Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwi w moczu nie można lekceważyć

Karolina Gawlik
Lek. Grzegorz Sulimka:  - W ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp w diagnostyce oraz leczeniu chorób urologicznych
Lek. Grzegorz Sulimka: - W ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp w diagnostyce oraz leczeniu chorób urologicznych Artur Gawle
O nowotworach nerki i pęcherza mówilek. med. Grzegorz Sulimka, ordynator Oddziału Urologii Szpitala Wojewódzkiegoim. Świętego Łukasza w Tarnowie

- Czy to prawda, że mężczyźni częściej zapadają na raka pęcherza moczowego niż kobiety?

- To prawda. Wiążemy to z czynnikami ryzyka: paleniem tytoniu i pracą w kontakcie z substancjami chemicznymi. Wspomnę, że w ostatnich latach obserwujemy ogromny postęp w diagnostyce i leczeniu chorób urologicznych, z których większość stanowią schorzenia onkologiczne. Oprócz najczęstszego nowotworu urologicznego, jakim jest rak prostaty, leczymy nowotwory nerek, moczowodów, pęcherza moczowego i jąder.

- Z rakiem nerek też tak jest?

- Niestety, z rakiem nerki jest podobnie. Jest on na 9. miejscu zachorowalności wśród mężczyzn, a na 13. wśród kobiet.

- Który z tych nowotworów jest bardziej śmiertelny i częściej występujący?

- Zarówno rak pęcherza, jak i rak nerki w zaawansowanych przypadkach są chorobami śmiertelnymi. Dlatego tak istotna jest wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie. Jak już wspomniałem, wcześniej zdecydowanie częściej występującym nowotworem jest rak pęcherza moczowego.

- Dlaczego pacjenci często bagatelizują pierwsze objawy raka pęcherza?

- Prawdopodobnie dlatego, że pierwszym objawem raka pęcherza moczowego jest bezbolesny - widoczny gołym okiem
- krwiomocz, który może samoistnie ustąpić. Nie wolno takiego objawu lekceważyć. Dopiero po wykluczeniu raka pęcherza moczowego można myśleć o innych przyczynach krwiomoczu. Rzadziej występują bóle w podbrzuszu, bolesne parcia i częstomocz. Objawy te mogą być słabo nasilone i pacjenci często je bagatelizują.

- Raka nerki też trudno wykryć...

- Niekoniecznie. Aktualnie zdecydowana większość guzów nerki wykrywana jest przypadkowo w trakcie badania USG. Ze względu na położenie nerek, guz może się rozwijać do bardzo dużych rozmiarów nie dając żadnych dolegliwości. Z tego powodu zachęcam do regularnych badań USG.

- Czy rak atakuje obie nerki?

- Jednoczesne pojawienie się raka w obu nerkach zdarza się bardzo rzadko. Obserwujemy takie przypadki u około 1 procenta pacjentów z tym schorzeniem.

- Przyczyny zachorowań na te nowotwory są podobne?

- Rak pęcherza moczowego w większości przypadków jest zależny od czynników zewnętrznych. Podkreślam tu z całą mocą fakt negatywnych skutków palenia papierosów. Jeżeli chodzi o raka nerki na czoło wysuwają się defekty genetyczne.

- Młodzi też chorują?

- Szczyt zachorowalności na oba nowotwory przypada pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Zdarzają się też pacjenci przed trzydziestką.

- Jak wygląda leczenie?

- Obydwa nowotwory leczy się operacyjnie. W związku z wczesnym wykryciem guza nerki o małych rozmiarach mamy możliwość usunięcia samego guza z pozostawieniem reszty nerki. W pozostałych przypadkach konieczne jest usunięcie całej nerki. Podobnie w przypadku raka pęcherza moczowego podstawą jest elektroresekcja guza drogą przezcewkową.

- Czy tak jak nerkę, można wyciąć pęcherz?

- Oczywiście. W pewnych przypadkach - aby pacjenta wyleczyć- konieczne jest usunięcie pęcherza moczowego wraz z okolicznymi węzłami chłonnymi.

- Co go zastępuje?
- Problem odprowadzenia moczu jest zawsze istotny w trakcie rozmowy z pacjentem przed leczeniem radykalnym. Są różne metody wszczepiania moczowodów do jelita grubego czy wytworzenie zastępczego pęcherza jelitowego. Jednak najczęstszym rozwiązaniem jest wszczepienie moczowodów na skórę poprzez wstawkę z fragmentu jelita cienkiego tzw. operacja Brickera.

- Jak zatem zmniejszyć ryzyko zachorowania?

- Możemy je zmniejszyć poprzez higieniczny tryb życia. Przypominam raz jeszcze o szkodliwym wpływie palenia papierosów. Zachęcam też do regularnego, średnio raz na rok, wykonywania badań diagnostycznych - USG, PSA - i wizyt u urologa.

Szpital Świętego Łukasza i program przeciwnowotworowy

Szpital Wojewódzki im. Świętego Łukasza w Tarnowie realizuje program "Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce". Program realizowany jest przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Więcej na:
http://przechytrzycraka.lukasz.med.pl
http://profilaktykawmalopolsce.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska