MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pola Chwały 2022 w Niepołomicach. Antyk w roli głównej: miasteczko z epoki, walki gladiatorów, przysmaki Rzymian

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Niepołomickie Pola Chwały to już tradycja i wielka renoma. Tegoroczne takie wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 września, a jego wątkiem przewodnim będzie starożytność
Niepołomickie Pola Chwały to już tradycja i wielka renoma. Tegoroczne takie wydarzenie odbędzie się w dniach 23-25 września, a jego wątkiem przewodnim będzie starożytność fot. Jolanta Białek
Ruszają XVI Pola Chwały. W tym roku tematem przewodnim jednej z największych w Polsce imprez historyczno-wojskowych, będzie epoka starożytna. Grupy rekonstrukcyjne zaprezentują broń, sposoby walki, rzemiosło, kuchnię i kulturę czasów antycznych. Nie zabraknie widowiskowych walk gladiatorów i rzymskich legionistów, a także m.in. antycznej szkoły i mennicy czy „targu niewolników”.

Główne wydarzenia Pól Chwały 2022, zaplanowano w dniach 24-25 września, natomiast w czwartek (22 września) rozpocznie się X Interdyscyplinarna konferencja naukowa “Wojna emocji. Historia emocji a studia nad wojną” (godz. 15, sale konferencyjne Zamku Królewskiego), a na piątek (23 września) zaplanowano w zamku m.in. historyczne gry planszowe (od godz. 11) i turniej gry „Trzecie powstanie” (od godz. 16.30)..

Od 24 września w centrum Niepołomic można będzie oglądać jak zawsze grupy rekonstrukcyjne reprezentujące wszystkie epoki, ale największe widowisko zorganizują pasjonaci starożytności ze Stowarzyszenia Hellas et Roma (od soboty, godz. 10).

- W okolicach Zamku Królewskiego stanie antyczne miasteczko złożone z blisko dwudziestu stanowisk edukacyjnych, przy których będzie można spotkać się z około 50 osobami odtwarzającymi klimat tamtych czasów. Nie zabraknie informacji m.in. o tym jak wyglądały wystawne uczty u Lukkulusa, dlaczego mało kto chciał żenić się z córką garbarza, w co grali starożytni, jakich używali kosmetyków, jak wyglądała antyczna szkoła i jak funkcjonował targ niewolników. Będzie można także spróbować przysmaków Rzymian, czy własnych sił przy układaniu mozaiki lub tworzeniu fresków. Na pewno wielkim zainteresowaniem będą się też cieszyć widowiskowe pokazy walk gladiatorów oraz musztry legionistów rzymskich – podają organizatorzy XVI Pól Chwały.

Pozostałe grupy rekonstrukcyjne zaprezentują broń, umundurowanie i sztukę wojenną od średniowiecza po czasy współczesne. Ich obozy, rozłożone na terenach zielonych wokół rynku, zamku (także na Błoniach Niepołomickich) i Izby Regionalnej, można będzie zwiedzać przez cały czas trwania imprezy. Natomiast na hipodromie (za zamkiem) zaplanowano pokazy walk z poszczególnych epok.

Nie zabraknie m.in.: maratonu miłośników historycznych gier planszowych (w komnatach zamku), jarmarku historycznego, widowiskowej defilady ulicami miasta z udziałem wszystkich oddziałów biorących udział w imprezie (niedziela, godz. 11), licznych atrakcji dla rodzin w ramach „Wzgórza małych rekonstruktorów”.

Na zamkowym dziedzińcu przygotowano już tradycyjnie projekt „Dziedziniec Sztuki”.

- W ramach programu odbędą się pokazy, warsztaty i wykłady poświęcone kulturze minionych wieków, a wśród nich niezwykle ciekawa prezentacja o higienie w XVII wieku „Śmierdząca historia brudu” i opowieść o życiu codziennym polskich mniszek w XVIII wieku. Będzie można zobaczyć prezentację porannych przygotowań rzymskiej matrony oraz wysłuchać barwnych wykładów o modzie od średniowiecza po XX wiek, które będą przeplatane pokazami tańców historycznych. Zobaczymy pokazy Teatru Walki Leszka Galicy, a w sobotni wieczór (godz. 19) - spektakl taneczny Teatru Tańca Terpsychora „Orfeusz i Eurydyka” - zapraszają organizatorzy Pól Chwały 2022.

Wstęp na XVI Pola Chwały jest bezpłatny. Program: www.polachwaly.pl

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska