Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy zbierać młode pędy sosny? Pilnuj tego terminu. Syrop sosnowy pomoże na kaszel. Zobacz, jak i gdzie pozyskać cenny dar natury

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
To już czas na zbiór młodych pędów sosny. Zrobisz z nich syrop!
To już czas na zbiór młodych pędów sosny. Zrobisz z nich syrop! 123rf/fotovsmirnov
Od lat pędy sosny stanowią składnik leczniczy. Syrop na bazie babcinej receptury do dziś cieszy się popularnością. Miksturę możesz przygotować sam, wystarczy wycieczka do lasu i zebranie młodych pędów w odpowiednim momencie.

Spis treści

Naturalne lekarstwo z lasu na wyciągnięcie ręki? W okresie wiosennym na kaszel i infekcje dróg oddechowych sprawdzi się syrop z pędów sosny. Mogą go stosować nawet kobiety w ciąży i dzieci. Ma charakterystyczny smak, co pobudza trawienie, jest też źródłem witaminy C.

Syrop z pędów sosny zawiera także flawonoidy, olejki eteryczne i inne fitozwiązki o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych, moczopędnych, antybakteryjnych, przeciwbólowych i rozkurczowych. Wykazuje też działanie odkażające i przyspiesza wentylację płuc, informuje Strona Zdrowia.

Kiedy zbierać młode pędy sosny?

Głównym składnikiem syropu sosnowego są młode pędy iglaków. Tu pojawia się pytanie – kiedy je zebrać, aby uzyskać maksimum właściwości leczniczych? Takim okresem jest przełom kwietnia i maja, ewentualnie pierwsze dni maja. Na drzewach zaczynają pojawiać się jasnozielone pędy, najlepiej wybrać te, które mają ok. 10 cm, dłuższe będą już przerośnięte. Łupinki powinny być obklejone żywicą.

Zbieranie pędów sosny jest legalne, ale trzeba wybierać odpowiednie miejsca, szczególnie w lesie. Nieznajomość terenu i drzew może zaszkodzić środowisku. Najlepiej zapytać leśnika, z jakiej przestrzeni pozyskiwać surowiec.

Pędy sosny najlepiej zrywać z drzewek „samosiewek" rosnących na wolnej przestrzeni, na nieużytkach, widnieje w jednej z publikacji Lasów Państwowych.

Pędy należy zrywać z dbałością o całe drzewo, które będzie dalej rosnąć. Nie wolno łamać całych gałęzi, lepiej wybrać te boczne i obrywać tylko część z nich. Nigdy nie obrywa się pędów szczytowych. Doświadczeni zbieracze polecają wycieczkę w słoneczne dni, po deszczu istnieje ryzyko rozwoju pleśni.

Jak przygotować syrop z młodych pędów sosny?

Zerwane pędy są tak naprawdę gotowe do włożenia do słoika, nie trzeba ich kroić, gnieść, wystarczy jedynie oczyścić z brązowych łusek. Kolejnym krokiem jest zasypanie zbiorów cukrem, aż do przykrycia sosenek. Najlepiej trzymać się proporcji 1:1, a więc na 1 kg pędów przypada 1 kg cukru. Niektóre gospodynie polecają wlanie odrobiny wody na wierzch słoika.

Słodzisz? Sprawdź, jaki z ciebie burak! QUIZ: Ile cukru w cukrze?

Zamknięty szczelnie syrop powinien leżakować w nasłonecznionym miejscu. Gdy pędy zmienią kolor, a cukier się rozpuści, można przenieść słoik do zaciemnionej przestrzeni. Przez minimum 2 tygodnie należy regularnie potrząsać zawartością i sprawdzać, czy nie wdała się pleśń. Gotowy syrop należy przecedzić i przelać do czystej butelki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska