Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady geriatry. Problemy ze słuchem. Kiedy potrzebny jest aparat?

ma
Słuch pogarsza się wraz z wiekiem. Jest to tzw. starcze osłabienie ostrości słuchu. O ile z pogorszeniem wzroku seniorzy jakoś się godzą, o tyle problemy ze słuchem powodują frustrację. Około 30 proc. osób po 65. roku życia ma problemy ze słuchem, albo zupełnie go traci.

Pierwszymi objawami osłabienia słuchu są problemy z ostrością, seniorzy źle słyszą rozmowy w towarzystwie, mają wrażenie, że nikt nie mówi wyraźnie. Niektórzy twierdzą, że lepiej słyszą mężczyzn, niż kobiety. To charakterystyczne, bo jednym z objawów jest zaburzenie odbierania dźwięków o wyższej częstotliwości. Nieraz opiekunowie zwracają uwagę, że senior za głośno nastawia radio czy telewizor. To nie złośliwość, ale zaburzenie słuchu, które powinno być skonsultowane z lekarzem.

Jednym z takich zaburzeń jest przewodzeniowy ubytek słuchu, który związany jest z nieprawidłowościami w obrębie ucha środkowego, zewnętrznego, czasami ma związek z nadmiarem woskowiny, perforacjami błony bębenkowej. Leczenie polega na przyjmowaniu leków, a czasami także na zabiegach chirurgicznych. Tego typu zaburzenia dotykają ok. 10 proc. osób z problemami słuchu. Znacznie częstszy (ok. 90 proc.) jest nerwowo-czuciowy ubytek słuchu. Jest to zaburzenie funkcjonowania komórek słuchowych, które się starzeją i nigdy nie ulegają regeneracji.

Do tego typu nieprawidłowości należy też uszkodzenie nerwu słuchowego, ślimaka. Leczenie polega na stosowaniu aparatów słuchowych. W Polsce nie jest z tym najlepiej. Jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie pod względem stosowania aparatów. Warto zwrócić uwagę, by wybrać firmę sprzedającą aparaty, która ma kontrakt z NFZ - tylko wówczas możemy liczyć na częściową refundację kosztów. Niestety dobry aparat sporo kosztuje. Są to kwoty nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Ważne jest, aby aparat został odpowiednio dobrany - do trybu życia, wady. Dla wielu znaczenie ma też walor estetyczny.

Pamiętajmy, że na jakość słuchu w wieku starszym wpływamy przez całe życie. Częste przebywanie w miejscach o wysokim poziomie hałasu: na lotniskach, placach budowy; palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, niektóre choroby wirusowe oraz leki - to wszystko nie sprzyja słuchowi i odbija się z czasem. Ważne jest więc stosowanie stoperów, dbanie o higienę - uszy najlepiej przemywać palcem przy użyciu ciepłej wody.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska