MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynne samowole budowlane Krakowa. Warsztat, który stał się blokiem przy Centralnej i dom przy ul. Reduta. Do rozbiórki, ale...

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Po lewej "warsztat" przy Centralnej, po prawej dom przy Reduta
Po lewej "warsztat" przy Centralnej, po prawej dom przy Reduta Wojciech Matusik
To słynne budowle Krakowa, a dokładniej samowole budowlane. Przy ulicy Centralnej garaż i warsztat samochodowy stał się wysokim blokiem, prawie gotowym do zamieszkania mimo nakazów rozbiórki. Z kolei przy ulicy Reduta, tuż na potokiem Sudół, stoi "domek", który miał być blokiem, ale tu prace wstrzymano, a plac budowy porósł trawą. W obu przypadkach jednak do rozbiórki daleko, bo sprawy trafiły do urzędniczych biur i sądów. I pozostają tam od lat. Zapytaliśmy o aktualny stan prawny...

Warsztat jak blok przy Centralnej w Krakowie

Historia sięga 2012 r. Do urzędu miasta wpłynął wtedy wniosek inwestora, który chciał uzyskać pozwolenie na nadbudowę warsztatu samochodowego. Pierwotnie planowany budynek zamierzał przeznaczyć m.in. na pomieszczenia usługowe. Ale urzędnicy nie wyrazili zgody na realizację inwestycji.

Jednak inwestor nie przejął się jej brakiem. Zaczął budowę. Prace postępowały. Z miesiąca na miesiąc budynek był coraz wyższy. W ten sposób z niewielkiego warsztatu samochodowego powstał spory blok. Mający pięć kondygnacji, z balkonami, krytym blachą dachem. Inwestor zapewniał nawet, że w przyszłości chciałby oddać budynek dla bezdomnych...

Rok temu pojawiło się prawomocne orzeczenie w sprawie samowoli budowlanej przy ul. Centralnej w Krakowie. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał jego rozbiórkę. Dlaczego budynek przy Centralnej dalej stoi w niezmienionym od lat kształcie?

Pytamy Powiatowy Inspektora Nadzoru Budowlanego przez biuro prasowe krakowskiego magistratu. A to odpowiedź:

"W sprawie budynku położonego przy ulicy Centralnej 57, informuje, że wydano decyzję nakazującą rozbiórkę tego zespołu obiektów budowlanych w zakresie jego nadbudowanej i rozbudowanej części. W związku z wniesionym odwołaniem jest ona przedmiotem analizy przez Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego"

Czyli sprawę dalej mieli biurokracja...

Budynek przy ulicy Reduta, nad Sudołem

Ta sprawa sięga jeszcze dalej w przeszłość. Pisaliśmy o niej w roku 2019. Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego wydał wtedy decyzję nakazującą rozbiórkę samowoli budowlanej przy ulicy Reduta. Deweloper budował tam duży dom bez żadnych pozwoleń i wbrew zapisom planu miejscowego.

Zgodnie z obowiązującym planem miejscowym, na działce przy potoku Sudół może powstać tylko park rzeczny. Uniemożliwia on jakąkolwiek zabudowę. Plan obowiązuje od 2009 roku. Jednakże w miejscu placu budowy stał wcześniej dom, który spłonął. Inwestor mógł utrzymywać, że go tylko odbudowuje, co jest zgodne z prawem. W oczach urzędników to co jednak powstawało w tym miejscu było o wiele większe niż wcześniejsza zabudowa.

Byliśmy na miejscu z aparatem. Po placu budowy nie ma śladu, ale to co zdążono wybudować stoi. I w tej sprawie pytamy urzędników jaki jest je bieżący stan:

"W sprawie budynku położonego w Krakowie przy ul. Reduta 24 informuje, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę na decyzję nakazującą rozbiórkę tego obiektu budowlanego. Obowiązek nią nałożony nie podlega jednak egzekucji z uwagi na wstrzymanie jej wykonania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie".

Zatem i tu sprawa tkwi w zawieszeniu...

Urzędnicy miejscy zaznaczają jednak, że bez wątpienia mamy w obu przypadkach do czynienia z samowolami budowlanymi:
"W odniesieniu do samowoli budowlanych przy ul. Centralnej 57 (działki nr 216/31, 2616/32 obr. 54 Nowa Huta) oraz przy ul. Reduta 24 (działka nr 76/1 obr. 21 Sródmieście), nie toczyły się postępowania administracyjne i nie zostały wydane decyzje o pozwoleniu na budowę dla obiektów kubaturowych zlokalizowanych na tych działkach".

Śmieciowe jedzenie zabiera pamięć

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska