Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest pod rosyjskim konsulatem w Krakowie. W Rosji wybory, a u nas "W samo południe przeciwko Putinowi"

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Protest pod rosyjskim konsulatem w Krakowie.
Protest pod rosyjskim konsulatem w Krakowie. Joanna Urbaniec
W niedzielę (17 marca) pod Konsulatem Generalnym Federacji Rosyjskiej W Krakowie odbył się protest Rosjan "W samo południe przeciwko Putinowi". Został on zorganizowany ramach kampanii "Nie dla Putina i Putinizmu", w dniu wyborów prezydenckich w Rosji.

- Zdajemy sobie sprawę, że niemożliwe jest pokonanie przestępczej machiny wyborczej Putina, składającej się z kłamstw, fałszerstw, podmian, gróźb i przemocy. W 2024 roku Putin ponownie zasiądzie na prezydenckim tronie. Tak, to nie są wybory. Tak, oni są podli. Tak, są przestępcami. Ale mamy rzadką szansę powiedzieć "NIE" razem - podczas protestu "Południe przeciwko Putinowie" - tak organizatorzy anonsowali to wydarzenie.

Również Rosjanie w Rosji - ci, którzy "opowiadają się za pokojową i wolną przyszłością bez Władimira Putina u władzy" - zachęcani byli do wybranej formy protestu, gdy udadzą się do swoich lokali wyborczych.

Tak pomysłodawcy wydarzenia #NoonAgainstPutin opisują możliwe, zaproponowane strategie, które według nich mogą zapewnić potężny akt sprzeciwu obywatelskiego - bez narażania bezpieczeństwa osób, które zdecydują się na zaprotestowanie:

  • Głosuj na alternatywę: Uczestnicy są zachęcani do oddania głosu na dowolnego kandydata innego niż urzędujący prezydent. W ten sposób mogą wyrazić żądanie zmiany. Konkretny wybór kandydata jest mniej ważny niż sam akt głosowania, który zapewnia, że karta do głosowania nie pozostanie pusta i liczy się do ogólnej frekwencji.
  • Unieważnienie karty do głosowania: Bardziej bezpośrednią formą protestu jest celowe unieważnienie karty do głosowania. Można to zrobić, zaznaczając więcej niż jednego kandydata lub pisząc wiadomość na karcie do głosowania. Metoda ta wysyła wyraźny sygnał sprzeciwu, ponieważ karta do głosowania zostanie policzona, ale oznaczona jako nieważna, podkreślając obecność opozycji bez popierania konkretnego kandydata.
  • Aktywny bojkot: Dla tych, którzy zdecydują się nie oddawać głosu w lokalu wyborczym, sugerowany jest aktywny bojkot. Polega on na gromadzeniu się w pobliżu lokalu wyborczego w celu prowadzenia pokojowego dialogu z innymi wyborcami. Ta forma obecności i zaangażowania jest widoczną, ale niekonfrontacyjną formą protestu, zachęcającą do solidarności tych, którzy sprzeciwiają się obecnemu reżimowi, a jednocześnie unikającą bezpośredniego udziału w procesie głosowania.

- Strategie te mają na celu zaoferowanie elastycznych opcji wyrażania sprzeciwu w ramach wysoce kontrolowanego środowiska wyborczego. Pozwalają poszczególnym osobom ocenić ich osobisty poziom komfortu i ryzyka, zapewniając, że udział w inicjatywie #Południe przeciwko Putinowi pozostaje dostępny dla wszystkich, niezależnie od ich sytuacji. Takie podejście nie tylko chroni bezpieczeństwa uczestników, ale także wspiera zbiorowego ducha oporu, podkreślając znaczenie jedności i pokojowego protestu w obliczu przeciwności losu - wyjaśnili organizatorzy akcji.

Koniec zerowego VAT na żywność! Ceny wzrosną?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska