Chrzanów. Mieszkańcy os. Kąty walczą z ZG Sobieski o...

Chrzanów. Mieszkańcy os. Kąty walczą z ZG Sobieski o odszkodowania za szkody górnicze

Magdalena Balicka

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Mieszkańcy chrzanowskiego os. Kąty zarzekają się, że nie chcą likwidacji kopalni. Domagają się tylko, by zakład górniczy poczuwał się do odpowiedzialności
1/2
przejdź do galerii

Mieszkańcy chrzanowskiego os. Kąty zarzekają się, że nie chcą likwidacji kopalni. Domagają się tylko, by zakład górniczy poczuwał się do odpowiedzialności za szkody spowodowane wstrząsami ©Magdalena Balicka

Mieszkańcy os. Kąty mają dość coraz silniejszych i częstszych tąpnięć z kopalni. Pękają ich domy. W walce o odszkodowania mogą im pomóc specjalne urządzenia montowane na budynkach.
Mieszkańcy chrzanowskiego osiedla Kąty mają dość poczucia bezsilności w walce z jaworznicka kopalnią "Sobieski", która nie bierze odpowiedzialności za zniszczenia ich domów. Są przekonani, że pęknięcia to skutek coraz silniejszych i częstszych tąpnięć związanych z wydobyciem węgla w tym rejonie. Ostatni wstrząs, sprzed tygodnia, miał 3,2 stopnie w skali Richtera. Ludzie zapowiadają walkę. Wydaje się, że znaleźli sposób na udowodnienie swych racji.


Roman Madejski, przewodniczący os. Kąty niedawno dowiedział się, że istnieją urządzenia, które potrafią zweryfikować, czy zniszczenie elewacji nastąpiło wskutek wstrząsu. - To rodzaj plomby, którą montuje się na elewacji. Jeśli podczas tąpnięcia pęknie, znaczy, że winna jest kopalnia - obrazuje Madejski. Dodaje, że w imieniu mieszkańców już wystosował pismo do Tauronu, pod skrzydłami którego jest zakład "Sobieski", o montaż 12 takich urządzeń. Plomby montuje się na budynkach i obserwuje, czy następuje ich pękanie. Jeśli tak, mierzy się, czy odległość pomiędzy pękniętymi kawałkami plomb ulega zwiększeniu. To świadczy, że grunt jest niestabilny i może dojść do naruszenia konstrukcji domów. - Wówczas dokonuje się ekspertyzy budowlanej - zaznacza Madejski.

W poniedziałek po południu Madejski zwołał sąsiadów, by poinformować ich o podjętych krokach. Przyszło około dwudziestu osób, które od lat bezskutecznie składają do kopalni wnioski o odszkodowanie, wśród nich Janina i Andrzej Banasikowie. - Mija 12 lat, kiedy postawiliśmy nasz piękny domek. Po każdym trzęsieniu ziemi pojawiają się na elewacji kolejne bruzdy. Popękane są też płytki w łazience - denerwuje się pani Janina, pokazując zniszczenia. - I tak byliśmy przezorni, bo budując dom, zainwestowaliśmy w uzbrojenie i wzmocnione fundamenty. Inni tego nie robili, bo przecież Chrzanów nie jest oficjalnie gminą górniczą i żadne szkody nie powinny tu zagrażać - dodaje pan Andrzej.

Dwa razy składał wniosek do ZG Sobieski o naprawę pęknięć. Za każdym razem odmawiano mu sugerując, że powód zniszczeń jest inny, niezależny od kopalni. - Nie dość, że kopalnia niszczy nasze domy, naraża na stres dzieci i seniorów, to jeszcze robi się z nas idiotów tłumacząc, że sami sobie niszczymy domy - denerwuje się Madejski. Podkreśla, że po ostatnim, najsilniejszym dotychczasowym wstrząsie dzieci sąsiadów obudziły się w środku nocy z płaczem krzycząc, że jest trzęsienie ziemi.

- To było jak kołysanie na łajbie. Jeszcze nigdy szklanki nie podskakiwały aż tak wysoko - dodaje Aleksander Płażyński z Kątów.

Miejscowi nie mogą zrozumieć, dlaczego gmina nie chce, by nadano jej status gminy górniczej. Nie przekonują ich argumenty urzędników, że to nieopłacalne, bo wiąże się z płaceniem dodatkowego podatku. - Ale w zamian kopalnia remontowałaby nasze domy, usuwała skutki zniszczeń, jak to robi w Libiążu, gdzie działa "Janina" - przekonują chórem.

Sylwia Jarosławska, rzeczniczka Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach przyznaje, że zakłady na wniosek mieszkańców inwestują w różnego rodzaju czujniki monitorujące siłę wstrząsów i ich oddziaływanie na budynek. - Nie zawsze robią to chętnie i czasem nie obejdzie się bez wniesienia sprawy do sądu - przyznaje Jarosławska. Mieszkańcy Kątów są na to przygotowani.

Tymczasem ZG Sobieski ma jeszcze poszerzyć obszar eksploatacji, przesuwając się w kierunku Balina...

Trzeba pisać wnioski

- Grupa Tauron, w strukturach której jest m.in. Zakład Górniczy Sobieski w Jaworznie przyjmuje wnioski o naprawienie szkody w budynkach lub budowlach, jeżeli powstały one wskutek działania kopalni.
- Wzory wniosków dostępne są w siedzibie zakładu przy ul. Grunwaldzkiej 37 w Jaworznie. Mieszkańcy os. Kątów, którzy mają roszczenia wobec kopalni, a nie zjawili się na zebraniu osiedlowym w poniedziałek, mogą odebrać wniosek u przewodniczącego rady Romana Madejskiego. Ważne, by wypisując wniosek, zaznaczyć datę ujawnienia szkody oraz notować wszystkie wstrząsy (datę i godzinę), które mogły wpłynąć na jej powstanie.

Przydatne adresy:
- Tauron Wydobycie
ul. Grunwaldzka 37
43-600 Jaworzno
e-mail: sekretariat@tauron-wydobycie.pl, tel.: 32 618 50 00.
- Zakład Górniczy Sobieski
ul. Sulińskiego 2
43-600 Jaworzno, tel. 32 618 50 00
- Zakład Górniczy Janina
ul. Górnicza 23
32-590 Libiąż, tel. 32 627 00 00.
- Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, ul. Poniatowskiego 31, tel. 32 736 17 00, 32 251 14 71.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze (2)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
troszkę zaangażowania

zainteresowana (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

dobrze, że artykuły na ten temat się pojawiają, bo trzęsienia faktycznie stają się nieznośne ale oczekiwałabym aby troszkę uważniej słuchać ludzi.... nie zgadza się ilość plomb, nazwisko jednego...rozwiń całość

dobrze, że artykuły na ten temat się pojawiają, bo trzęsienia faktycznie stają się nieznośne ale oczekiwałabym aby troszkę uważniej słuchać ludzi.... nie zgadza się ilość plomb, nazwisko jednego mieszkańca i jego wypowiedź nie jest jego wypowiedzią... dziękuję za zainteresowanie, proszę o dalsze nagłaśnianie tylko z ciut większą uwagązwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
UKRAINCY

WACEK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

KOSZTA NIEWIELKIE, ZAMOWIC UKRAINCOW POLAMIA NOGI RECE KOMU TRZEBA SPALA PARE
SAMOCHODOW I PO PROBLEMIE

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo