Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ginekologia estetyczna jest sposobem na kobiece choroby

Katarzyna Kojzar
lek. Paweł Orłowski – ginekolog
lek. Paweł Orłowski – ginekolog Michał Gąciarz
Rozmowa. Lek. Paweł Orłowski, ginekolog ze Szpitala UJASTEK w Krakowie

Po co kobietom ginekologia estetyczna?

Nazwa kojarzy się jedynie z medycyną estetyczną, a przecież takie zabiegi mogą także leczyć... Dokładnie tak. Ginekologia estetyczna jest zupełnie nową gałęzią medycyny, związaną z możliwością zastosowania nowych – mało inwazyjnych – metod terapeutycznych w leczeniu schorzeń ginekologicznych związanych z nieprawidłowym wyglądem oraz funkcją okolic intymnych. Jej zakres jest dość szeroki, bo związany zarówno z naprawianiem” skutków chorobowych nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów medycznych, ale także defektów natury czysto estetycznej. Jednak, podkreślam, istotniejsze jest zastosowanie procedur ginekologii estetycznej w niwelowaniu skutków chorób.

Jakich chorób?

Trzeba pamiętać, że kobieta w trakcie swojego życia prze- chodzi etap związany z prokreacją. Kolejne porody, zwłaszcza szybko po sobie następujące, brak edukacji związanej z koniecznością dbania o wydolność mięśni dna miednicy mogą skutkować dysfunkcją okolic intymnych – począwszy od dyskomfortu , a skończywszy na obniżeniu narządu rodnego związanym zwykle z problemem nietrzymania moczu. Ginekologia estetyczna w tym momencie oferuje takie możliwości terapeutyczne, które, korygując nieprawidłowości w początkowym stadium ich rozwoju, mogą zminimalizować konieczność poddania się rozleglejszym operacjom ginekologicznym w późniejszych okresach życia.

Mówimy cały czas o kwestiach medycznych. A czy ginekologia estetyczna może pomóc także pacjentkom, które narzekają na widoczne blizny?

Oczywiście, możemy za pomocą tych metod usuwać pewne niekorzystne konsekwencje interwencji medycznych np. nieprawidłowe gojenie się ran po cięciu cesarskim. To może się zdarzyć, nawet pomimo należytej staranności przy jego wykonaniu. Jakkolwiek aktualnie stosowana technika cięcia cesarskiego przewiduje poprzeczne nacięcie skóry tuż nad górnym brzegiem spojenia łonowego. Blizna po takim zabiegu jest ukryta pod bielizną, ale nie każdy pacjent akceptuje jej obecność. Procedury ginekologii estetycznej mogą także zatrzymać lub znacząco spowolnić zmiany związane z procesami starzenia się organizmu.

Żeby trochę to wszystko usystematyzować, zacznijmy od nieotrzymania moczu. Jak w tym przypadku ginekologia estetyczna może pomóc?

Procedury ginekologii estetycznej dotyczą zabiegów związanych z tzw. plastyką pochwy, jej laserową rewitalizacją lub liftingiem pochwy. Zabiegi te prowadzą do ujędrnienia tkanek pochwy, uniesienia jej ścian i zwężenia jej światła. Wszystko to ma przywrócić właściwe relacje anatomiczne pomiędzy pęcherzem i cewką moczową dając znaczącą poprawę lub wręcz usunięcie przykrych dolegliwości związanych z nietrzymaniem moczu. Tam, gdzie nietrzymanie moczu jest konsekwencją naturalnego procesu starzenia się organizmu albo np. porodów, ginekologia estetyczna może jak najbardziej pomóc, choć trzeba szczerze powiedzieć, że zastosowanie jej metod ma sens w początkowych okresach tej patologii.

Każda kobieta po porodzie wymaga takiej ingerencji?

Nie, nie jest to absolutnie zasadą. Każdą pacjentkę traktujemy indywidualnie. Wyniki jej badania w zestawieniu z wywiadem i całokształtem zgłaszanych dolegliwości mogą kwalifikować ją do procedur ginekologii estetycznej.

Te kobiety, u których jest przeprowadzane cesarskie cięcie, są bardziej narażone na późniejsze konsekwencje?

Nie. Jak wcześniej wspomniałem, najczęstszym wskazaniem do zabiegów ginekologii estetycznej po cięciu cesarskim są blizny, powodujące dyskomfort psychiczny. I tutaj możemy pomóc.

Jak było do tej pory? Powiedział Pan, że ginekologia estetyczna jest czymś w miarę nowym. Jak w takim razie dawniej radzono sobie z powikłaniami po ciąży czy z problemem nietrzymania moczu?

Ginekologia estetyczna aktualnie poszerza wachlarz metod stosowanych w leczeniu i zapobieganiu wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Do niedawna oprócz zaleceń związanych ze zmianą trybu życia, eliminacją czynników ryzyka np. otyłości, kaszlu palacza, przewlekłych zaparć, zalecano leczenie fizjoterapeutyczne, farmakoterapię i w ostateczności operacje ginekologiczne. Po porodzie kobiety generalnie powinny korzystać z usług fizjoterapeutów i stosować się do zaleceń ginekologów, w celu wzmocnienia mięśni przepony moczowo-płciowej.

Rekomendację zastosowania metod ginekologii estetycznej powinien podjąć lekarz po indywidualnej analizie każdej sytuacji. Generalnie kobiety – ze względu na wstydliwość sytuacji – trafiały dawniej do ginekologów z już zaawansowanymi postaciami nietrzymania moczu, które wymagają raczej interwencji operacyjnej – począwszy od ostrzykiwania cewki materiałem biologicznym, poprzez zakładanie taśm, które przywracają anatomię cewki i pęcherza, aż po chirurgiczne operacje plastyczne.

Operacje z zakresu ginekologii estetycznej są refundowane?

Niestety, w tej chwili jest to obszar medycyny nierefundowany. Kobieta w pełni musi sama zapłacić za taką procedurę. Natomiast przystępność cenowa jest coraz większa ze względu na fakt, że ilość gabinetów dysponujących odpowiednim sprzętem jest coraz większa. W tym kontekście należy uczulić pacjentki, aby z uwagi na bezpieczeństwo, należyty monitoring procesu leczenia oraz dalszą opiekę wybierały te centra, w których procedury ginekologii estetycznej realizuje lekarz ginekolog.

Jak długo trwa taki zabieg?

Zależy to od rodzaju zabiegu i związanej z tym jego złożoności. Jedne procedury trwają 2 godziny, inne z kolei jedynie kilkanaście minut.

Kobieta musi się jakoś przygotować?

W zależności od rodzaju zabiegu przygotowanie jest różne i ustalane w trakcie kwalifikacji do zabiegu. Różny jest też zakres badań wymaganych do takich zabiegów co jest związane np. z rodzajem zastosowanego znieczulenia.

Do uzyskania oczekiwanego efektu wystarczy jeden zabieg?

Część zabiegów wymaga powtórzenia – z reguły są to zabiegi związane z kwestiami estetycznym. Ale tych, usuwających nieprawidłowości anatomiczne, zwykle nie trzeba powtarzać. Jak zawsze – to jest kwestia indywidualna pacjentki.

Czyli, podsumowując: takie zabiegi można zrobić, ale lepiej w gabinecie ginekologicznym.

Dokładnie. Z ciekawości sprawdziłem dostępność do tego typu usług w sieci i ze zdumnieniem odkryłem, że takie zabiegi wykonuje np. dermatolog, który dysponuje odpowiednim laserem lub lekarz medycyny estetycznej. Co prawda inwazyjność tych procedur nie jest zbyt wielka, ale tak naprawdę jedyną osobą, która może dokonać właściwej oceny ich efektów jest specjalista ginekolog.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska