Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Tarnów szuka pracy dla tych, których zwalnia

Andrzej Skórka
Nic nie wskazuje na to, by w bazie TZDM miała powstać pracownicza spółka. Los załogi wyjaśni się jeszcze w sierpniu
Nic nie wskazuje na to, by w bazie TZDM miała powstać pracownicza spółka. Los załogi wyjaśni się jeszcze w sierpniu Andrzej Skórka
Pracownicy działu wykonawstwa Tarnowskiego Zarządu Dróg Miejskich są coraz bardziej zaniepokojeni. Likwidując tę komórkę, miasto ma zyskać spore oszczędności. Sęk w tym, że żadnych szacunków ani wyliczeń samorząd nie chce ujawnić.

Czytaj także: Tarnów chce zwolnić swoich drogowców

O planowanej likwidacji działu oraz bazy miejskich drogowców przy ulicy Kąpielowej załoga dowiedziała się niespełna dwa tygodnie temu. Ludzie liczą jeszcze, że samorząd wycofa się ze swojej decyzji.
Według Adama Sajdaka, kierownika działu wykonawstwa TZDM (zarazem miejskiego radnego PiS, opozycyjnego w stosunku do prezydenckiej koalicji), nic nie jest jeszcze przesądzone.

- Z kilkoma radnymi byliśmy u pana prezydenta i takie sformułowania tam padły - mówi. Nie chciał jednak powiedzieć, kto dokładnie spotkał się z Ryszardem Ścigałą i jaki był przebieg rozmowy. Z kolei biuro prasowe urzędu miejskiego nie potwierdziło nam, by do takich rozmów doszło.

Nieoficjalnie wiemy, że urzędnicy mieli sporo zastrzeżeń do funkcjonowania miejskiej komórki drogowej. Zarówno dotyczących sprawności prowadzonych robót, jak i ich jakości. - Funkcjonowanie działu jest niesatysfakcjonujące i nieefektywne ekonomicznie, biorąc zwłaszcza pod uwagę stosunek poniesionych nakładów do uzyskiwanych efektów - komentuje Jacek Kułaga, dyrektor Centrum Usług Ogólnomiejskich w UMT.

Z twierdzeniem o "niekonkurencyjnych" cenach w stosunku do stawek firm komercyjnych nie zgadza się kierownik Sajdak. - Dotychczas byliśmy najtańsi - twierdzi. Odmiennych stanowisk nie da się jednak zweryfikować. Urzędnicy nie chcą bowiem ujawnić żadnych danych finansowych dotyczących przymierzanej do likwidacji komórki TZDM. Milczą też na temat oszczędności powstałych, gdyby bieżące utrzymanie ulic zlecono firmie zewnętrznej.

Podtrzymują natomiast ofertę dla załogi, polegającą na wydzierżawieniu jej części bazy i całego sprzętu, jeśliby pracownicy zdecydowali się na własną działalność gospodarczą. Jeżeli ten wariant nie doczeka się realizacji, część załogi otrzyma propozycję pracy na wysypisku śmieci. Pozostałym miasto chce pomóc znaleźć pracę w firmach zajmujących się remontami i utrzymaniem dróg. Najnowsza obietnica magistratu nie przekonała jednak drogowców. Podobnie jak ta mówiąca o specjalistycznych kursach przekwalifikujących organizowanych we współpracy z pośredniakiem.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska