MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze. Spodek, rynek, os. Tysiąclecia, dworzec PKP, Superjednostka i tłumy katowiczan!

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Katowice na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze. Piękne kadry, zobaczcie sami!
Katowice na zdjęciach z lat 70., 80. i 90. w kolorze. Piękne kadry, zobaczcie sami! fotopolska.eu
Zapraszamy na niezwykłą podróż do stolicy województwa śląskiego - Katowic - z przeszłości! Odkryjcie oblicze miasta z lat 70., 80. i 90. na unikalnych kolorowych zdjęciach. Każda fotografia to kawałek historii, który przeniesie Was w czasy PRL. Gotowi na fascynującą podróż w czasie? Sprawdźcie, jak wówczas wyglądał Spodek, rynek, największe sklepy w mieście, dworzec PKP i PKS i inne!

Katowice w latach 70., 80. i 90. Historia miasta i jego przemian w pigułce

Okres Polski Ludowej przyniósł wzrost rangi miasta jako ośrodka naukowego i kulturalnego, stającego się również centrum uniwersyteckim. Pierwszą dużą inwestycją powojennej historii Katowic było oddanie do użytku Pałacu Młodzieży 4 grudnia 1951 roku.

W 1968 roku zainaugurowano działalność Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Powstał z połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej i Filii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwszym rektorem uczelni został prof. Kazimierz Popiołek. W 1971 roku przeniesiono do Katowic Śląską Akademię Medyczną.

Katowice na kolorowych zdjęciach w latach 70., 80. i 90. Zobaczcie!

W styczniu 1981 roku utworzono Muzeum Historii Katowic jako placówkę państwową, a 30 czerwca 1984 roku uchwalono zarządzenie w sprawie utworzenia Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku doszło w Katowicach do strajków, m.in. w hucie "Baildon" oraz kopalniach "Staszic", "Wieczorek" i "Wujek".

16 grudnia 1981 roku w wyniku użycia broni w KWK "Wujek" przez ZOMO zginęło na miejscu siedmiu górników, a dwóch zmarło później w szpitalu.

20 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II odwiedził Katowice z pielgrzymką, spotykając się z wiernymi na lotnisku w Muchowcu. Na mszę świętą przybyło około 1,5 miliona osób.

Przełom lat 80. i 90. XX wieku przyniósł Katowicom wiele wyzwań, zarówno infrastrukturalnych i środowiskowych, jak i kulturalnych i tożsamościowych.

Nie przeocz

Po roku 1989, restrukturyzacja gospodarki i przewartościowanie w świadomości władz i mieszkańców stały się warunkami koniecznymi do zmian w rozwoju i funkcjonowaniu miasta. Jednocześnie podjęto działania mające na celu zadbanie o dziedzictwo Katowic, co znalazło wyraz m.in. w odsłonięciu pomników Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego oraz pomnika poległych górników KWK "Wujek".

Po wyborach samorządowych w 1990 roku Jerzy Śmiałek został wybrany prezydentem miasta. Katowice stały się stolicą metropolii katowickiej 25 marca 1992 roku na mocy bulli papieża Jana Pawła II.

Po 1989 roku, w związku z nasyceniem przedsiębiorstw strategicznych dla państwa, prywatyzacja objęła przede wszystkim przemysł przetwórczy i usługi, w tym PSS "Społem".

Zlikwidowano lub ograniczono produkcję w zakładach, takich jak kopalnia "Katowice-Kleofas", Huta Metali Nieżelaznych "Szopienice" czy huty "Baildon" i "Ferrum". W 1996 roku utworzono Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Również szkolnictwo wyższe zaczęło intensywniej rozwijać się po 1989 roku. W 1993 roku powołano pierwszą niepubliczną uczelnię wyższą w mieście – Śląską Wyższą Szkołę Zarządzania.

Katowice w PRL na zdjęciach. Spodek, rynek, os. Tysiąclecia, dworzec PKP i tłumy katowiczan!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera