Dam i Kawalerów Maltańskich opłatek z „Panami Pacjentami"...

  Dam i Kawalerów Maltańskich opłatek z „Panami Pacjentami" [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Stanisław Śmierciak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Dam i Kawalerów Maltańskich opłatek z „Panami Pacjentami" [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/85
  przejdź do galerii

  ©Starostwo Powiatowe w Limanowej

  Kawalerowie Maltańscy po raz drugi zorganizowali swoje spotkanie opłatkowe w Szczyrzycu. Świętowali nie swym elitarnym gronie, a miejscem przełamywania się opłatkiem nie było historyczne opactwo cystersów trwające w tej miejscowości ponad 750 lat. Modlono się i składano życzenia w Domu Pomocy Społecznej, wśród jego osiemdziesięciorga pensjonariuszy.
  W zimowy wieczór procesja trzech dam i pięciu kawalerów maltańskich wędruje korytarzami Domu Pomocy Społecznej w Szczyrzycu. Wszyscy w czarnych pelerynach z charakterystycznymi białymi krzyżami maltańskimi. Za nimi cystersi ze szczyrzyckiego opactwa tego zakonu: opat o. Dominik Chucher i proboszcz o. Alojzy Pucia. Wreszcie celebrujący uroczyste nabożeństwo w kaplicy DPS ordynariusz tarnowski ks. biskup Andrzej Jeż.
  Orszak cywilnych gości opłatka otwierają wojewoda małopolski Józef Pilch, starosta limanowski Jan Puchała i wójt gminy Jodłownik Paweł Stawarz. Procesja przeciska się pomiedzy pensjonariuszami DPS, z których wielu jest na wózkach inwalidzkich.

  Miejsce opłatka nie jest przypadkowe. Kawalerowie maltańscy świętują opłatek wśród z ludźmi chorymi, którym wedle reguły zakonnej, mają nieść pomoc.

  - O tych, którymi się opiekujemy mówimy "nasi Panowie Pacjenci" - wyjaśnia doktor Tomasz Krupiński, były szpitalnik Polskich Kawalerów Maltańskich, a w cywilu dyrektor Szpitala im. św. Jana Jerozolimskiego w Szczyrzycu i przewodniczący Rady Powiatu Limanowskiego. - Wedle reguły, która nas obowiązuje, to Oni są nam potrzebni do niesienia pomocy i dobra. Tak jest od zarania tej formacji zakonników - rycerzy, gdy nikt nie przypuszczał, że zyskają przydomek maltańskich. Było to podczas pierwszej krucjaty na Jerozolimę. Po jednej z bitew z muzułmanami w Ziemi Świętej członkowie zakonu zamiast dobijać rannych wrogów, jak w ówczesnym obyczaju, znosili ich do szpitala i ratowali jak swoich.

  Rodyjskimi, a później Maltańskimi, rycerzy - zakonników, czyli kawalerów, zaczęto nazywać dopiero po przepędzeniu ich z Jerozolimy przez Saladyna, kiedy osiedlili się kolejno na jednej i drugiej z tych wysp. Tam mieli swoje państwo, podobnie jak wcześniej, choć krótko, w Jerozolimie.

  Tamta dawna państwowość Kawalerów Maltańskich jest honorowana do dziś. Maja w Watykanie swoja pocztę, samochody z oddzielnymi numerami rejestracyjnymi, a przy Organizacji Narodów Zjednoczonych swojego stałego obserwatora. W Polsce Dam i Kawalerów Maltańskich jest około 170. W tym gronie jest zaledwie dwoje z regionu sądecko - limanowskiego. To doktor Tomasz Krupiński i jego żona Grażyna, także lekarka.

  Po celebrowanym przez ks. biskupa Andrzeja Jeża nabożeństwie, wspólnym dla Dam i Kawalerów Maltańskich oraz pensjonariuszy DPS,kierowanego przez dyrektor Monikę Kowalczyk, wszyscy przełamywali się opłatkiem.

  Wieczór umiliły kolędy i widowisko jasełkowe. Wystąpili mieszkańcy szczyrzyckiego DPS, a gościnnie uczniowie i nauczyciele państwowej Szkoły Muzycznej im. Grażyny Bacewicz w Limanowej.

  Zjawił się także maltański Święty Mikołaj.


  Autor: Stanisław Śmierciak

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Plebiscyt Strażak Roku 2017 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Plebiscyt Strażak Roku 2017 [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Szukamy mamy i dziecka na okładkę gazety. Główną nagrodą jest wyjazd do Eurodisneylandu w Paryżu! [GŁOSOWANIE]

  Szukamy mamy i dziecka na okładkę gazety. Główną nagrodą jest wyjazd do Eurodisneylandu w Paryżu! [GŁOSOWANIE]

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju (materiał informacyjny Orange)

  Tylko w Orange ! Unia Europejska tanio jak w kraju (materiał informacyjny Orange)

  Kup prenumeratę cyfrową i wybierz się z nami w kulinarne wędrówki po Małopolsce!

  Kup prenumeratę cyfrową i wybierz się z nami w kulinarne wędrówki po Małopolsce!