MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z wiatrem w żaglach przez życie – przygoda życia na Bagrach w Krakowie

.

Image and video hosting by TinyPic

Co ciekawego można robić w Krakowie? Każdy to wie: można pójść na Wawel, spacerować po Plantach, wspiąć się na Wieżę Mariacką albo zejść do podziemi Rynku Głównego, a przy pomniku Mickiewicza zrobić sobie selfie. Można stanąć przy nieruchomej Białej Damie, przejechać się dorożką i karmić gołębie. Można też wybrać się na przechadzkę alejami Nowej Huty albo wspiąć się na Kopiec Kościuszki.

Wszystko to jest powszechnie znane i często wpisane w plan każdej szkolnej wycieczki. Ale mało kto wie, że w Krakowie można też ŻEGLOWAĆ? Na najprawdziwszych jachtach. Gdzie? Na zalewie Bagry. Tylko kilka kilometrów od centrum.

To właśnie tu, w tym mało znanym zakątku Krakowa, realizowany jest niezwykły projekt. Nazwano go „Z wiatrem w żaglach przez życie – aktywna turystyka nad Bagrami 2014”, bo ten, kto raz spróbuje żeglarstwa, najczęściej właśnie „z wiatrem w żaglach” płynie potem przez życie. „Z wiatrem w żaglach”, czyli właściwie jak? Z energią, dynamicznie, pokonując przeszkody – jak jachty pod pełnymi żaglami.

Projekt kierowany jest do dzieci i młodzieży z małopolskich szkół. A chodzi w nim właśnie o to, aby pokazać im w praktyce, jak można płynąć „z wiatrem w żaglach”. Ci, którzy decydują się na udział w projekcie, przyjeżdżają nad Bagry na 5-dniowe turnusy, w czasie których uczą się żeglarstwa. Codziennie przygotowują sobie łódki (na początek te najmniejsze – Optimisty skonstruowane specjalnie z myślą o dzieciach), ściągają je na wodę i umundurowani w kamizelki asekuracyjne wyruszają w swoje pierwsze rejsy. Od instruktorów dowiadują się, jak nazywają się wszystkie elementy łódki, do czego służą, jak należy je wykorzystywać, aby wprawić łódkę w ruch i nią sterować.

Okazuje się, że szybko nabierają pewności siebie i dobrze czują się na wodzie. A gdy jeszcze uda się im przepłynąć wyznaczoną na wodzie trasę albo zgrabnie ominąć inną łódkę, satysfakcja i duma z własnych dokonań sięgają zenitu. Czasem, owszem, zdarza się, że ten czy ów wpadnie do wody, ale po solidnej dawce teorii oraz wiedzy o bezpieczeństwie na wodzie, jaką raczy się ich na początku, każdy wie, jak się zachować w takiej sytuacji i nikt nie wpada w panikę.

Co jeszcze dzieci robią na Bagrach? Uczą się, bo projekt realizowany jest w trakcie roku szkolnego, więc nie można tracić lekcji. Można je nawet prowadzić w systemie on-line, bo sala szkoleniowa jest wyposażona w sprzęt multimedialny i ma dostęp do Internetu. Po lekcjach i zajęciach żeglarskich dzieci zwiedzają Kraków, biorą udział w innych ciekawych zajęciach sportowych, rywalizują w grze terenowej, w której mogą się wykazać nie tylko świeżo nabytą wiedzą żeglarską, ale i sprawnością, szybkością, umiejętnością współpracy w grupie.

Jest i dyskoteka, grill i szanty, a na koniec chrzest żeglarski, przez który musi przejść każdy, kto chce nosić dumne miano żeglarza. Jest przy tym wiele śmiechu, zabawy i radości. Nad Bagrami nikt się nie nudzi! Nie ma na to czasu. Odwagi nabierają tu ci co wcześniej byli nieśmiali, sprawność wzmacniają ci, co wcześniej byli trochę ociężali, samodzielni stają się ci, co wcześniej sami poradzić sobie nie potrafili, a poziom odpowiedzialności za siebie i innych rośnie u każdego.

Gdy przychodzi czas odjazdu i powrotu do domu, zapewnieniom, że jeszcze tu wrócą i że na pewno jeszcze kiedyś będą żeglować, nie ma końca. Wtedy osoby ze Stowarzyszenia „Ekologia i Żagle” prowadzącego projekt wiedzą, że ma on sens – ma sens pokazywanie dzieciom pasji, umożliwienie im tego, żeby same spróbowały czegoś nowego, wskazywanie nowych celów. Kto wie? Może wśród tych, którzy na Bagrach w Krakowie przeżywają teraz swoją pierwszą żeglarską przygodę, są talenty na miarę Mateusza Kusznierewicza? Może kiedyś ktoś z nich zdobędzie złoty medal olimpijski? Albo tytuł Mistrza Świata? Wtedy powiedzą: wszystko zaczęło się na Bagrach w Krakowie…

Dlatego warto tu przyjechać.

Projekt „Z wiatrem w żaglach przez życie” jest współfinansowany przez Województwo Małopolskie.

Szkoły albo klasy chętne do udziału w tym projekcie zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółowym opisem na
naszej stronie internetowej www.eiz.hornkrakow.pl i do kontaktu z biurem Stowarzyszenia w Krakowie, ul. Kozia 22, tel. 12 653 05 08, mail: [email protected]

Bo chodzi o to, by poczuć wiatr w żaglach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska