Ciężkie maszyny nie będą już bezkarnie niszczyć Rynku...

  Ciężkie maszyny nie będą już bezkarnie niszczyć Rynku Głównego

  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kaucja i obowiązkowe ubezpieczenie. Tak ma wyglądać organizacja imprez na Rynku Głównym i związanym z tym wjazdem ciężkiego sprzętu na plac.
  Ciężkie maszyny nie będą już bezkarnie niszczyć Rynku Głównego

  ©Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polskapresse

  Od nowego roku Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zmieni zasady organizowania imprez masowych na Rynku Głównym i związanego z tym wjazdu ciężkich pojazdów na płytę głównego placu miasta. Teraz organizatorzy imprez będą musieli wcześniej zapłacić specjalną kaucję oraz wykupić ubezpieczenie.

  Kaucja będzie uzależniona od tonażu pojazdu wjeżdżającego w obszar Starego Miasta, a także na ulice prowadzące na Mały Rynek, plac Szczepański czy plac Mariacki. Zniszczenia, które będzie pokrywać kaucja, nie muszą być mechaniczne. Dotyczy to np. także rozlania oleju.

  - Kaucje planujemy w wysokości od 5 do 20 tys. zł. Czekamy teraz na zarządzenie prezydenta - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT.


  Mieszkańcy Krakowa są często zbulwersowani wjeżdżaniem ciężkiego sprzętu na Rynek Główny. Zwłaszcza, że potem jego powierzchnia jest prawie zawsze uszkodzona. Dzieje się tak przy organizacji chociażby koncertów. Od 1 stycznia 2017 roku ZIKiT zmienia zasady wjazdu takich pojazdów na Rynek. Organizatorzy dużych imprez będą wcześniej zobowiązani do wpłacenia kaucji i wykupienia ubezpieczenia, co pokryje koszty ewentualnych szkód.
  56 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Gazety Krakowskiej

  Sylwester z Andrzejem Dudą najlepszą imprezą tego roku! Kto przyjdzie? [MEMY, NAJLEPSZE WPISY]

  Sylwester z Andrzejem Dudą najlepszą imprezą tego roku! Kto przyjdzie? [MEMY, NAJLEPSZE WPISY]

  Link do głównego zdjęcia

  Urzędnicy ZIKiT liczą, że tym samym organizatorzy imprez będą bardziej uważni. Teraz teoretycznie za zniszczenia można wyegzekwować zapłatę, ale w praktyce bywa z tym ciężko.

  - Organizatorzy dużych imprez dostają od nas wytyczne, gdzie mogą wjechać, jakie podkłady powinni zastosować, ale i tak zdarza się, że nie stosują się do tego i pojawiają się szkody. Potem bardzo trudno wyegzekwować od nich zapłatę, a nie chcemy, by ZIKiT wykonywał remont z własnych środków - mówi Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora w ZIKiT.

  - To dobry kierunek zmian. Firmy organizujące imprezy na Rynku nie są biedne i takie zabezpieczenie nie będzie dla nich problemem. A dla miasta to gwarancja, że naprawy będą natychmiastowe - przekonuje Tomasz Daros, przewodniczący Rady Dzielnicy I.

  To nie jedyne zmiany. Teraz przy dużych rozładunkach na Rynku obecni będą pracownicy ZIKiT, a w kilku miejscach (np. nad Muzeum Historycznym w Podziemiach Rynku czy nad kanałem technologicznym prowadzącym od Wieży Ratuszowej do Sukiennic) pojawią się specjalne strefy, gdzie wjazd będzie ograniczony. Urzędników wspomoże też technika.

  - Do końca roku będziemy mieć gotową wideorejestrację i bez problemu później ustalimy, czy płyta Rynku lub jej okolica nie zostały uszkodzone - dodaje dyrektor Olewicz.

  Rynek Główny często traktowany jest jak parking. Tylko w zeszłym roku wydano ponad 1100 wjazdówek na największy plac miasta. W kończącym się roku miasto prowadziło konsultacje społeczne ws. zmian w ruchu na Rynku. Ostatecznie po rozmowach z mieszkańcami i przedsiębiorcami zmiany były minimalne. Zmniejszono m.in. dopuszczalny tonaż pojazdów z 10 do 7,5 ton.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a co z odszkodowaniem od TVN ???

  krk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  za zeszłoroczną dewastację rynku ??? i zniszczoną kostkę brukową może GW zbada sprawę czy pieniądze już wpłynęły do kasy miasta nie mówiąc o zanieczyszczeniu powietrza przez generatory diesla...rozwiń całość

  za zeszłoroczną dewastację rynku ??? i zniszczoną kostkę brukową może GW zbada sprawę czy pieniądze już wpłynęły do kasy miasta nie mówiąc o zanieczyszczeniu powietrza przez generatory diesla działające podczas imprezy i zasmradzające rynek ??? kto na to pozwolił w mieście ze smogiem jakby nie można korzystać z sieci energetycznej miasta ???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najsilniejsi ludzie

  paawek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Uważam, że sceny na Rynku Głównym powinni ustawiać ręcznie najsilniejsi żyjący ludzie na Ziemi, a nie ciężki sprzęt.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaucja

  R (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Kaucja 20 tys? Jakieś żarty? Powinna byc 200 tys.
  Najlepiej totalny zakaz imprez masowych na Rynku. Takie cacko w sercu Europy ma być niszczone dla paru godzin zabawy?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  E tam,

  Michałek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Skoro już trzeba robić slalom między wymiocinami, kilka dodatkowych przeszkód w postaci dziur nie zrobi wielkiej różnicy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  rano

  tt (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  dzisiaj o 7 rano widziałem ogromny dźwig obok wieży ratusza.. tak dla poprawy humoru :P

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  OSOBOWOŚĆ ROKU 2016 [KONIEC GŁOSOWANIA]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Wybieramy najlepsze stacje narciarskie [GŁOSOWANIE]

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)

  Pokochaj wygodę i oszczędności z Orange Love (materiał informacyjny Orange)