Walka ze smogiem. Kielce zawstydzają Kraków?

  Walka ze smogiem. Kielce zawstydzają Kraków?

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  ©Joanna Urbaniec / Polskapresse

  Kielecka straż miejska pokazuje mieszkańcom jak palić dobrym węglem, ekologicznie i taniej. Kraków stawia na kontrole pieców i mandaty, ale mundurowi są pobłażliwi i niewiele to daje.

  ©Joanna Urbaniec / Polskapresse

  Od lat straż miejska kontroluje czym krakowianie palą w piecach i ciągle wykrywa sporo przypadków wrzucania do palenisk śmieci. Mundurowi pouczają lub karzą mandatami, choć padają zarzuty, że zbyt pobłażliwie. A tymczasem, mimo tysięcy wymienionych pieców i przeprowadzonych kontroli, smog w Krakowie mamy coraz większy. Często też mieszkańcy zgłaszają się do strażników z interwencją, bo widzą czarny dym z komina u sąsiada. Podejrzewają, że palone są śmieci, ale po przybyciu funkcjonariuszy okazuje się, że prawo nie jest łamane, pali się węgiel, tyle tylko, że źle ułożony w piecu. Dlatego piec kopci.

  Ten problem zauważyli mundurowi w Kielcach. Krakowscy strażnicy kontrolują i karzą, a w Kielcach straż miejska zaczęła też uczyć ludzi jak palić ekologicznie i taniej. U nas na to nikt nie wpadł.

  W Kielcach strażnicy za 400 zł kupili dwa przenośne piecyki, trochę węgla i drewna. Tak wyposażeni jeżdżą po osiedlach. Pokazują mieszkańcom dwie różne metody palenia. Przy pierwszej z komina bucha mnóstwo gęstego dymu, a przy drugiej widać jedynie drżące od ciepła powietrze. Dymu jest niewiele.

  - W pierwszym piecu kładziemy najpierw drewno, rozpałkę, a na ogień wsypujemy węgiel, a w drugim przypadku najpierw dajemy węgiel, na to kładziemy drewno i podpalamy je od góry - mówi Bogusław Kmieć z eko-patrolu straży miejskiej w Kielcach. Filmik z pokazem strażników krąży już w internecie, ale ważniejsze jest to, że funkcjonariusze są zapraszani przez mieszkańców na osiedla do przeprowadzania u nich takich eksperymentów.

  Lepsza metoda ma wiele zalet. Główną jest to, że ciepło nie ucieka przez komin, ale zostaje zatrzymane w piecyku i roznosi się po mieszkaniu. Ponadto możemy dokładać wtedy mniej węgla i oszczędzamy nawet do 30 proc. opału. Według szacunków kieleckiej straży, aż 99 proc. mieszkańców Kielc używających pieców korzysta niestety z gorszej metody.

  Wiadomo, że w Krakowie stawia się na wymianę pieców, ale pozostało ich jeszcze 16 tys. w mieście, a zakaz palenia węglem wejdzie w życie dopiero w roku 2019. Szkoda, że nasza straż, choć jako jedna z pierwszych w Polsce, już w 2009 roku, rozpoczęła regularne kontrole palenisk, nie wpadła na to, by też edukować. U nas strażnicy skupiają się na kontrolach i karach. W Kielcach też dają mandaty, ale równocześnie próbują pomóc mieszkańcom i miastu, szukając innych sposobów walki z paleniem odpadami.

  W Krakowie, w grudniu 2016 roku, przeprowadzono 449 kontroli. Spalanie śmieci wykryto w 34 przypadkach, nałożono 22 mandaty na łączną kwotę 2100 zł, pouczono 11 osób i wystawiono 1 wniosek o ukaranie do sądu.

  W styczniu kontrole wzmożono. Było ich już 1112, wykryto 115 nieprawidłowości. Wystawiono 60 mandatów na 8200 złotych, 9 wniosków powędrowało do sądu, pouczono 46 osób.

  Pobiera się też próbki popiołu do ekspertyzy, aby ustalić czy faktycznie złamano prawo. Takie jedno badanie kosztuje jednak miasto aż 1000 złotych. Z zebranych ubiegłej zimy 27 próbek w 11 sprawach potwierdzono spalanie odpadów, ale w 16 nie. Zapadło 9 wyroków skazujących po analizie próbki, ale dwie sprawy są ciągle w toku.

  W Kielcach w grudniu kontroli było zaledwie 12, ale miasto jest przecież dużo mniejsze. Wykryto 6 naruszeń prawa, wystawiono 3 mandaty na 250 zł, 2 pouczenia, a 1 wniosek powędrował do sądu. Kielecka straż próbek nie pobiera. W styczniu, podobnie jak w Krakowie, również wzmożono kontrole. Było ich już 110, ale wykryto jedynie 11 nieprawidłowości. Wystawiono 6 mandatów na 550 złotych
  40 zdjęć


  - Z naszą akcją wystartowaliśmy przed świętami, w grudniu. Te liczby nas cieszą, ale na większy efekt przyswojenia sobie lepszej metody spalania potrzeba czasu, wymaga to przełamania wielopokoleniowych przyzwyczajeń - mówi Wojciech Bafia, zastępca komendanta straży miejskiej w Kielcach.

  Co na to nasza straż miejska? - Z uwagą obserwujemy działania innych jednostek w kraju - odpowiada Marek Anioł, rzecznik krakowskiej straży miejskiej. - Każda kontrola paleniska, to nie tylko sprawdzenie, co znajduje się w piecu, ale również okazja, by porozmawiać na temat szkodliwości palenia śmieciami. I z tego strażnicy korzystają - dodaje.

  Nie odpowiada, czy straż ma zamiar przeprowadzić akcję edukacyjną wzorem Kielc, choć Kraków promuje się jako gmina, która najmocniej walczy ze smogiem. Urzędnicy aktywizują się jednak dopiero wtedy, gdy problem narasta, czyli w połowie lub końcówce zimy. Z reguły po tym, jak mieszkańcy przeżyli już kilka tygodni w wielkim smogu.

  Tej zimy urzędnicy zapowiedzieli, że wiosną m.in. postawią tablicę z mchu pochłaniającą pyły i będą dofinansowywać mieszkańcom zakup roślin działających podobnie.


  Komentarze (8)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A gdzie instrukcja ?

  Mirek instalator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Panie Redaktorze, wszystko fajnie tylko dlaczego zachęca Pan do ignorowania instrukcji obsługi kotłów napisanych przez producentów. Takimi kozami jak strażnicy w Kielcach to może palą bezdomni w...rozwiń całość

  Panie Redaktorze, wszystko fajnie tylko dlaczego zachęca Pan do ignorowania instrukcji obsługi kotłów napisanych przez producentów. Takimi kozami jak strażnicy w Kielcach to może palą bezdomni w pustostanach. Jak komuś wybuchnie piec c.o. rozpalony kieleckim sposobem, do do kogo będzie miał pretensje ? do Pana, czy do straży ? Drodzy posiadacze kotłów węglowych, spalajcie paliwo zgodnie z instrukcją producenta ! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Instrukcja

  Maniek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Marek instalator, a zapoznałeś się Waść z poprawionymi nowymi instrukcjami dla starych kotłów.
  Jeśli nie to proszę odnowić wiedzę, ponieważ kilkunastu głównych producentów zaleca technikę palenia...rozwiń całość

  Marek instalator, a zapoznałeś się Waść z poprawionymi nowymi instrukcjami dla starych kotłów.
  Jeśli nie to proszę odnowić wiedzę, ponieważ kilkunastu głównych producentów zaleca technikę palenia odgórnego.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakim prawem

  Gorol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Kto wpuszcza straż do domu i jakim prawem .mają nakaz sądowy .¿

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Straż Miejska w Mikołowie przeprowadzała już takie pokazy w zeszłym roku

  Mikołowianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Straż Miejska w moim mieście Mikołowie, takie pokazy realizowała już w listopadzie 2016r. Jak widać inni idą jej przykładem, oraz przykładem www.czysteogrzewanie.pl...rozwiń całość

  Straż Miejska w moim mieście Mikołowie, takie pokazy realizowała już w listopadzie 2016r. Jak widać inni idą jej przykładem, oraz przykładem www.czysteogrzewanie.pl
  http://strazmiejska.mikolow.eu/pokaz-ekologicznego-spalania-wegla-filmik/zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rozpalanie od góry

  Wojciech (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Strażnicy z Kielc sami na to nie wpadli, chociaż chwała im za popularyzowanie metody rozpalania od góry. Aby dowiedzieć się dużo więcej polecam stronę:
  http://czysteogrzewanie.pl/


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sharingIScarring

  thC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  http://czysteogrzewanie.pl/ polecam również tą stronę WWW #czystePalenieWpiecu #palenieOdGóry #jakPalićWęglem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W sumie racja...

  Kielce Kielce Kielce to jest to, nie ma drugiej takiej nory i dlatego kocham to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  czyli w Krakowie z miesiąca na miesiąc kontoli więcej o prawie 3 razy i wykryć palenia syfem więcej o prawie 4 razy (czyli nic to nie pomaga), a u Liroya - kontroli 10 razy więcej, a...rozwiń całość

  czyli w Krakowie z miesiąca na miesiąc kontoli więcej o prawie 3 razy i wykryć palenia syfem więcej o prawie 4 razy (czyli nic to nie pomaga), a u Liroya - kontroli 10 razy więcej, a nieprawidłowości tylko 2 razy więcej..., warto zrobić coś więcej, niż to samo przez 8 lat....zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czystepalenie

  czystepalenie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Tak na prawdę mało kto pali "syfem", tylko większość nie potarfi palić czysto normalnym węglem. W mediach się utrwaliło, że jak czarny dym to muszą być śmieci albo w ostateczności "muły i floty",...rozwiń całość

  Tak na prawdę mało kto pali "syfem", tylko większość nie potarfi palić czysto normalnym węglem. W mediach się utrwaliło, że jak czarny dym to muszą być śmieci albo w ostateczności "muły i floty", ale prawda jest inna. Takie kontrole powinny edukować jak prawidłowo palić.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  Wybieramy małopolskich MISTRZÓW URODY [GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE]

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  35. Międzynarodowe Targi i Kongres Kosmetologiczny LNE w Krakowie

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!

  Artysta w kuchni: co przyrządziła Joanna Chacińska z zespołu Bisquit? Zobacz 2. odcinek!