Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwierćwiecze renowacji kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach. Z tej okazji w świątyni odbędzie się jubileuszowa konferencja

Paweł Stachnik
Fot. Januszk57/ Wikipedia / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.enl
Fot. Januszk57/ Wikipedia / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.enl Fot. Wikipedia
W tym roku przypada 25-rocznica rozpoczęcia prac renowacyjnych w XVII-wiecznej kaplicy pw. św. Jana Chrzciciela w Jerzmanowicach koło Krakowa. Z tej okazji w świątyni odbędzie się jubileuszowa konferencja.

W 1686 r. zamożny krakowski mieszczanin i kupiec Jan Sroczyński ufundował w swoich rodzinnych Jerzmanowicach przytułek dla ubogich (nazywany szpitalem) oraz sąsiadującą z nim kaplicę pw. św. Jana Chrzciciela mającą służyć pensjonariuszom.

Obiekty te Sroczyński wzniósł własnym kosztem, a ich funkcjonowanie zabezpieczył dochodami z wynajmu będącej jego własnością kamienicy przy ul. Grodzkiej w Krakowie. To zbożne dzieło, którego celem była troska o ubogich, starych i chorych, funkcjonowało w Jerzmanowicach przez ponad 170 lat.

W połowie XIX w. przytułek przestał istnieć, a nieużywana kaplica popadła w ruinę. Jej dach zapadał się, mury pękały i nasiąkały wilgocią. Podczas II wojny światowej zajęli ją Niemcy na skład narzędzi i materiałów wybuchowych do budowy okopów, przy okazji niszcząc wyposażenie wnętrza.

W 1955 r. została wpisana do rejestru zabytków, a opiekę nad nią przekazano parafii w Jerzmanowicach, której jednak brakowało pieniędzy na remonty. Pod koniec lat 90. XX w. stan kaplicy był tragiczny.

W 1999 r. z inicjatywy ówczesnego radnego powiatu krakowskiego Adama Piaśnika z Jerzmanowic rozpoczęto w czynie społecznym kapitalny remont świątyni. Dzięki bezinteresownemu wsparciu krakowskich uczelni (Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Rolniczej, Akademii Pedagogicznej, Politechniki

Krakowskiej, Akademii Sztuk Pięknych oraz Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy) udało się wykonać m.in. inwentaryzację architektoniczną, osuszenie, odwodnienie i izolację murów oraz konserwatorskie badanie wnętrza.

W kolejnych latach (2000–2023) dzięki staraniom Adama Piaśnika wyremontowano dach, odtworzono kolorystykę ścian, odsłonięto freski, przywrócono wyposażenie (drewnianą podłogę, meble w zakrystii, chór, konfesjonał, ławki w kruchcie i ławki w nawie głównej), wyremontowano instalację elektryczną i wykonano system alarmowy. Stojąca przy trasie Kraków-Olkusz kaplica powoli odzyskuje dawny blask.

Wszystkie dotychczasowe prace wykonywane były społecznie dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz rezerwy budżetu państwa, przy współpracy z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

Z okazji przypadającego w tym roku ćwierćwiecza działań renowacyjnych w najbliższy czwartek 14 marca o godz. 10 w jerzmanowickiej kaplicy odbędzie się konferencja zatytułowana „Jerzmanowice – miejsce na mapie historii Polski i cywilizacji Europy”.

W programie m.in. krótki rys historii prac renowacyjnych, wykład historyczny prof. Andrzeja Nowaka z UJ oraz wystąpienia przedstawicieli uczelni zaangażowanych w renowację kaplicy.

Przy okazji spotkania będzie można zobaczyć część odnowionych fresków autorstwa prof. Jerzego Nowosielskiego, które również dzięki inicjatywie Adama Piaśnika zostały uratowane przed zamalowaniem.

Freski te zostały zdjęte ze ścian kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja Apostoła w Jerzmanowicach i dzięki zabiegom pracowników i studentów Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Krakowie umieszczone na ruchomych podłożach. Dzięki temu na konferencji będzie można podziwiać uratowane prace jednego z największych współczesnych polskich malarzy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska