Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli tradycyjnie 6 stycznia przejdzie ulicami Krakowa. Z powodu remontu mostu Dębnickiego trasę zmieni Orszak zielony

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Paweł Czerenko - członek zarządu Fundacji Kacpra Melchiora i Baltazara, która od kilkunastu lat organizuje Orszak Trzech Króli w Krakowie.
Paweł Czerenko - członek zarządu Fundacji Kacpra Melchiora i Baltazara, która od kilkunastu lat organizuje Orszak Trzech Króli w Krakowie. Paweł Czerenko - archiwum prywatne
Przed nami 14. edycja Orszaku Trzech Króli w Krakowie. 6 stycznia 2024 roku tradycyjnie Orszaki – Niebieski, Czerwony i Zielony -wyruszą z trzech punktów miasta, aby się spotkać na Rynku Głównym i razem oddać pokłon nowonarodzonemu Bożemu Dziecięciu. O przygotowaniach do Orszaku, wyzwaniach i nie tylko rozmawiamy z Pawłem Czerenko z Fundacji Kacpra Melchiora i Baltazara, która od kilkunastu lat organizuje Orszak Trzech Króli w Krakowie.

Orszak Trzech Króli zaplanowano tradycyjnie na 6 stycznia. Jak idą przygotowania?
Przygotowania trwają od października ubiegłego roku, więc aktualnie można powiedzieć, że wszystko jest gotowe. Drukujemy tylko korony i śpiewniki. Trwają też przygotowania w krakowskich szkołach pod kątem strojów dla dzieci biorących udział w wydarzeniu. My główne stroje i scenografie mamy gotowe, bo korzystamy z tych z poprzednich lat uzupełniając je delikatnie o nowe elementy.

Jakiś czas temu informowaliście o trwającej zrzutce na pokrycie kosztów organizacji Orszaku. Do zebrania jest 40 tys. złotych. Na ten moment wpłacono ponad 5 tys. Na co zbieracie i co jeśli kwoty nie uda się zebrać?
Zbieramy na pokrycie tzw. twardych kosztów organizacji Orszaku, czyli m.in. właśnie koszty druku 20 tys. koron i śpiewników. Poza tym wynajęcie sceny, nagłośnienie. Warto jednak wspomnieć, że zarówno organizatorzy wydarzenia jak i artyści, którzy wystąpią na scenie pracują charytatywnie, więc tutaj z naszej strony kosztów nie ponosimy. Chciałbym jednak zapewnić, że niezależnie od wyniku zbiórki wydarzenie się odbędzie.

Czyli Orszak Trzech Króli w Krakowie nie jest zagrożony?
Absolutnie. Nie ma obawy, że nawet jak nie uzbieramy kwoty to wydarzenie się nie odbędzie. Pokazaliśmy po prostu realne koszty organizacji Orszaku Trzech Króli jako imprezy organizowanej oddolnie i mamy nadzieję, że poprzez zbiórkę uda się te koszty pokryć. Staramy się pozyskać więcej sponsorów wydarzenia, ale nie jest to prosta sprawa bo przedsiębiorcom też nie jest łatwo.

Powiedzmy zatem jak w tym roku będzie wyglądał Orszak Trzech Króli w Krakowie
Scenariusz jest podobny, jak w ubiegłym roku. Drobne zmiany będą w Orszaku niebieskim, gdzie pojawią się dodatkowe inscenizacje. W związku z remontem Mostu Dębnickiego, zmieni się też trasa Orszaku zielonego, który ruszał z Dębnik. Wyruszy on przed godz. 10 z salezjańskiego Parku Wioski Świata (ul. Tyniecka) dalej do kościoła św. Stanisława Kostki przy ul.Konfederackiej. Stamtąd po mszy św. ruszy ok. godz. 11 w stronę Ronda Grunwaldzkiego, przejdzie Mostem Grunwaldzkim i skręci na Bulwar Czerwieński, potem skieruje się Plantami do ulicy Wiślnej i dalej nią do Rynku. Orszak niebieski (afrykański) wyruszy ok. 11 i najpierw uda się pod Barbakan, a później przejdzie ulicą Floriańską i przed kościołem Mariackim skręci w lewo na Plac Mariacki i dalej przez Mały Rynek na Rynek Główny. Orszak czerwony (europejski) po odegraniu tradycyjnej scenki przywitania króla pod katedrą na Wawelu (ok. godziny 11), przejdzie na Rynek ulicami: Droga do Zamku i Grodzką. Orszakom można towarzyszyć od początku albo do nich dołączyć po drodze. Można też na Orszaki zaczekać pod sceną. Myślę, że każde rozwiązanie jest dobre.

Od wielu lat podczas krakowskiego Orszaku Trzech Króli odbywają się różne zbiórki charytatywne. W tym roku też się pojawią?
Tak. Jak co roku, te datki które zbieramy podczas Orszaku przeznaczane są na Dzieło św. Ojca Pio i pomoc osobom w kryzysie bezdomności. W szczególności mam tu na myśli program Mieszkań Wspierających, w których te osoby uczą się samodzielnego funkcjonowania we własnym domu. To bardzo ważny cel i program, dlatego zachęcam do wsparcia Dzieła św. Ojca Pio.

100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska