Muszyna straszy śmiecących wodnymi pannami

  Muszyna straszy śmiecących wodnymi pannami

  Zdjęcie autora materiału
  Katarzyna Gajdosz-Krzak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Muszyna straszy śmiecących wodnymi pannami
  Rekordy popularności bije filmik, w którym ponętna wodnica karci śmiecącego.Ekspert od reklamy: To infantylny klip, ale dobrze, że gmina podjęła ten temat
  Muszyna straszy śmiecących wodnymi pannami
  Młodzieniec pije wodę mineralną, siedząc na ławce w muszyńskich ogrodach. Pustą butelkę wyrzuca lekceważąco do pobliskiego stawu. To budzi gniew pięknej wodnicy. Wychodzi z wody, patrzy karcącym wzrokiem i każe kawalerowi naprawić swój błąd. Ten pokornie wyciąga butelkę i wyrzuca do śmieci. Tak w skrócie przedstawia się fabuła filmiku, jaki nakręcono w Muszynie, by przestrzec mieszkańców i turystów przed skutkami zanieczyszczania uzdrowiska.

  - To kolejna akcja, którą realizujemy, walcząc o czystość środowiska - mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny. Kilka miesięcy temu rozdawał mieszkańcom zawieszki z hasłem: „Nie truj sąsiada!”, zachęcając do zamieszczania ich na płotach ludzi, którzy palą śmieciami w piecach. Akcja wzbudziła sporo kontrowersji. Jedni uważali, że może niepotrzebnie wywołać konflikty sąsiedzkie, inni chwalili burmistrza za śmiałość.

  - Mieszkańcy w końcu przyznali, że czasem trzeba zareagować dosadnie. Tylko tak można trafić do zatwardziałych niszczycieli środowiska - mówi Jan Golba.  Filmik, który bije rekordy popularności na gminnym profilu facebookowym, jest delikatniejszy w tonie. Odwołuje się do muszyńskich legend o wodnych pannach.

  - Studnice i wodnice miały za zadanie strzec muszyńskich wód - opowiada przewodniczka Barbara Rudzka. Dodaje, że panny wodne były bardzo złośliwe. Wciągały w odmęty wody kawalerów, którzy zaszli im za skórę. Tak zginął muszyński kupiec Amadej. Wodnice zezłościły się na niego, bo chciał przepłynąć Poprad bez zapłacenia cła.

  - Panna wodna w naszym filmiku jest łaskawsza - śmieje się burmistrz Jan Golba. I dodaje, że pracownicy urzędu już pracują nad kolejnym spotem edukacyjno-promocyjnym, który również ma odwoływać się do muszyńskich legend.

  - Chcemy go wyemitować bliżej sezonu grzewczego - mówi burmistrz, ale szczegółów na razie nie zdradza.

  Barbara Rudzka zgaduje, że może w kolejnym filmiku pojawią się harnicy, czyli wojsko muszyńskie. - Bo na palących w piecach śmieciami, potrzeba silniejszych - mówi.

  Jej zdaniem można też wykorzystać czarownicę Annę Dudzicką, która słynęła z tego, że potrafi odganiać chmury. - Co prawda, według podań tym powodowała suszę, ale może tu odgoni smog - dywaguje Rudzka.

  Mateusz Zmyślony, ekspert w dziedzinie komunikacji społecznej i reklamy, chwali działania uzdrowiska.

  - Filmik, jak dla mnie, jest dość infantylny, ale ważne, że Muszyna, jako jedna z nielicznych gmin, podejmuje istotny temat ochrony środowiska - mówi Zmyślony. Namawia do pozytywnych kampanii. Sam rozkręca właśnie akcję pod hasłem „Nie truję sąsiada”. Zachęca, by zawieszkę o takiej treści zamieszczali na domach wszyscy, którzy używają ekologicznych pieców.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   mnie to raczej zachęca

   MietekMarchewka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Mnie ten fil raczej zachęca do wyrzucania . Jade do muszyny powywalac troche butelek.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gośc

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   nie MietekMarchewka tylko MietekBURAK!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Polecamy

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   NAUCZYCIEL NA MEDAL | Warto docenić najlepszych!

   Huta od nowa

   Huta od nowa

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?