Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaśmiecony Zakrzówek. Po weekendzie malowniczy zakątek to obraz nędzy i rozpaczy. Ludzie zostawiają tu wszystko

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Resztki jedzenia, butelki po alkoholu, papierki, a nawet ręczniki. Oto obraz parku Zakrzówek po weekendowym wypoczynku mieszkańców miasta
Resztki jedzenia, butelki po alkoholu, papierki, a nawet ręczniki. Oto obraz parku Zakrzówek po weekendowym wypoczynku mieszkańców miasta Szymon Korta/ZZM Kraków
Smutny obraz w parku Zakrzówek po słonecznym weekendzie. Porozrzucane papierki, resztki jedzenia, wszechobecne - puste butelki po napojach i alkoholu, a nawet porzucone ręczniki. - Alert, obwieszczenie o inwazji wyjątkowo uciążliwego gatunku. Śmieciuch pospolity - pisze w poniedziałkowy poranek Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

- Gatunek wywodzący się z grupy homo obojętnus, podgatunek nierozumnus. Mimo wysokiej specjalizacji grup pokrewnych nie rozwinął połączeń neuronowych odpowiedzialnych za myślenie długoterminowe, co dla ludzkości może być wnioskiem optymistycznym wskazującym na możliwość wyginięcia. Zapewne jeszcze chwilę to potrwa, ale rokowania bywają optymistyczne. Gatunek zagrożony w krajach skandynawskich czy Japonii, w Polsce w dalszym ciągu inwazyjny! - wyjaśnia w mediach społecznościowych Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Jak dalej wyjaśnia miejska jednostka, odwiedzający park Zakrzówek zapominają o tym, jak korzystać z najprostszych narzędzi jakimi są kosze na śmieci.

Chociaż żartobliwie, to bardzo dosadnie ZZM dalej pisze o "inwazyjnym gatunku": - Potrafi taszczyć na długich odległościach znaczne ciężary, po czym zostawiać je bez ładu i składu gdzie popadnie. Zjawisko to nasila się drastycznie w momentach integracji osobniczej. Przejawy jego działalności widoczne szczególnie w przestrzeni publicznej, często grasuje w nocy. W ciepłe dni kierując się logiką stada dopuszcza się działań nikczemnych nawet za dnia. Działalność w Parku Zakrzówek pokazuje, że lubi miejsca nasłonecznione z dostępem do wody. W sezonie letnim widoczny również nad Zalewem Bagry.

ZZM dodaje, że podobne sytuacje mają miejsce również nad Dłubnią.

- Bądzcie czujni, uważnie oceniajcie współtowarzyszy odpoczynku - śmieciuch pospolitus bywa przebiegły, a w gruncie rzeczy jest wyjątkowo żałosny.... - podsumowuje ZZM.

- Dlaczego zachwycający obiekt rekreacyjny musi przypominać teren odbierający innym radość z wypoczynku? Apelujemy, by pamiętać, że to nasza wspólna przestrzeń, która wymaga szacunku i odpowiedzialności za korzystanie z niej. Straż miejska patroluje teren pod kątem działań niezgodnych z regulaminem, jednak nie robi tego w trybie ciągłym ze względu na komfort użytkowników. Pamiętajmy, że to przede wszystkim miejsce rekreacji. Dbajmy o unikatowy Zakrzówek, śmieci zabierajmy ze sobą! - podkreśla krakowski magistrat.

Funkcjonowanie parku wyznacza regulamin. Za jego przestrzeganie, tak jak w każdym innym miejscu, odpowiadają służby porządkowe – policja, straż miejska.

W tym roku kąpielisko strzeżone przez ratowników będzie funkcjonowało od 19 czerwca do 9 września w godz. 10.00–18.00. Wstęp, tak jak w ubiegłym roku, będzie bezpłatny.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska