Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W wakacje biblioteki oblegają tysiące ludzi

Klaudia Skrężyna
Oferta dla wakacyjnych czytelników jest bardzo szeroka
Oferta dla wakacyjnych czytelników jest bardzo szeroka Andrzej Banaś
Prawdziwe oblężenie czytelników w czasie wakacji przeżywają w tym roku krakowskie biblioteki publiczne i naukowe.

- W sierpniu 2011 r. odwiedziły nas 22 tys. czytelników, a zapisały się 923 osoby. W tym roku może być podobnie, a nawet i lepiej - mówi Zofia Konik, dyrektorka Nowohuckiej Biblioteki Publicznej. Dodaje, że nie wszystkich stać na wyjazdy poza Kraków.

- A jak ktoś spędza urlop w domu albo na działce, chętnie przychodzi do nas po lekturę w wolne dni - mówi Krystyna Wicińska-Liwacz, instruktorka Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej. Do Biblioteki Jagiellońskiej, która w tym roku była otwarta jedynie w lipcu, przyjeżdżają osoby spoza Krakowa, z kraju i zagranicy. Często po to, by podczas urlopu skorzystać z cennych rękopisów, starodruków, muzykaliów lub innych książek, dostępnych tylko w tym miejscu.

- Przychodzę do Jagiellonki przynajmniej raz w tygodniu. Korzystam z czytelni i wypożyczam książki - mówi Małgorzata, studentka filologii polskiej na UJ. Potwierdza to Dorota Pałosz, doktorantka historii Uniwersytetu Pedagogicznego.

- Podczas wakacji mam więcej czasu, by skupić się na lekturze - mówi. Jak zauważają bibliotekarze, liczba wakacyjnych czytelników jest większa mimo rozwoju multimediów.

- W pierwszym półroczu 2012 r. zanotowaliśmy wzrost czytelnictwa o 11 proc. - podkreśla Krystyna Wicińska-Liwacz. Podobna sytuacja jest w Podgórskiej Bibliotece Publicznej.

- Zanotowaliśmy większe zainteresowanie czytelnictwem już wcześniej, ale w pierwszych sześciu miesiącach br. nastąpił gwałtowny wzrost o 10 -12 proc. - mówi Franciszek Olszewski, dyrektor PBP.

Powodów jest wiele. Mogą to być droższe książki i mniej zasobniejsze portfele ich amatorów, a także lepszy dostęp do elektronicznych katalogów.

- Czytelnik zapisany do jednej z bibliotek publicznych na terenie Krakowa ma kartę obowiązującą we wszystkich oddziałach i filiach. Może elektronicznie zamówić książkę w miejscu, gdzie jest dostępna. To bardzo wygodne rozwiązanie - mówi Krystyna Wicińska-Liwacz.

Zwiększa się także informatyzacja społeczeństwa. Coraz więcej osób potrafi zamawiać książki przez internet.

- Najliczniejszą grupą osób korzystających z naszej biblioteki są czytelnicy w wieku 25-44 lat, kolejną młodzież i dzieci w wieku szkolnym, zaś najmniej czytelników to seniorzy powyżej 60. roku życia - zaznacza dyrektor Nowohuckiej Biblioteki Publicznej. Biblioteki umożliwiają też korzystanie z czytelni multimedialnych. Od 4 lipca osoby zapisane do biblioteki mogą korzystać z czytelni on-line. Kto chce, otrzymuje specjalny kod, który umożliwia dostęp do zasobów ebook.pl.

Podczas wakacji wszystkie biblioteki publiczne nieodpłatnie organizują zajęcia dla dzieci, które nie wyjechały z miasta.

- "Akcja lato" jest skierowana do młodego czytelnika, ucznia szkół podstawowych i gimnazjalnych. Jej uczestnicy mogą bezpłatnie skorzystać z internetu, gier komputerowych i planszowych. Przygotowaliśmy różnego rodzaju konkursy, czytanie w plenerze, wycieczki do krakowskich parków - zaznacza Zofia Konik.

Małgorzata Czerwiec-Dzierżymirska, specjalistka ds. popularyzacji czytelnictwa ze Śródmiejskiej Biblioteki Publicznej zdradza, że działa u nich także letnie kino.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska