w otoczeniu pijalni wód mineralnych" - w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, oś priorytetowa 6, Spójność wewnątrzregionalna, Działanie 6.1 Rozwój miast, Schemat A;
  •  zakończono projekt "Uatrakcyjnienie szlaku turystycznego Eliaszówka z budową wieży widokowej oraz renowacja i zagospodarowanie parku Węgielnik-Skałki w Piwnicznej-Zdroju" - w ramach osi priorytetowej 3. Turystyka i przemysł kulturowy Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
  •  kąpielisko otwarte na Radwanowie w Piwnicznej-Zdroju - w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-2013, Działanie 3.1 Rozwój infrastruktury turystycznej. Schemat B - Inwestycje w obiekty i infrastrukturę środowiskową; 
  •  hala rekreacyjno-sportowa w ramach projektu "Poprawa rozwoju turystyki sportowej w przygranicznych miejscowościach Piwniczna-Zdrój i Sabinov" - współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

Źródło: Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska