Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zachipuj swojego psa za darmo

Nicole Makarewicz
Nicole Makarewicz
Akcja bezpłatnego chipowania psów
Akcja bezpłatnego chipowania psów Anna Kaczmarz
Przy Parku Krakowskim ruszyła trzydniowa akcja podczas której każdy właściciel psa może za darmo zaczipować swojego czworonoga. Organizatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa. Łukasz Gibała nie omieszkał wykorzystać tej sytuacji do zaatakowania prezydenta Jacka Majchrowskiego.

Logiczna Alternatywa tak opisuje akcję: "W wielu polskich miastach mieszkańcy mogą bezpłatnie zaczipować swoich pupilów. Koszty są pokrywane z budżetu gminy. W Krakowie jest inaczej. Dlatego członkowie Stowarzyszenia postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Zakupili na ten cel 600 czipów i przez najbliższe trzy dni wraz z wykwalifikowanym weterynarzem będą oznaczać wszystkie psiaki, które pojawią się pod ich namiotem przy Parku Krakowskim.

– Postanowiliśmy sami zorganizować tę akcję, ponieważ Magistrat nie jest zainteresowany takimi działaniami – mówi Łukasz Gibała, lider LA. – Chcielibyśmy, aby Kraków brał przykład z innych miast. Np. w Łodzi każdy chętny może przyjść do jednego z wyznaczonych gabinetów weterynaryjnych i za darmo oznakować swojego zwierzaka. Krakowianie nie są w niczym gorsi od Łodzian i także powinni mieć taką możliwość – dodaje.

Oznakowanie swojego psa elektronicznym czipem przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim możemy łatwo odnaleźć swojego pupila, gdy nam zaginie lub ucieknie. Uchronimy go także przez spędzeniem reszty życia w schronisku, ponieważ pracownicy tej placówki mogą bardzo łatwo odczytać z czipa dane psa i dzięki temu skontaktować się z jego właścicielem. W czytniki czipów wyposażone są również m.in. Policja i Straż Miejska. Dodatkiem do czipa jest zawieszka na obrożę z unikalnym kodem QR – w którym również zakodowane są dane właściciela. Do ich odczytania wystarczy więc aplikacja w telefonie.

– Cały proces zajmuje najwyżej kilka minut – tłumaczy Adrianna Siudy z zarządu LA. – Najpierw każdemu psiakowi robimy zdjęcie, które jest potrzebne do rejestracji, potem właściciel wypełnia wraz z naszym wolontariuszem formularz zgłoszeniowy, a następnie weterynarz poprzez zastrzyk umieszcza pod skórą niewielki czip. Sam zabieg trwa kilkadziesiąt sekund i nie boli bardziej niż zastrzyk podczas szczepienia. Później nasi wolontariusze wprowadzają dane do międzynarodowej bazy Safe-Animal – i od tej pory nasz pupil jest bezpieczny w razie zaginięcia – dodaje.

Czip nie jest w Polsce obowiązkowy. Stosuje się go głównie w celu zabezpieczenia swojego zwierzaka przez zagubieniem, ale jest także niezbędny podczas wyrabiania paszportu dla psa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska