Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W nocy rozbolało cię oko? W szpitalach nie pomogą!

Magdalena Balicka
Renata Orlicka z Chrzanowa na okulistę będzie czekać pół roku
Renata Orlicka z Chrzanowa na okulistę będzie czekać pół roku Magdalena Balicka
Mieszkańcy Małopolski zachodniej mają problem, gdy trzeba w środku nocy uzyskać pomoc okulistyczną. Żaden z powiatowych szpitali nie posiada takiego oddziału, a co za tym idzie, pacjenci nie mogą liczyć na pomoc specjalisty w tym zakresie.

Kraków: przez pięć godzin szukała okulisty

I choć szefowie lecznic zapewniają, że w przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia pacjent wysyłany jest na sygnale do najbliższej placówki okulistycznej (w Krakowie, Sosnowcu, Mysłowicach lub Bielsku), to o tym, czy rzeczywiście do niej trafi, decyduje lekarz dyżurny. A ten, jak w przypadku Sławomira Rysia z Chrzanowa, może uznać, że bolące oko może poczekać do rana.
- Podczas spawania jakiś opiłek wbił się mi w oko. Gdy wróciłem do domu około godz. 18, zaczęło mnie piec coraz mocniej - opowiada pan Sławek. Żona zawiozła go do chrzanowskiego szpitala.

- Dyżurny od progu powiedział, że nie ma okulisty. Pooglądał jednak oko. Uznał, że wystarczy zakleić i spokojnie poczekać do rana na wizytę u okulisty w chrzanowskim ośrodku zdrowia na ul. Sokoła - mówi mężczyzna. Ból stawał się jednak dla niego nieznośny. Jego żona zaczęła obdzwaniać prywatne gabinety.

- Musiałem zapłacić sto złotych, by lekarka wyciągnęła opiłek. Zrobiła to jednak z "wielką łaską", bo zadzwoniłem po godz. 22 - dodaje.

Na drugi dzień pan Sławek został przyjęty w przychodni zdrowia. - Okazało się, że w oku zrobił się już stan zapalny. Przez kilka dni musiałem brać antybiotyki - wspomina rozgoryczony.

W Chrzanowie działa poradnia okulistyczna przy ul. Sokoła, jednak choć przyjmuje w niej aż czterech specjalistów, terminy oczekiwań na wizytę u lekarza sięgają pół roku. Jak zapewnia pani w rejestracji, ostre przypadki przyjmowane są bez kolejki. Oczywiście w godzinach pracy ośrodka, czyli do godz. 19.

Renata Orlicka z Chrzanowa półrocznym czasem oczekiwania jest załamana. Taki termin dostał jej syn, który musi mieć zaświadczenie od okulisty do szkoły sportowej. Ona sama też ma problem z okiem. - Te terminy to nieporozumienie - twierdzi pani Renata, która zaczęła dojeżdżać do specjalisty w Katowicach.

Maciej Kierszein, lekarz naczelny z chrzanowskiego szpitala (w tej chwili zastępujący dyrektora), podkreśla, że oddziału okulistycznego nie ma w żadnym szpitalu powiatowym w regionie i na pewno prędko nie powstanie. - To za duże koszty dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Poza tym, mimo wszystko na okulistę w nocy jest małe zapotrzebowanie - zaznacza. Jeśli chodzi natomiast o ostre przypadki, o tym, czy pacjenta wysyłać do specjalistycznej kliniki, podejmuje decyzję lekarz dyżurny oddziału ratunkowego. - Rzadko zdarza się, że inny specjalista zdecyduje się usunąć opiłek. Nawet jeśli potrafiłby to zrobić, wiele ryzykuje, bo nie jest fachowcem w tej dziedzinie - podkreśla Kiersztein.

W olkuskim i oświęcimskim szpitalu także nie ma okulisty, a procedura przewożenia pacjenta do innych specjalistycznych klinik wygląda identycznie. Według Andrzeja Jakubowskiego, wiceszefa oświęcimskiego szpitala, przypadek pacjenta z wbitym do oka opiłkiem nadaje się do natychmiastowej interwencji. - Zdarza się, że w tygodniu wysyłamy do Krakowa kilku pacjentów z ostrego dyżuru - przyznaje Jakubowski. W dzień pacjenci z problemami okulistycznymi są obsługiwani przez współpracującą ze szpitalem w Oświęcimiu poradnią.

Jedyna dobra wiadomość dla pacjentów jest taka, że w chrzanowskim szpitalu pozostaje na ostrym dyżurze pediatra. Istniały obawy, że tak nie będzie.

- To bzdura - twierdzi dr Maciej Kiersztein, dodając, że oprócz dyżurnego lekarza na SOR-ze jest także pediatra na oddziale dziecięcym, który zawsze służy pomocą. I to o każdej porze dnia i nocy, także w weekendy.

Gdzie do okulisty za darmo?

TYLKO W DZIEŃ
CHRZANÓW
Poradnia okulistyczna (ul. Sokoła 19 w Chrzanowie)
Telefon: 32 623 22 11, 32 623 55 69. Czynna codziennie od godz. 7 do 19. Przyjmuje czterech lekarzy. Terminy zapisów - najbliższy na październik.

WADOWICE
Poradnia okulistyczna przy ul. Karmelickiej 5 w Wadowicach (tel.
33 873 28 68, 33 873 28 55, 33 872 13 00, 33 872 12 00). Czas oczekiwania - ok. 128 dni.

OŚWIĘCIM
Poradnia okulistyczna przy ul. Wysokie Brzegi 4
w Oświęcimiu (tel.: 33 844 82 65). Na wizytę trzeba czekać ponad dwa miesiące.

OLKUSZ
Poradnia okulistyczna w Olkuszu przy al. Tysiąclecia 17 (Tel. 32785 12 11). Czas oczekiwania ok. 60 dni.

OSTRY DYŻUR NOCNY
Pacjenci z Małopolski zachodniej kierowani są przez ich szpitale powiatowe do krakowskich lub śląskich szpitali z oddziałami okulistycznymi, Najczęściej do wojewódzkiego szpitala im. Rydygiera w Krakowie, os. Złota Jesień 1, (tel. 12 64 68 332) lub do Katowic do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 przy ul. Ceglanej 35 (tel. 32 35 81 200).

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska