Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia. Marcowy numer już w sprzedaży [QUIZ]

Od 26 lutego w kioskach i salonach prasowych nowy - marcowy numer miesięcznika Nasza Historia. 100 stron pasjonujących historii z Krakowa i Małopolski, z kraju i ze świata.

NASZA HISTORIA. Sprawdź swoją wiedzę historyczną

W marcowym numerze m.in.:

KRAKÓW i MAŁOPOLSKA

Karol Kot - wampir z Krakowa. Gdy 17 marca 1968 r. skazywano go na śmierć, niespełna 22-letni seryjny zabójca słuchał sędziego pogodzony z losem. Przełknął tylko ślinę. Miał na sumieniu dwie ofiary śmiertelne, ale próbował zabić przynajmniej jeszcze 10 razy. Żeby skosztować ludzkiej krwi.

Skandal po „Weselu”. Już sam ślub chłopki z Bronowic z literatem był towarzyską sensacją, ale prawdziwa bomba wybuchła po „Weselu”. Wyjaśniamy, dlaczego Lucjan Rydel chciał „sprać po pysku” Stanisława Wyspiańskiego.

Ofiara życia Badylaka. „Nie mógł żyć w kłamstwie, zginął za prawdę”. Przypominamy postać Walentego Badylaka, piekarza i byłego żołnierza AK, który 35 lat temu podpalił się na krakowskim Rynku.

Ingres Karola Wojtyły. W marcu 1964 r. metropolita wstępował na tron biskupów krakowskich, tymczasem Zenon Kliszko, członek Biura Politycznego PZPR, myślał naiwnie, że to wykorzysta. Pomyłka okazała się bolesna.

Gdy auta jeździły po Rynku. Ograniczanie ruchu w centrum Krakowa ma już sporą historię. Zaczęło się prawie 90 lat temu.

Siłaczka w Krakowie.
Faustyna Morzycka, która zainspirowała Stefana Żeromskiego do stworzenia postaci Stasi Bozowskiej, żyła intensywnie. Ostatnie dni spędziła w Krakowie. Dlaczego popełniła samobójstwo?

Fałszywy hrabia w Zakopanem. Zimą 1932 r. do pensjonatu pod Tatrami zawitał elegancki 22-latek. Przystojny „oficer Wojska Polskiego”, mający bajeczne wprost koneksje, brylował w towarzystwie. Do czasu...

Ostatnie bombardowanie Krakowa. Eksplozja zniszczyła budynek przy ul. Karmelickiej, grzebiąc w ruinach dziewięć osób. Ludzie zachodzili w głowę, jakim cudem bomba lotnicza spadła sześć tygodni po ucieczce Niemców.

Przypadkowe powstanie krakowskie. Nie ma w naszych dziejach innego powstania, które wybuchło tylko dlatego, że powstańcy nie mogli otworzyć bramy w kamienicy, by je odwołać. Ale w Krakowie takie cuda się zdarzają.

KRAJ i ŚWIAT

Goralenvolk. Część góralskiej starszyzny marzyła o roli lokalnych książąt, ale zamiast tego zostali niemieckimi marionetkami, tańczącymi na rozkaz Hansa Franka. Przypominamy historię góralskiej kolaboracji z Niemcami.

Upadli sekretarze. Co porabiali na politycznej emeryturze Ochab, Gomułka i Gierek? Dzieje odsuniętych od władzy byłych szefów PZPR.

Polacy u Franco. Podczas wojny domowej w Hiszpanii po stronie lewicowego rządu walczyło około 5000 Polaków. Zaledwie setka zdecydowała się na wsparcie falangistów generała Franco. Kim byli i co nimi kierowało?

Kapuściński na froncie kulturalnym. Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego z wczesnych lat 50. XX wieku wypełnione są socrealistyczną, wypaczającą rzeczywistość sztampą. Ale to i tak nic w porównaniu z wierszem Kapuścińskiego na cześć Feliksa Dzierżyńskiego.

Zostać wzorowym esbekiem. Jaki trzeba było mieć życiorys i charakter, do czego trzeba było się posunąć, żeby cieszyć się w esbecji uznaniem przełożonych i awansować? Zaglądamy do dokumentów i instrukcji.

Sowieci chcieli nam oddać Ukrainę.
Podczas Wielkiego Głodu Stalin zaproponował Polsce podział Ukrainy.

Polak cesarzem na rajskiej wyspie.
Niezwykła historia Faustyna Wirkusa, żołnierza Marines polskiego pochodzenia, który w latach 20. XX wieku został władcą haitańskiej wyspy Gonave.

Przaśne początki erotyki. Peerelowska cenzura obyczajowa była dla polskiego kina nie mniej surowa niż polityczna. Anna Prucnal została nawet skazana na wygnanie za rolę w skandalizującym filmie jugosłowiańskiego reżysera. Przeczytaj, jak kino PRL-u radziło sobie z nagością i seksem.

Zakazana miłość Curie-Skłodowskiej.
Gdy odkrywczyni radu wdała się w romans z żonatym mężczyzną, wybuchła afera na europejską skalę. Przypominamy historię związku Marii Curie-Skłodowskiej i Paula Langevina.

KULTURA POPULARNA

Vivien Leigh powiedziała kiedyś:
„Nie ma brzydkich kobiet, są tylko kobiety, które nie wiedzą, że są piękne”. Ale dla dwukrotnej laureatki Oscara, jednej z 20 najwybitniejszych aktorek w historii kina amerykańskiego, nie uroda była najważniejsza.

Moda, sztuka, rozrywka.
Przedstawiamy ponadczasowy blazer i perfumy Miss Dior, pochylamy się nad twórczością Františka Drtikola, jednego z pionierów awangardy w europejskiej fotografii, a także opisujemy najbardziej kobiecy mebel w dziejach sztuki użytkowej - toaletkę.

Kuchnia, a w niej o rosole - hicie kulinarnym wszech czasów.

Trójkąt miłosny w świecie literatów, czyli kulisy burzliwego romansu Henry’ego i June Millerów z pisarką Anais Nin.

W serwisie prasa24.pl można kupić e-wydanie „Naszej Historii” lub zamówić prenumeratę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska