Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Klasyczne piosenki z debiutanckiej płyty zespołu Armia zabrzmią na żywo 20 kwietnia w krakowskim klubie Kwadrat

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Tomasz Budzyński z grupy Armia
Tomasz Budzyński z grupy Armia Wojciech Matusik
W 2024 roku zespół Armia będzie obchodził 40-lecie obecności na rodzimej scenie rockowej. Z tej okazji planowana jest trasa koncertowa, podczas której grupa wykona w całości swoją pierwszą płytę. W Krakowie posłuchamy pochodzących z niej piosenek 20 kwietnia w klubie Kwadrat.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Zespół Armia powstał w grudniu 1984 roku dzięki spotkaniu trzech artystów – wokalisty Tomasza Budzyńskiego, gitarzysty Roberta Brylewskiego i saksofonisty Sławomira Gołaszewskiego.

Budzyński śpiewał wtedy w punkowym zespole Siekiera, który wywołał wielki entuzjazm widzów po swym występie na festiwalu w Jarocinie w 1984 roku. Brylewski był z kolei liderem grupy Izrael, która wykonywała muzykę reggae. Gołaszewski działał przede wszystkim jako promotor muzyki alternatywnej, ale występował też z Izraelem na scenie. Brylewski wcześniej śpiewał i grał w punkowych zespołach Kryzys i Brygada Kryzys. Stęskniony za ostrym graniem, namówił Budzyńskiego do rozstania z Siekierą i powołania nowej formacji. Tak narodziła się Armia, która zaprezentowała się szerszej publiczności pół roku później na festiwalu w Jarocinie.

Grupa od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie. Prezentowała bowiem niekonwencjonalne brzmienie: szybkie i ostre granie w stylu hard core punka, uzupełnione jednak dźwiękami instrumentów dętych: saksofonu, fletu czy wreszcie waltorni. Tej porywającej muzyce odpowiadały mistyczne teksty pisane przez frontmana, będące również ewenementem na ówczesnej scenie punk. To sprawiło, że już w 1987 roku Armia nagrała materiał, który ukazał się rok później nakładem państwowej wytwórni Pronit na jej debiutanckiej płycie bez tytułu.

Niestety: coś zawiniło i na winylowym krążku pojawiły się źle zmiksowane nagrania. Dźwięk był zredukowany i przytłumiony – nie wykastrowało to jednak muzyki Armii z jej niezwykłej ekspresji. Krążek przyniósł wszystkie najważniejsze piosenki zespołu z jego wczesnego okresu działalności: „Jeżeli”, „Aguirre”, „Saluto”, „Jestem drzewo, jestem ptak”, „Niewidzialna armia” czy „Nic już nie przeszkodzi”. Właściwe brzmienie utwory te zyskały dopiero na drugim wydaniu płyty z 1999 roku, firmowanym przez niezależną wytwórnię Ars Mundi.

Debiutancki album Armii rozpoczął triumfalny pochód zespołu przez rodzimą scenę rockową. Do dziś na jego czele stoi Budzyński, a reszta składu zmieniała się wielokrotnie. Formacja dorobiła się w sumie dwunastu studyjnych albumów. Piosenki z jej pierwszego krążka usłyszymy na żywo w Krakowie 20 kwietnia w klubie Kwadrat. Bilety można kupować na stronie internetowej organizatora www.livenation.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska