Wadowice. Miastu przybył kolejny zabytek - Podhalanin

  Wadowice. Miastu przybył kolejny zabytek - Podhalanin

  Zdjęcie autora materiału
  Bogumił Storch

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Hotel Podhalanin znajduje się w gmachu wybudowanym w XIX wieku
  1/10
  przejdź do galerii

  Hotel Podhalanin znajduje się w gmachu wybudowanym w XIX wieku ©Bogumił Storch

  W dawnych koszarach jest teraz hotel. Burmistrz Mateusz Klinowski chciał mieć pewność, że właściciel nie dokona tu zmian.
  W magistracie zapadła decyzja w sprawie XIX- wiecznego budynku hotelu Podhalanin, który stał się teraz oficjalnie zabytkiem.

  Od kilku lat mówiło, się że powinien trafić na listę zabytków, jednak dopiero pod koniec grudnia burmistrz Wadowic Mateusz Klinowski podpisał w tej sprawie stosowne rozporządzenie.

  Koszary Chocimskie, bo taka jest oficjalna nazwa budynku, to od teraz zabytek podlegający ochronie konserwatorskiej.


  - Karta adresowa obiektu pod nazwą „Koszary Chocimskie” została włączona do ewidencji zabytków gminy Wadowice - czytamy w rozporządzeniu podpisanym przez burmistrza Wadowic.

  Mieszkańcy miasta uważają, że jest to dobry pomysł. - Gdy kilkanaście lat temu budynek od wojska przejęli prywatni właściciele, to nie było pewności, że go nie zburzą i nie powstanie tam na przykład na supermarket. Szkoda by było, bo to kawał historii naszego miasta i nie powinien być uzależniony od czyjegoś kaprysu - komentują.

  Koszary Chocimskie znajdują się przy dawnym trakcie zatorskim, czyli dzisiejszej ul. Wojska Polskiego, tuż przy drodze krajowej nr 28. W 1830 r. wybudowano go z przeznaczeniem na szpital dla potrzeb austriackiego stałego Garnizonu Wojskowego 56 Pułku Piechoty.

  Po wojnie budynek ten był Wojskowym Domem Wypoczynkowym, nadano mu nazwę „Podhalanin” i aż do początków XXI wieku pozostawał pod administracją wojskową.

  Obecnie przystosowany jest do działalności hotelowej. Jednak nie jest ona zbyt dochodowa. Pierwszy właściciel prywatny, warszawska spółka Domy Wczasowe, która przejęła go od Agencji Mienia Wojskowego, sześć lat temu hotel zamknęła.

  - Zła kondycja finansowa ośrodka oraz przestarzała infrastruktura obiektu, która wymaga dużych nakładów inwestycyjnych były głównymi powodami - przyznali wtedy przedstawiciele spółki Domy Wczasowe.

  Potem pojawił się kolejny inwestor, spółka Bongoinwest z Zatora, która wykupiła nie tylko hotel, ale i ogromny teren wokół budynku, który liczy około sześciu hektarów. Zainwestowała też w remont Podhalanina.

  Hotel znów jest otwarty, ale spółka ma inne plany. Obok Podhalanina buduje osiedle pięciokondygnacyjnych bloków, w sumie ma tu być ok. 700 mieszkań, sklepy i tereny rekreacyjne. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się tu za rok.

  Wpis do ewidencji zabytków dla właściciela nieruchomości skutkuje koniecznością uzgadniania z konserwatorem wszystkich decyzji dotyczących np. remontów. To, że decyzją władz miasta budynek jest teraz zabytkiem, jak twierdzi spółka nic nie zmieni. - Nadal będzie tu hotel. Nie ma planów jego zamknięcia po wybudowaniu osiedla - poinformowano w biurze spółki Bongoinwest.  WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 18. "Kijak"

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
  >>> Zobacz inne odcinki MÓWIMY PO KRAKOSKU

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  OSOBOWOŚCI ROKU 2017 | FINAŁ ETAPU WOJEWÓDZKIEGO

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  Najlepsze stacje narciarskie Małopolski [GŁOSOWANIE]

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  MISTRZOWIE URODY poszukiwani! Zagłosuj na swoich faworytów i zgłoś kandydatów

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

  Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]