Żużlowcy Unii Tarnów rozpoczęli sezon ze zmiennym szczęściem

Krzysztof Kawa
Po latach przerwy żużlowcy wystartowali w miniony weekend na torze Wandy Kraków
Po latach przerwy żużlowcy wystartowali w miniony weekend na torze Wandy Kraków Szymon Korta
Zawodnicy Unii Tarnów rozpoczęli sezon w Krajowej Lidze Żużlowej od porażki w Gnieźnie ze Startem 41:49, a przez ostatnie dni liderzy drużyny występowali także w turniejach indywidualnych. Najlepiej spisał się w nich Timo Lahti.

Timo Lahti triumfował w sobotę w Turnieju Wielkanocnym, który odbył się w Güstrowie. Fin zdobył 14 punktów, pokonując m.in. swojego kolegę klubowego David Bellego. Francuz wywalczył w Niemczech 13 "oczek" i zajął trzecie miejsce.

W barwach swojej reprezentacji wystąpił Marko Lewiszyn. W finale B Drużynowych Mistrzostw Europy w Gdańsku Ukrainiec dwukrotnie mijał linię mety na pierwszej pozycji i dwukrotnie zaliczył upadki. Po drugim nie wyjechał już do swojego ostatniego wyścigu, ale na drugi dzień w ligowych zawodach w Gnieźnie nie tylko wystartował, ale był najlepszym w ekipie "Jaskółek" (11 pkt). W zawodach DME Ukraina zajęła ostatnie, czwarte miejsce, a zwycięstwo odniosła Szwecja, awansując do finału.

W barwach Szwecji brylował w Gdańsku Jacob Thorssell (12 punktów), który w świąteczny poniedziałek triumfował na torze Wandy w Turnieju o Puchar Prezydenta Krakowa. Szwed wywalczył 17 punktów, o wiele więcej niż dwaj zawodnicy Unii. Daniel Jeleniewski zdobył 6 "oczek", co dało mu 12. miejsce, natomiast Adrian Cyfer z 4 punktami został sklasyfikowany tuż za nim. Inny ze zgłoszonych żużlowców "Jaskółek" - David Bellego, został zastąpiony przez Kacpra Gomólskiego.

Poniżej zdobycze punktowe i przebieg meczu Unii Tarnów w Gnieźnie. W biegu młodzieżowym walczący o drugie miejsce Jan Heleniak i Jędrzej Chmura na przeciwległej prostej ostatniego okrążenia szczepili się motocyklami, po czym młody tarnowianin wjechał na murawę i niewiele brakowało, by przejechał sędziego wirażowego, który w ostatniej chwili zdołał uskoczyć. Z kolei w 3. biegu walczący o pierwsze miejsce Timo Lahti sfaulował na jednym z łuków Kevina Fajfera. Oba wydarzenia skończyły się wykluczeniami zawodników Unii.

Ultrapur Start Gniezno – Unia Tarnów 49:41
Start: Łęgowik 10+1 (3, 1*, 3, 1, 2), Henriksson 9 (3, 2, 0, 1, 3), Masters 10+1 (2*, 2, 3, 3, 0), Fajfer 8 (3, 0, 1, 3, 1), Woelbert 1 (1, w, -, 0), Chmura 3+1 (2*, 1, 0), Czapla 8 (3, 2, 2, 1).
Unia: Bellego 5+1 (1, 3, 1*, 0, -), Jeleniewski 7 (2, 1, 2, 2), Cyfer 7 (0, 1, 3, 3, 0), Lewiszyn 11 (2, 3, 1, 2, 3), Lahti 10+1 (w, 3, 2, 2*, 2, 1), Heleniak 0 (w, d, 0), Grygolec 1 (1, 0, 0).
Bieg po biegu: 5:1, 5:1 (10:2), 4:2 (14:4), 4:2 (18:6), 2:4 (20:10), 2:4 (22:14), 3:3 (25:17), 2:4 (27:21), 3:3 (30:24), 4:2 (34:26), 4:2 (38:28), 4:2 (42:30), 1:5 (43:35), 4:2 (47:37), 2:4 (49:41).
Najlepszy czas: 63,88 s. - Hubert Łęgowik w 1. wyścigu. Sędziował: Tomasz Fiałkowski (Grudziądz). Widzów: 4500.