Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamek w Olsztynie już po częściowej rekonstrukcji. W środku naprawdę zachwyca!

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zamek w Olsztynie już po częściowej rekonstrukcji. W środku naprawdę zachwyca!
Zamek w Olsztynie już po częściowej rekonstrukcji. W środku naprawdę zachwyca! arc. Miasto i gmina Olsztyn
Po raz pierwszy większa grupa osób mogła obejrzeć zrekonstruowane komnaty zamku w Olsztynie. Prace wykończeniowe potrwają jednak do końca roku, a twierdza zostanie udostępniona zwiedzającym na wiosnę.

Zamek w Olsztynie to trzeci, co do wielkości zamek na Jurze, po Wawelu i Ogrodzieńcu. Niemal nieprzerwane prace odkrywcze archeolodzy prowadzą w jego obrębie od 2013 roku. Od 2019 roku zostały zintensyfikowane i obejmują powierzchnię około 120 arów. Z kolei prace rekonstrukcyjne na zamku trwają od 2018 roku.

W sobotę 30 września na zaproszenie Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie, która zarządza zamkiem, pojawili się w nim pierwsi zwiedzający, a zarazem uczestnicy oficjalnego otwarcia zrekonstruowanej części zamku.

Prace na zamku będą trwały jeszcze do końca roku i zostanie on otwarty dla zwiedzających wiosną przyszłego roku.

Przy okazji otwarcia na górnym zamku Fundacja GajArt dwukrotnie zaprezentowała spektakl „Obrona Olsztyna” Aleksandra Fredry. W spektaklu zagrali Teresa Dzielska, Adam Hutyra, Robert Rutkowski oraz kwartet De Vocalis. Spektakl „Obrona Olsztyna” dofinansowany został przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto i Gminę Olsztyn.

Co udało się zrobić na zamku w Olsztynie?

Przebudowa zamku wspomagana jest z funduszy unijnych, ale większość środków przeznaczonych na odrestaurowanie części obiektu pochodzi z zasobów Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie. Prace konserwatorskie, w tym budowlane, są ściśle połączone z badaniami naukowymi i ratowniczymi. - Obszar robót w pierwszej kolejności objął Basztę Studzienną oraz pomieszczenia w dolnej jaskini zamkowej. Naszym celem jest odtworzenie dawnych poziomów użytkowych i udostępnienia ich zwiedzającym. Takież same prace dotyczą zamku górnego - mówił jeszcze w trakcie prac na zamku Włodzimierz Nabiałek, przewodniczący Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie

Dzięki pracom archeologicznym została odkopana studnia, wybudowane dwie sale, gdzie będzie prezentowana historia zamku i jego restauracji. Wybudowane zostały też schody łączące trzy kondygnacje. Wszystkie prace na zamku i badania archeologiczne prowadzone były zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i pod jego kontrolą. Kolejne prace rekonstrukcyjne i odkrywcze zapewne przed nami, ale potrzebne są na nie nowe środki, o które Wspólnota będzie się wciąż starać i wypracowywać.

Na zaproszenie Zarządu Wspólnoty Gruntowej w Olsztynie w otwarciu uczestniczyli między innymi Izabela Leszczyna, poseł na Sejm RP, Zdzisław Wolski, poseł na Sejm RP, Krzysztof Smela, starosta powiatu częstochowskiego, Grzegorz Boski, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Stanisław Gmitruk, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego oraz Tomasz Kucharski, burmistrz Miasta i Gminy Olsztyn.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera