Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiśle odrobiło powodziową lekcję

Barbara Jaworska
Mieszkańców Łęgu Radgoskiego powodzie doświadczały wiele razy. Teraz to się zmieni
Mieszkańców Łęgu Radgoskiego powodzie doświadczały wiele razy. Teraz to się zmieni Łukasz Jaje
Nowe kanały i rowy melioracyjne, odbudowane obwałowania, oczyszczone rzeki i potoki - w ubiegłym roku w powiecie dąbrowskim wykonano wiele ważnych zabezpieczeń powodziowych. To nie koniec. Samorządy już walczą w Małopolskim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych o pieniądze na kolejne. Jak mówi sołtys Radwana w gminie Szczucin Artur Pater, bardzo dużo zostało już zrobione, a kolejne prace trwają.

Czytaj także: WOŚP w Tarnowie: pokaz laserów i koncert Golden Life [ZDJĘCIA]

- Ale żebyśmy mogli poczuć się naprawdę bezpiecznie, konieczne jest jeszcze wykonanie następnych inwestycji, które pozwolą w pełni chronić nas przed zalaniem w razie kolejnych powodzi lub ulewnych opadów - podkreśla sołtys.

Jedną z ważniejszych inwestycji, o którą gminy Dąbrowa i Szczucin zabiegały od lat, jest właśnie budowa kanału melioracyjnego Radwan-Smęgorzów. Trwa od jesieni 2010 roku i będzie zakończona w czerwcu tego roku. Kanał o długości 3,1 km odbierze i odprowadzi (dzięki przepompowni w Radwanie) nadmiar wód z rzeki Smęgorzówka. Uchroni on przed zalaniem tereny na pograniczu gmin Dąbrowa i Szczucin.

Ale budowa kanału nie została jeszcze zakończona. Największym problemem jest jego "przejście" przez drogę krajową nr 73, wciąż nie wykonane.

Mieszkańcy Radwana zabiegają w dalszym ciągu również o modernizację urządzeń miejscowej przepompowni, największej na Powiślu Dąbrowskim. Starają się również o budowę drugiego kanału, którzy przechodziłby przez wieś i zbierał wodę, głównie opadową, chroniąc gospodarstwa przed częstymi tutaj podtopieniami.

- Bardzo cieszymy się z tego, co zostało zrobione. Również na wałach przeciwpowodziowych, które choć niewyremontowane w całości, zostały naprawione w najbardziej newralgicznych miejscach, których przerwania się baliśmy - dodaje Pater. - Gdyby co roku udawało się zrobić tyle co teraz, bylibyśmy bezpieczni.

Budowlańcy pracowali także w innych miejscach Powiśla. Bardzo oczekiwaną inwestycją była modernizację wałów Brnia w miejscowości Podborze (gm. Olesno). Tu odbudowano prawobrzeżny wał potoku oraz zlikwidowano stary most, który utrudniał przepływ wodzie. W jego miejsce samorząd Olesna wybudował nowy.

W poddąbrowskim Sutkowie zmodernizowano wały na rzece Nieczajka na odcinku od mostu w Sutkowie do ujścia potoku. Podwyższone teraz wały uchronią tereny Sutkowa i Łęgu Radgoskiego.
Ponadto wykonano konserwację rzek Smęgorzówka i Szarwarczanka - odmulono dno, wykoszono zarośla, usunięto krzewy. Ułatwi to spływanie wód podczas intensywnych opadów deszczu lub roztopów.
Samorząd Dąbrowy zabiega teraz o budowę zbiornika retencyjnego w Żelazówce, kluczowego dla bezpieczeństwa gminy oraz konserwację Brnia od Żelazówki po Swarzów.

Wybieramy najlepszego piłkarza i trenera Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska