Zakopiański dworzec autobusowy znika. Ruszył jego remont

  Zakopiański dworzec autobusowy znika. Ruszył jego remont

  Łukasz Bobek

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Zakopiański dworzec autobusowy znika. Ruszył jego remont
  Stary zakopiański dworzec autobusowy znika w oczach. Z dnia na dzień z budynku dworca zostaje coraz mniej elementów. Tymczasem wojewoda małopolski już rozpoczął procedurę wydania decyzji ws. budowy nowego centrum komunikacyjnego pod Giewontem.
  Zakopiański dworzec autobusowy znika. Ruszył jego remont
  Nie ma już ścian

  Roboty przy starym dworcu rozpoczęły się już kilka miesięcy temu. Przebiegały bardzo spokojnie, a czasami niewiele się tam działo. Dopiero teraz robotnicy wystartowali z robotami na całego. Wczoraj zniknęła jedna ściana boczna budynku, a także ściany nad wejściem głównym.

  - Dworzec znika coraz bardziej. Niedługo pewnie już nie będzie dachu. Może i dobrze, bo budynek wyglądał po prostu ohydnie - mówi pan Ryszard Bachleda, mieszkaniec Zakopanego.

  Właścicielem dworca jest nowotarski biznesmen Tomasz Żarnecki, do którego należy m.in. supermarket E.Leclerc w stolicy Podhala. Wczoraj nie udało nam się do niego dodzwonić, bo nie odbierał telefonów.

  Nieoficjalnie wiadomo jednak, że w miejscu dworca chce otworzyć galerię handlową. Nie jest pewne, czy ma zamiar całkowicie rozebrać stary budynek, czy tylko go gruntownie wyremontować. Na zewnątrz nie ma żadnej tablicy informacyjnej dotyczącej prowadzonych robót.
  16 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Najpiękniejsze tatrzańskie zdjęcia 360 stopni

  Najpiękniejsze tatrzańskie zdjęcia 360 stopni

  Link do głównego zdjęcia

  Rozbiórka zawieszona

  Poprzedni właściciel budynku, czyli krakowska spółka, wystąpił do starostwa powiatowego w Zakopanem o zgodę na rozbiórkę gmachu i dostał ją jeszcze w 2016 r.

  Decyzję podtrzymał potem wojewoda małopolski, ale na skutek odwołania miasta Zakopane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w grudniu 2016 r. WSA zawiesił jej wykonanie i musi jeszcze rozpatrzyć odwołanie miasta.

  - Do tej pory WSA nie podjął takiej decyzji - mówi Małgorzata Papież-Para, zastępca naczelnika wydziału budownictwa i architektury starostwa powiatowego w Zakopanem.

  Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem zaznacza z kolei, że na razie inwestor przedstawił im jedynie informację o prowadzeniu prac wewnątrz budynku, które mają polegać m.in. na burzeniu ścianek działowych.

  - Nie mam żadnego zgłoszenia o tym, by miałyby się tam odbywać prace rozbiórkowe - przyznaje Aneta Włosińska, zastępca powiatowego inspektora nadzoru budowlanego w Zakopanem.

  Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego, dodaje, że jego urzędnicy będą przyglądać się sprawie prac na dworcu.

  Miasto postawi dworzec

  Niezależnie od tego, czy budynek starego dworca przestanie istnieć, czy zmieni się w galerię handlową, miasto zamierza wybudować zupełnie nowy dworzec - zintegrowane centrum komunikacyjne.

  Ma stanąć na terenie obecnego dworca kolejowego, a także sąsiadującego z nim placu, z którego odjeżdżają busy pasażerskie i autobusy dalekobieżne. Dzieje się tak po tym, jak Żarnecki wypowiedział przewoźnikom umowy korzystania ze starego dworca.

  Dobra wiadomość jest taka, że wojewoda małopolski wszczął właśnie procedurę „ustalenia lokalizacji centrum komunikacyjnego”.

  - Ta decyzja jest konieczna z uwagi na to, że teren, gdzie ma powstać centrum, ma status terenu kolejowego zamkniętego - mówi Wiktor Łukaszczyk, wiceburmistrz Zakopanego. Dodaje, że dokument jest potrzebny, by można było rozpocząć prace budowlane i zakończyć starania o dofinansowanie budowy tego centrum.

  Urząd miasta spodziewa się, że do końca czerwca wojewoda wyda decyzję, a jesienią nastąpi ostateczna ocena urzędu marszałkowskiego w sprawie wniosku o dofinansowanie. Gdy kasa miastu zostanie przyznana, prace budowlane ruszą na wiosnę 2018 r.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ja czegoś nie rozumiem

   jesiotr 2. świeżości (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   To najpierw stary dworzec został sprzedany, autobusy wypędzone a teraz zaczynają myśleć o centrum komunikacyjnym? Nie można było najpierw wybudować tego centrum, przenieś autobusy a potem pozbyć...rozwiń całość

   To najpierw stary dworzec został sprzedany, autobusy wypędzone a teraz zaczynają myśleć o centrum komunikacyjnym? Nie można było najpierw wybudować tego centrum, przenieś autobusy a potem pozbyć się starego dworca? Chyba komuś bardzo zależało i "przyspieszył" całą operację...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Kup prenumeratę i odbierz bilety na siatkarskie mistrzostwa Europy!

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Wielkie Odkrywanie Małopolski [GŁOSOWANIE]

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Inwestycje zagraniczne: jak są ważne dla polskiej gospodarki?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama