Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopiański Festiwal Literacki. O Szymborskiej, Korze, taterniczkach i mitach zakopiańskich

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
- Myślę, że Zakopane, ale szerzej też Tatry są bardzo inspirujące dla wielu pisarzy. Ta literatura bardzo często jest preferowana przez naszych czytelników - mówi Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem
- Myślę, że Zakopane, ale szerzej też Tatry są bardzo inspirujące dla wielu pisarzy. Ta literatura bardzo często jest preferowana przez naszych czytelników - mówi Bożena Gąsienica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem Łukasz Bobek
Tegoroczna ósma edycja Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego odbędzie się pod hasłem „CzytajMY”. Po raz pierwszy, promocje książek odbędą się w nowo powstałej Mediatece, przestrzeni dostępnej na Stacji Kultura Zakopane – nowym miejscu na kulturalnej mapie Zakopanego. Co czeka miłośników dobrego słowa pisanego pod Giewontem? O tym rozmawiamy z Bożeną Gąsienicą, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, która jest organizatorem festiwalu.

W najbliższy piątek miłośników książek czeka nie lada gratka: Zakopiański Festiwal Literacki w najpiękniejszym otoczeniu przyrody – pod Giewontem.

Już 7 lipca zapraszamy serdecznie na 8. edycję Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego, podczas którego spotkamy się z wieloma pisarzami, ich nowościami książkowymi, będą koncerty, wystawy.

Tegoroczny festiwal nawiąże w swoim programie do noblistki Wisławy Szymborskiej.

Tak, powrócimy do rocznicy stulecia urodzin Szymborskiej. Była ona bardzo związana z Zakopanem i nie tylko przez to, że tutaj właśnie dowiedziała się o tym, że otrzymała Literacką Nagrodę Nobla. Lecz też przez koneksje rodzinne. Jej ojciec Wincenty Szymborski był zarządcą dóbr zakopiańskich hrabiego Władysława Zamoyskiego. Był także społecznikiem, nieformalnym wiceprezydentem Rzeczypospolitej Zakopiańskiej. Będziemy mogli zobaczyć wystawę z Fundacji Wisławy Szymborskiej przygotowaną przez Panią Joannę Gromek-Illg pod tytułem „100 lat! Wisława Szymborska”.

W trakcie festiwalu będą także popularni obecnie w Polsce pisarze, z którymi będą mogli się spotkać odwiedzający festiwal.

W tym roku, z okazji 90-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu poprosiliśmy mieszkańców Zakopanego, czytelników biblioteki, żeby podsunęli nam swoje propozycje, z kim chcieliby się spotkać podczas Festiwalu Literackiego. Odpowiedzią na to są niektóre zaproszenia skierowane do pisarzy. Chodzi m.in. o Izę Klementowską, autorkę książki „Cztery strony drzewa”. Zaprosiliśmy także Natalię de Barbaro, autorkę bestsellerowych książek, takich jak „Czuła przewodniczka” czy „Przędza”. Pojawi się u nas także Katarzyny Kubisiowska – autorka książki „Się żyje. Kora”. Ta znana piosenkarka też była poniekąd związana z Zakopanem. Bo przecież tutaj jej pierwszy mąż – Marek Jackowski mieszkał, prowadził galerię sztuki. Jest też pochowany w Zakopanem.
Myślę, że jak co roku dużym zainteresowaniem będzie się cieszył panel "Na tatrzańskim szlaku literatury", podczas którego poznamy książki nominowane do nagrody literackiej i te, które zakwalifikowały się do nagrody za szczególne walory edytorsko-artystyczne.

Będzie to więc spotkanie z literaturą, ze znanymi twórcami literatury nie tylko związanej bezpośrednio z rejonem tatrzańskim.

Przede wszystkim chcieliśmy zaprosić autorów, którzy w tym roku wydawali swoje nowe książki, bo wiemy, że nowości wydawnicze najbardziej interesują naszych czytelników. Chcemy pokazywać szerokie spektrum literackich wydarzeń, jakie są nowości na rynku. Stąd też zaprosiliśmy np. panią Agatę Tuszyńską z najnowszą książką „Czarna torebka”. Nawiązujemy też do nazwisk takich jak Edward Stachura. Zaprosiliśmy pana Jakuba Beczka, który napisał bardzo interesującą książkę „Teraz oto jestem. Wspomnienia o Edwardzie Stachurze”. Związany z tym wydarzeniem będzie koncert galowy w Teatrze Witkacego, gdzie aktor Andrzej Bienias przygotował recital piosenek Edwarda Stachury, do którego sam skomponował aranżację.

Zatrzymam się tutaj na chwilę na literaturze tatrzańskiej, zakopiańskiej. Czy ludzie chcą czytać o Tatrach, o Zakopanem, o historiach związanych z tym rejonem?

Myślę, że Zakopane, ale szerzej też Tatry są bardzo inspirujące dla wielu pisarzy. Ta literatura bardzo często jest preferowana przez naszych czytelników. Widzimy to w naszej bibliotece, że często jest wypożyczana. Dlatego planujemy stworzyć w Mediatece, nowej fili Miejskiej Biblioteki Publicznej, dział literatury tatrzańskiej, albo szerzej - literatury górskiej. Bo cieszy się ona dużym zainteresowaniem. Zainteresowanie tematyka tatrzańską, zakopiańską widać także w nominacjach do dorocznej literackie nagrody burmistrza Zakopanego.

No właśnie, porozmawiajmy w takim razie o tym ważnym punkcie tego festiwalu, czyli o Nagrodzie Literackiej.

Nagroda Literacka jest przyznawana od 2016 roku i budzi wiele emocji. Właściwie jury pod przewodnictwem pani Anny Janko co roku ma duży problem z wyłonieniem najlepszej książki, bo nie ukrywajmy, że pozycje nominowane są bardzo mocne. W tym roku mamy nominowane 4 książki: pan Anny Pigoń „Góralki, taterniczki, turystki”, „Projekt Tatry. Jak ocalić ludzi, naturę oraz przyszłość?” autorstwa Macieja Kozłowskiego i Szymona Ziobrowskiego, „Witkiewicz, ojciec Witkacego” Natalii Budzyńskiej oraz „Mit Zakopanego i mity zakopiańskie” Macieja Pinkwarta, który już dwukrotnie był laureatem nagrody literackiej Zakopanego.

Na koniec chciałbym "wejść" do miejsca, gdzie festiwal się odbędzie – do mediateki. Bo będzie to zarazem nowe miejsce na kulturalnej mapie Zakopanego, które po raz pierwszy widzowie będą mogli zobaczyć właśnie w czasie Festiwalu Literackiego.

Mediateka powstaje w wyjątkowym miejscu – w zabytkowym dworcu, który powstał w 1988 roku z inicjatywy hrabiego Władysława Zamoyskiego. W tym zabytkowych wnętrzach powstały supernowoczesne przestrzenie, gdzie będzie można wypożyczać multimedialne zbiory, posłuchać muzyki i audiobooków w audiowizualnym pokoju, ale i oglądać filmy. Na poddaszu powstaje piękna przestrzeń dla dzieci, gdzie mam nadzieję nie tylko będą cieszyły się powodzeniem nowoczesne konsole do gier, ale też i zbiory tradycyjne. Bo chcemy tam połączyć zarówno książkę klasyczną, jak i zbiory nowoczesne, multimedialne. Na to miejsce natrafi każdy, kto wysiądzie z autobusu lub pociągu w Zakopanem. Jest to przestrzeń dedykowana dla mieszkańców Zakopanego, ale i turystów. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Na okres wakacji uruchomiony został wyciąg narciarski w Dolinie Gąsienicowej

Wyciąg narciarski w Tatrach znów działa. To widokowa przejaż...

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska