Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opozycja i księża oburzeni: niestosowna promocja miasta

Robert Szkutnik
Radny powiatowy Franciszek Penkala uważa, że płyta oburza wielu andrychowian
Radny powiatowy Franciszek Penkala uważa, że płyta oburza wielu andrychowian Robert Szkutnik
"Topór łeb uj...ł, wkoło gazu swąd, praca czyni wolnym, ducha oraz ciało, spalimy hołotę heretycką całą - śpiewa najbardziej znana w kraju grupa muzyczna z Andrychowa - Czerwie. Ich płyta trafiła do materiałów promocyjnych miasta. Magistrat wsparł też jej wydanie kwotą dwóch tys. zł i swoim logo. W zamian dostał sto sztuk płyt, które można kupić w internecie po 26 zł. Dział promocji Urzędu Miasta Andrychowa rozdawał ją chętnym za darmo. Teksty grupy potępili radni opozycji, a nawet - z ambony - ksiądz proboszcz. Muzyków oskarżono o demoralizację młodzieży.

O niestosownej promocji miasta pierwsza zaczęła mówić opozycyjna wobec burmistrza Tomasza Żaka grupa radnych. - My nie chcemy cenzurować tekstów Czerwi, ale oburza nas fakt, że magistrat przeznaczył pieniądze na promocję tych tekstów - tłumaczy Franciszek Penkala, radny powiatowy z Andrychowa.

Grupa oburzonych obywateli miasta protestuje przeciw faktowi, że na płycie firmowanej znakiem Andrychowa znalazł się m.in. przytoczony wyżej utwór "Terror", z takim przesłaniem: "We wszystkich pogromach giną boże dzieci, co na to powiedzą w czerni faceci?". Nie podoba im się również piosenka "Trwoga", a w niej słowa: "Padła na świat wielka trwoga, ktoś powiedział:

".

- Rozumiemy, że artysta może mieć i wyrażać swoje poglądy. Rozumiemy, że ktoś może nie lubić a nawet nienawidzić religii chrześcijańskiej, jej symboli i kapłanów. To jego sprawa. Lecz gdy takie poglądy firmuje i finansuje miasto Andrychów, to jako radni i mieszkańcy musimy zaprotestować! - mówi Krzysztof Kubień, radny miejski.

Na płycie Melanż słyszymy także: "Czuć w baraniej skórze wilka. W dzień powszedni i od święta, zwodzi biedne niebożęta. Nosi ten wilk przebrań wiele, inne co dzień i w niedziele. Albo frak to, albo toga, lub sutanna - dar od boga". Przeciw tym słowom protestuje kościół.

"Jeśli ktoś próbuje poniżyć nas kapłanów - zniesiemy to. Ale jeśli ktoś próbuje poniżyć cały Kościół, a więc i wiernych - w tym momencie nie możemy milczeć. Trzeba położyć tamę złu" - to fragment tekstu autorstwa ks. prałata Stanisława Czernika, proboszcza parafii św. Macieja w Andrychowie. Kapłani odczytali go na wszystkich nabożeństwach 9 września.
Jak informuje nas jeden z rodziców, płytę dostał bez problemu jego 13-letni syn.

Zapytaliśmy w magistracie, czy także możemy ją otrzymać. Okazało się, że nie. O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy więc władze miasta. - Nie rozumiem tych ataków. My wspieramy młodych artystów z Andrychowa - mówi Agnieszka Adamek, zastępca burmistrza.

Entuzjaści grupy Czerwie bronią jej muzyki. - To połączenie folku Beskidu Małego, Łemkowszczyzny, miejskiego folkloru Górnego Śląska, brzmień Jamajki, Tybetu i Afryki z rockową energią - tłumaczą. - Plus kabaretowe teksty.

Z krytyką nie zgadzają się także muzycy Czerwi, którzy podkreślają, że na płycie są też teksty np. Broniewskiego i Goethego. - Według nas, cała ta afera to sprawa polityczna - mówi Wojciech Zaborowski, lider grupy. - Graliśmy te kawałki w Andrychowie jeszcze za czasów poprzedniego burmistrza Pietrasa, który był z PiS, i wtedy nikt się nie oburzał. Teraz tylko wydano je na płycie.

A Maciej Kudłacik podkreśla. - W naszych tekstach są też cytaty z Biblii.


Grupa Czerwie lubi prowokować



Czerwie to niezależna formacja prezentująca alternatywne dźwięki z pogranicza folku, etno, teatru i filmu. Grupa zawiązała się w 2000 r. Muzycy są twórcami i wykonawcami ścieżki do spektaklu Piotra Cieplaka "Albośmy to jacy, tacy" na podstawie "Wesela" St. Wyspiańskiego (Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Warszawa, 2007).

Ponadto są autorami wielu innych projektów teatralno- filmowo-plastycznych. Nagrali pięć płyt. Na żadnej teksty nie są "grzeczne".





Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!



Zbuntowany jezuita. Przed Natankiem był ksiądz Kiersztyn

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska