Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. Zdolny uczeń zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej [WIDEO]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Piotr Kubala z Tarnowa pojechał na Międzynarodową Olimpiadę Fizyczną w Indiach po to, aby przeżyć podróż marzeń. Wrócił z brązowym medalem, którego się nie spodziewał.

WIDEO: Zdolny uczeń zdobył brązowy medal na Międzynarodowej Olimpiadzie Fizycznej

Autor: Robert Gąsiorek, Gazeta Krakowska

Ponad dziewięć tysięcy kilometrów przebył uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie, aby wziąć udział w międzynarodowej olimpiadzie fizycznej. Do stolicy Indii pojechała w sumie piątka wybitnych, młodych fizyków z Polski.

Podróż marzeń
- Do Bombaju nie jechałem w roli faworyta, tym bardziej nie myślałem o tym, aby przywieźć jakąś nagrodę. Bardziej chciałem wykorzystać ten wyjazd, żeby zwiedzić trochę świata. Wcześniej nie miałem bowiem okazji nawet lecieć samolotem - mówi Piotr Kubala.

18-latka do olimpiady przygotowywało dwóch nauczycieli. Po przylocie do Bombaju uczniowie zostali jednak od razu rozdzieleni ze swoimi opiekunami. - Przewieźli nas do osobnych hoteli i nie mogliśmy się z nimi kontaktować, bo musieli przetłumaczyć na polski zadania, z którymi mieliśmy się zmagać podczas olimpiady. Nie mogło być żadnych przecieków - zaznacza Piotr.

Dla pewności uczestnikom zmagań zabrane zostały telefony komórkowe oraz inne urządzenia, przez które można się komunikować. - Mieliśmy prawo do telefonu jedynie w przypadku złego stanu zdrowia - podkreśla 18-latek.
Gdy przez pierwsze dni opiekunowie głowili się, nad tym jak przetłumaczyć zadania, uczniowie zwiedzali stolicę Indii.
- Bombaj to miasto wielu kontrastów. Mieszkaliśmy w nowoczesnym pięciogwiazdkowym hotelu, a tuż obok niego znajdowały się slumsy - zauważa.

Nieoczekiwany sukces
Po kilku dniach rozluźnienia młodzi ludzie przystąpili do rozwiązywania zadań. Na początek trzeba było się zmierzyć z testem teoretycznym. - Mieliśmy do wykonania trzy zadania. Nie były one bardzo trudne, jednak brakowało trochę czasu na zastanowienie się. Pięć godzin to może i wydaje się dużo, jednak przy rozwiązywaniu zadań z fizyki naprawdę potrzeba sporo czasu na przeanalizowanie wszystkiego - przekonuje Piotr Kubala.

Zadania dotyczyły budowy reaktora jądrowego oraz cząstek przychodzących ze słońca. Aby wykonać te zadania, olimpijczyk korzystał z wielu wzorów, bez znajomości których ich rozwiązanie byłoby praktycznie niemożliwe.

Kolejnym etapem było wykonanie zadań praktycznych. Tutaj liczyła się nie tylko wiedza, ale również spryt. - W tego typu zadaniach jest polecenie, co należy wyznaczyć popularną metodą, a do tego mamy zestaw kilku przedmiotów, jak na przykład: kartka papieru, linijka i ciężka książka. Trzeba było się trochę nakombinować - przyznaje nastolatek.

Po zliczeniu punktów z dwóch części okazało się, że zdobył brązowy medal. Było to dla niego ogromne zaskoczenie. - Nie spodziewałem się tego. Nie mam też czego żałować. Do srebra i złota trochę mi brakowało, no, ale trudno wygrać z Koreańczykami i Chińczykami, którzy fizykę mają w genach - śmieje się nastolatek z Tarnowa.

Otwarte drzwi na studia
Świetny wynik na olimpiadzie w Indiach otworzył przed Piotrem szeroko drzwi na wszystkie uczelnie techniczne na świecie, mimo że do matury został mu jeszcze rok. - Na pewno dalej będę się kształcił po kątem fizyki. Myślę o studiach na Uniwersytecie Warszawskim albo Jagiellońskim - wyjaśnia. Nie wyklucza jednak, że złoży podanie do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych Cern w Szwajcarii. To właśnie w tym ważnym dla świata fizyki ośrodku naukowo-badawczym znajduje się Wielki Zderzacz Hadronów.

Poza fizyką Piotr pasjonuje się muzyką. Gra na gitarze klasycznej, basowej oraz pianinie. Na co dzień występuje w zespole rockowym w Pałacu Młodzieży. Lubi też pływać i jeździć na rowerze. Fizyce - jak sam przyznaje - poświęcał do tej pory zdecydowanie za mało czasu. Po nieoczekiwanym sukcesie na olimpiadzie ma się to zmienić .

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska