Nowoczesna myjnia tramwajowa już działa [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Nowoczesna myjnia tramwajowa już działa [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Piotr Rąpalski

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nowoczesna myjnia tramwajowa już działa [ZDJĘCIA, WIDEO]
  1/34
  przejdź do galerii

  ©Anna Kaczmarz

  Nowoczesna myjnia dla tramwajów i autobusów, system dystrybucji piasku oraz dodatkowe tory – nowa, spełniająca najwyższe standardy ochrony środowiska hala Stacji Obsługi Tramwajów w Nowej Hucie jest już gotowa i zaczyna pracę.
  Prace były wykonywane przez firmę Budimex od 2015 roku. Nowa myjnia kosztowała blisko 20 mln zł. Dzięki wykonanym pracom w miejscu zajmowanym przez starą halę oraz budynek socjalny powstała nowoczesna hala o długości 108,71 m, szerokości 16 metrów i wysokości 9,5 metra, co daje całkowitą powierzchnię 1729,5 m². Jest to pierwsza w Krakowie hala myjni obsługująca tramwaje i autobusy.

  Warto podkreślić fakt, że myjnia będzie wykorzystywać wodę pochodzącą z opadów deszczowych.
  Hala jest ogrzewana, dzięki czemu będzie funkcjonować przez cały rok niezależnie od warunków atmosferycznych. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań, takich jak zamknięty obieg wody, system pozyskiwania wody deszczowej, możliwość obsługi różnych typów pojazdów wpłynie na obniżenie kosztów funkcjonowania i zwiększy możliwości obsługi pojazdów. Jednocześnie dzięki tym rozwiązaniom myjnia spełnia wysokie standardy ochrony środowiska.

  W obrębie hali przebudowano układ torowy. Powstał tor tramwajowy tzw. obwodowy, umożliwiający objechanie myjni bez konieczności wjazdu na nią. W nowej hali powstała także część magazynowa i socjalno-biurowa. Warto przypomnieć, że stara hala myjni była budynkiem wzniesionym jeszcze w latach 80. XX wieku. Ówczesny projekt nie przewidywał ogrzewania czy zamkniętego obiegu wody, a rozwiązania techniczne, które sprawdzały się w ubiegłym stuleciu zupełnie odbiegały od dzisiejszych wymogów i standardów.

  Poza wybudowaniem nowoczesnej hali Stacji Obsługi Tramwajów w Nowej Hucie MPK zakupiło także dwa nowoczesne pojazdy techniczne. Jeden z nich to pojazd pomocy technicznej i ratownictwa drogowego. Będzie wykorzystywany do holowania autobusów uszkodzonych np. w wyniku wypadków drogowych.

  Drugi pojazd to specjalistyczny żuraw samochodowy przeznaczony do usuwania skutków m.in. wykolejenia tramwajów oraz holowania tramwajów. Zdecydowanie ułatwi wstawienie wagonu na tory w sytuacji, gdy wykolei się środkowy wózek w tramwaju. Szynowy układ jezdny pozwala na jazdę pojazdu zarówno po jezdni, jak i torowisku tramwajowym.  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No i fajnie, Kraków inwestuje w czystość !!! tylko dla czego do miasta są wpuszczane brudne busy ?

  krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  zapraszam włodarzy miejskich na ul Ogrodową jaki tam syf panuje, ach taka wizytówka miasta po wyjściu z dworca dla przyjezdnych. Brudne śmierdzące, rdzewiejące busy z kopcącymi silnikami. Nie...rozwiń całość

  zapraszam włodarzy miejskich na ul Ogrodową jaki tam syf panuje, ach taka wizytówka miasta po wyjściu z dworca dla przyjezdnych. Brudne śmierdzące, rdzewiejące busy z kopcącymi silnikami. Nie rozumiem właśnie tego miasto z jednej strony stara się o czystość a z drugiej dopuszcza taki syf w samym centrum. CZy busy jak już muszą być w takin stanie to nie mogły by dojeżdżać do granic komunikacji miejskiej i tam przesiadać pasażerów do czystej komunikacji miejskiej ?zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Napewno

  Nie Jest (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...takie proste. Gdziesz gina te pieniadze na nowe busy/tramwaje. A tak w ogole, dlaczego ten Majchrowski wyglada jak by byl jakisz bezdomny?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  MISTRZOWIE URODY POSZUKIWANI! Zgłoś kandydatów!

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)