Podhale: Gdy znów powietrze będzie brudne pojedziemy za...

  Podhale: Gdy znów powietrze będzie brudne pojedziemy za darmo komunikacją miejską?

  Tomasz Mateusiak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Podhale: Gdy znów powietrze będzie brudne pojedziemy za darmo komunikacją miejską?
  Władze Zakopanego i Nowego Targu zastanawiają się nad wcieleniem w życie kolejnego pomysłu, który pomoże walczyć ze smogiem. Zakłada on, że w dni, gdy normy zanieczyszczenia powietrza w górach będą mocno przekroczone, komunikacja publiczna w obu miastach będzie wozić wszystkich ludzi za... darmo!
  Podhale: Gdy znów powietrze będzie brudne pojedziemy za darmo komunikacją miejską?
  Mniej aut to mniej smogu?

  - To działa już w Krakowie i Warszawie - mówi Daria Berych, mieszkanka Zakopanego. - W obu miastach jest zasada, że gdy zanieczyszczenie pyłem zawieszonym PM 10 przekroczy 150 jednostek (to trzy krotność dopuszczalnej normy), właściciele aut mogą korzystać z autobusów gratis. W ten sposób wyprowadza się z miasta samochody, bo ich spaliny współtworzą smog.

  - Choć w Zakopanem czy Nowym Targu smog powodują głównie stare kotłownie, to inicjatywa jest godna realizacji - mówi Marek Józefiak z Polskiej Zielonej Sieci. - Poziom smogu zawsze będzie mniejszy, jeśli ludzie zostawią w domach auta.

  Teraz podczas smogu na Podhalu będą mogli z darmowej komunikacji korzystać wszyscy. Pomysł popierają eksperci.

  Burmistrz zapyta radę

  Co na to władze dwóch największych podhalańskich miast? - Ja nie mówię takiej inicjatywie „nie” - zapewnia burmistrz Zakopanego Leszek Dorula. - U nas w mieście kierowcy samochodów (po pokazaniu dowodu rejestracyjnego) już od miesięcy jeżdżą autobusami za darmo. Teraz jednak. w chwili gdy smog nad miastem byłby zbyt gęsty, autobusami bezpłatnie jeździłby każdy. Jeśli tylko rada da zgodę, darmowe autobusy będą jeździć.

  - My już analizowaliśmy ten pomysł - mówi rządzący Nowym Targiem Grzegorz Watycha. - Wydaje mi się, że to nic nie da, bo smog w Nowym Targu tworzą kominy i kotłownie. Ale Rada Miasta będzie się i tak nad tym zastanawiała. Radni w obu miastach muszę problem szybko przemyśleć. Poziom smogu tylko w grudniu już 2 razy przekroczył normę.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo