Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lipnica Murowana. Zabytkowy kościółek św. Leonarda będzie chroniony przed powodzią

Małgorzata Więcek-Cebula
Małgorzata Więcek-Cebula
Kościół pw. św. Leonarda w Lipnicy Murowanej otrzymał zaporę przeciwpowodziową, która ochroni ten światowej klasy zabytek przed powodzią.

W 1997 roku powódź nieomal porwała z sobą świątynię z XV wieku. Woda podmyła wówczas fundamenty i dostała się do wnętrza. Całkowicie zniszczyła kryptę i znajdujący się w niej nagrobek. Świątynię uratowali mieszkańcy wsi, przywiązując ją linami do potężnych drzew. Po ustąpieniu powodzi szybko przystąpiono do gruntownych prac remontowych.

Nerwowo było również w roku 2010. Wówczas kościółek otoczono specjalnym kołnierzem, który zabezpieczył go przed zalaniem. W 2014, gdy poziom pobliskich rzek przekroczył stany alarmowe, strażacy PSP w Bochni i z 4 jednostek OSP z terenu gminy Lipnica Murowana zabezpieczyli otoczenie kościoła mobilnymi zaporami wodnymi, które wypożyczono od Państwowej Straży Pożarnej w Bochni.

Zastosowanie mobilnych zapór przeciwpowodziowych SUPRON1 napełnianych wodą okazało się na tyle sprawdzonym rozwiązaniem, że postanowiono rozpocząć starania o pozyskanie tego typu zabezpieczeń na wyposażenie miejscowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz lipnickiej OSP, mogących w każdej chwili chronić jeden z najsławniejszych zabytków Małopolski.

Dzięki staraniom ks. Zbigniewa Krasa, dotychczasowego proboszcza Parafii św. Leonarda w Lipnicy Murowanej, a obecnego kapelana Prezydenta Andrzeja Dudy oraz Komendanta Państwowej Straży Pożarnej - st. bryg. mgr inż. Krzysztofa Kokoszki do Lipnicy Murowanej, została przekazana specjalnie zaprojektowana przez firmę SUPRON1 mobilna zapora przeciwpowodziowa, mająca na celu ochronę światowej klasy zbytku.

Zakup 50-metrowej zapory o wartości ponad 6 000 PLN, był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Starosty Bocheńskiego Ludwika Węgrzyna oraz firmy SUPRON1 z Olkusza

Lipnicki kościółek jest jednym z najsławniejszych zabytków Małopolski. Powstał pod koniec
XV w., choć tutejsza tradycja łączy go z rokiem 1141, kiedy na miejscu gontyny (pogańskiej świątyni) miał stanąć właśnie ów obiekt. Dowodem na prawdziwość tych barwnych podań ma być podpierający od tyłu ołtarz główny tzw. słup Światowida, rzekomo z wizerunkiem słowiańskiego bożka. Kościół został wpisany na Listę UNESCO w 2003 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska