Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: błąd urzędników. Szkieletor jeszcze postoi

Anna Agaciak
Jan Hubrich
Nici z zapowiadanej od pięciu lat przebudowy szkieletora. W decyzji o warunkach zabudowy wydanej przez Wydział Architektury Urzędu Miasta Krakowa, aż roi się od błędów. Urzędnicy nie dopilnowali nawet tak banalnej kwestii jak powiadomienie wszystkich sąsiadów wieżowca o toczącym się postępowaniu! Uchybienia odkrył Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA), który po skardze ekologów zajął się planowaną inwestycją. Wczorajszym wyrokiem decyzja o warunkach zabudowy, na podstawie której obiekt miał być podwyższony z 94 do 102,5 metra, została uchylona.

Czytaj także: Jest wyrok. Szkieletor nadal będzie straszyć

Przedstawiciele inwestora, spółki TreiMorfa, byli wyrokiem WSA całkowicie zaskoczeni. - Czuję się tak, jakbyśmy działkę ze szkieletorem kupili wczoraj - mówił zdenerwowany Szymon Duda. - Po pięciu latach jesteśmy w punkcie wyjścia. I to wszystko w chwili, gdy mamy gotowy projekt i przygotowywaliśmy się do rozbiórki części wieżowca.

Duda nie chciał komentować wyroku i jego konsekwencji dla inwestycji. - Musimy się naradzić - odparł krótko i zapowiedział, że oświadczenia spółki TreiMorfa możemy się spodziewać dziś. Prawdopodobnie będzie ona ubiegać się o kasację wczorajszego orzeczenia sądu.

Co nie podobało się sądowi w decyzji WZ? Głównie analiza urbanistyczna wykonana na zlecenie gminy. Okazało się, że jest sprzeczna z ustawą o planowaniu przestrzennym. Sąd dziwił się, że urzędnicy miejscy, jak i pracownicy Samorządowego Kolegium Odwoławczego bezkrytycznie zaakceptowali wadliwą analizę.

Na koniec odczytywania wyroku prowadząca rozprawę sędzia z przekąsem zauważyła, że urzędnicy nie dopilnowali nawet takiej prostej kwestii jak prawidłowe poinformowanie wszystkich sąsiadów inwestycji. Tylko ten banalny błąd wystarczy, by decyzja WZ została uchylona. Urzędowe postępowanie musi zacząć się od nowa.

Władze miasta na razie wstrzymały się z odpowiedzią na totalną krytykę postępowania urzędników. - Jak otrzymamy uzasadnienie wyroku, ustosunkujemy się do niego - mówi Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta ds. rozwoju miasta.

Mariusz Waszkiewicz, prezes Towarzystwa na Rzecz Ochrony Przyrody, które zaskarżyło warunki zabudowy szkieletora do WSA, był pewien wygranej. - Jestem oburzony, że decyzja WZ wydana została z takim naruszeniem prawa. I co gorsza, podtrzymała ją instytucja kontrolna, czyli SKO - stwierdził.
Waszkiewicz podkreśla, że ekolodzy nie są przeciwni zabudowie szkieletora. - Oczywiście najlepiej byłoby go zburzyć i postawić w tym miejscu obiekt nawiązujący gabarytami do sąsiada - Uniwerstetu Ekonomicznego. Tak by wskazywała logika. Jeśli jednak szkieletor ma być zabudowany, to tylko do obecnej wysokości. Nie zaakceptujemy jego podwyższenia.

W komentarzach deweloperów i architektów pada sporo mocnych słów. Andrzej Barański, prezes firmy Herbewo, ekspert od nieruchomości, nie ukrywa, że to kompromitacja dla miasta. - Tak podstawowe błędy w przypadku tak ważnego miejsca w Krakowie, jakim jest teren ze szkieletorem, to niezaprzeczalny skandal - twierdzi Barański. - Z drugiej jednak strony inwestor może winić samego siebie. Podjął ryzyko, forsował podwyższenie budynku, mimo że podobnego w sąsiedztwie nie ma. Nie dziwię się, że ekolodzy to skutecznie wykorzystali.

Borysław Czarakcziew, przewodniczący Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów, dodaje, że ta sprawa pokazuje patologię, jaka doskwiera procedurom budowlanym w Polsce, i obawia się, że w świat pójdzie sygnał, iż w Krakowie nie ma co inwestować, bo z tym są same problemy. A na tym miasto straci.

Współpraca Piotr Rąpalski

Bardzo pechowy wieżowiec
1975 r. - Rozpoczęcie budowy i pierwsze kłopoty. Brak dźwigu z zasięgiem 100 m. Trzeba go było sprowadzić aż z Francji. Wznoszenie konstrukcji - 4 lata.
koniec lat 70. - Realizację budowli zatrzymał kryzys gospodarczy.
1984 - Próbowano dokończyć wieżowiec na potrzeby mieszkaniowe pracowników kombinatu hutniczego. Idea upadła.
1986 - Koncepcja Centrum Kongresowego Nauki i Techniki - upadła.
Lata 90. - francuska sieć hotelowa Accor chce zająć się szkieletorem. Bez skutku.
Koniec lat 90. - Działka przechodzi na własność Węglozbytu, który chce ją sprzedać.
2005 - obiekt kupiło Verity Development i GD&K Group i powołało spółkę TreiMorfa do inwestycji.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię kandydatek!

Wybieramy najpiękniejszą sportsmenkę Małopolski! Weź udział w plebiscycie!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska