Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tańce, wróżby, warsztaty. Muzeum Narodowe świętuje noc świętojańską i otwarcie wystawy

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Muzeum Narodowe świętuje imieniny Jana
Muzeum Narodowe świętuje imieniny Jana Andrzej Banas
Noc świętojańska i otwarcie wystawy poświęconej Janowi Matejce to powód do świętowania w Muzeum Narodowym w Krakowie. Warto się wybrać i na opowieść o Matejce w Gmachu Głównym i na weekendowe wydarzenia towarzyszące, jest sporo atrakcji, wśród których znalazły się i oprowadzania kuratorskie, i potańcówka u Wyspiańskiego, i warsztaty tworzenia własnych nadruków z wizerunkiem Stańczyka. Na większość wydarzeń wstęp wolny. 24 czerwca Janowie i Janiny zobaczą nową wystawę MNK za 5 zł.

"Spektakle, oprowadzania po wystawie, wróżby, zgłębianie tajników alchemii, tworzenie własnych dziełek sztuki z użyciem roślin i ziół - każdy, kto lubi lato, znajdzie coś dla siebie" - tak weekendowe atrakcje zapowiada Muzeum Narodowe.

PROGRAM WYDARZEŃ

piątek, 23 czerwca

  • Potańcówka u Wyspiańskiego, godz. 19.00-22.00 - Wieczór taneczny na dziedzińcu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (pl. Sikorskiego 6). W programie: lekcje tańca swingowego, pokazy animacji tanecznych, potańcówka swingowa. Prowadzenie: Szkoła tańca „Jazz Like That". Wstęp wolny. W przypadku deszczu wydarzenie zostanie odwołane.

sobota, 24 czerwca
Wszystkie wydarzenia odbywają się w Gmachu Głównym, al. 3 Maja 1

  • Płótna nawiedzone przez duchy (historii). Prawdy, legendy i znikające opowieści, godz. 13.00-14.30 oraz 14.30-16.00 - oprowadzania tematyczne po wystawie “Matejko. Malarz i historia”. Wstęp w ramach biletu na wystawę. Początek w holu przed wejściem na ekspozycję.
  • Wróżbudka świetojańska, godz. 14.00-16.00 - Wróżbudka ma formę otwartego stoiska, można dołączyć w dowolnym momencie. Miejsce: plac przed Gmachem Głównym. Przygotowanie i prowadzenie: Zespół wróżbitek i wróżbitów z Działu Edukacji oraz wolontariusze MNK
  • Światłoczuła sobótka, godz. 14.00-16.00, Warsztaty z cyjanotypii – wykonaj własne dzieło z roślinnym bohaterem! Warsztaty będą celebracją światła oraz ziół i kwiatów polnych, które "wydrukujemy" własnoręcznie w szlachetnej fotograficznej technice cyjanotypii. Użyjemy ziół i kwiatów, które tradycyjnie wykorzystywane były do obrzędów i magicznych rytuałów w czasie letniego przesilenia i zapewniać miały różne dobrodziejstwa (miłość, oczyszczenie, siłę, płodność, spokój, mądrość). Warsztaty na placu przed Gmachem Głównym mają formę otwartą, można dołączyć w dowolnym momencie do godziny 15.30.
  • Z warsztatu alchemika Sędziwoja, godz. 15.00-18.00. Alchemiczne stoisko przywołuje pamięć o Michale Sędziwoju, XVI i XVII-wiecznym polskim alchemiku, którego Matejko uwiecznił na jednym ze swoich obrazów. Na stoisku będzie można nie tylko dowiedzieć się więcej o samym bohaterze i krakowskich akcentach w historii alchemii, ale również zobaczyć alchemiczne procesy w praktyce: wśród nich otrzymywanie tlenu metodą Sędziwoja, destylacja, a nawet… próba transmutacji metalu w złoto! Wszystko to w otoczeniu zrekonstruowanej aranżacji pracowni alchemiczno-aptekarskiej, wśród alembików, kolb i palenisk.
  • W-Janki ze sztuką i przyrodą. Magia roślin świętojańskich, godz. 15.00-18.00. Otwarte stoisko poświęcone dzikim roślinom oraz warsztaty gipsowych odlewów – zabierz ozdobę z motywem roślinnym do domu! Na stoisku naukowcy z Instytutu Ochrony Przyrody PAN podzielą się wiedzą dotyczącą dziko występujących roślin, opowiedzą o związanych z nimi wierzeniach oraz pokażą, jak można utrwalić ich kruche piękno poprzez stworzenie gipsowych odlewów. Chętni będą mogli wykonać ozdobę z motywem roślinnym i zabrać ją do domu. Będzie pięknie!
  • (W)jankowe świętowanie, godz. 16.00-17.00 oraz 17.00-18.00 - Spektakl / performans młodzieży z VI LO im. Adama Mickiewicza w Krakowie na wystawie “Matejko. Malarz i historia”. Wstęp wolny, konieczne pobranie wejściówki w kasie przed spektaklem. Początek na placu przed Gmachem Głównym. Wskazówka dla gości: szukajcie Stańczyka! A może on sam Was znajdzie..?
  • "Kwiat paproci", godz. 18.00-19.00 - spektakl. "Kwiat paproci" to balet, którego fabuła nawiązuje do dawnych legend i wierzeń naszych przodków. Łączy technikę tańca neoklasycznego i klasycznego z elementami tańców ludowych. Utrzymany jest w klimacie słowiańskich mitów, opowiada o obrzędach i tajemniczych stworzeniach, które zamieszkują lasy.

niedziela, 25 czerwca

  • Wróżbudka świętojańska, godz. 11.30-14.00
  • Zabierz ze sobą Stańczyka w torbie do domu - godz. 11.30-14.30. Otwarte warsztaty sitodruku – zrób sobie torbę ze Stańczykiem!
  • Uczestnicy odbiją samodzielnie własnych Stańczyków na materiałowych torbach. Tym razem słynny błazen wystąpi w wielu odsłonach kolorystycznych, a towarzyszyć mu będą słowa samego Matejki. Jakie? Zaskakujące. Motyw będzie można nadrukować zarówno na przygotowanych przez muzealników torbach, jak i przyniesionych przez siebie tekstyliach (np. ubraniach). Można dołączyć w dowolnym momencie do godziny 14.45. Miejsce: hol Gmachu Głównego
  • Oprowadzanie kuratorskie po wystawie "Matejko. Malarz i historia", godz. 12.00-13.30. Wstęp w ramach biletu na wystawę. Początek w holu przed wejściem na ekspozycję. Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Michał Haake

W przypadku niesprzyjającej pogody wydarzenia odbywające się na placu przed Gmachem Głównym mogą zostać przeniesione do holu budynku.

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska