MKTG SR - pasek na kartach artykułów

XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci dobiegł końca

red.
materiały Festiwal Filmowy NNW
Uroczysta gala w sobotę, 1 października zamknęła tegoroczny Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Gdynia przez kilka ostatnich dni była międzynarodową stolicą kina patriotycznego. Uroczystość w Teatrze Muzycznym zakończyła kilka ostatnich dni filmowych pokazów i dyskusji w duchu wolności i patriotyzmu.

Festiwal NNW dobiegł końca. Do zobaczenia za rok!

Na uczestników festiwalu czekało w sumie 200 wydarzeń i 100 pokazów filmów opowiadających o różnych drogach do wolności. W tym roku, tak jak w wielu poprzednich, Gdynię odwiedzili świadkowie historii, którzy inspirowali swoim życiem - najmłodszy żołnierz armii generała Andersa kpt. Krzysztof Flizak oraz kapitan Władysław Dąbrowski, również żołnierz generała. Kapitanowie są bohaterami jednego z filmów dokumentalnych w konkursie Dokument Polski - "Ostatni rozdział" w reż. Tomasza Łysiaka. Festiwal odwiedziła również wnuczka gen. Stanisława Maczka - Karolina Maczek-Skillen, która w imieniu dziadka odebrała pośmiertne uhonorowanie generała - Sygnet Niepodległości Festiwalu Filmowego NNW.

Podczas uroczystego zamknięcia tegorocznego Festiwalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni gości przywitał Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu NNW.

- Festiwal od kilku lat stał się wydarzeniem międzynarodowym. Chcemy, żeby opowiadał nie tylko o tym co się wydarzyło, ale także prowokował do dyskusji. Żeby nie tylko pokazywał filmy, ale także rozwijał, co już się dzieje na naszym Festiwalu w ramach Akademii Filmowej NNW. Dziękuję naszym świadkom historii - zasilacie nas dużą porcją energii. Przyjeżdżająca do nas Polonia przywozi nam ducha patriotyzmu - podkreślał.

Najlepszym filmem fabularnym o tematyce historycznej został "Mauretańczyk" w reżyserii Kevina Macdonalda.

- To film o wyjątkowej wrażliwości, ze świetną grą aktorską. Ma dużo ważnych rzeczy do powiedzenia o świecie, w którym żyjemy i polityce, z którą wszyscy musimy się mierzyć, ale także o naszym człowieczeństwie, o tym jak je czasem tracimy i odnajdujemy na nowo - tłumaczyło swoją decyzję jury.

Wyróżnienie przypadło filmowi "Złe Drogi" w reżyserii Natalyi Vorozhbit.

- To wyjątkowa i unikalna ukraińska produkcja, która ukazuje cenę wojny, a także to, co wojna robi ze społeczeństwem, co jedni ludzie mogą zgotować drugim. Pokazuje cenę, jaką płacimy za politykę dzisiejszych czasów - uzasadniało jutry.

Najlepszym dokumentem międzynarodowym opowiadającym o drogach do wolności został "Plai" reż. Eva Dzhyshyashvili. Jury nagrodziło film za znakomite walory kinematograficzne i poruszającą historię ukraińskiej rodziny, opowiedzianą z wyjątkową wrażliwością. Film "1939. Oblężenie Warszawy" w reżyserii Eugeniusza Starky’ego zdobył nagrodę główną - Złotego Opornika - w konkursie filmów polskich. W konkursie radiowym zwyciężył Mariusz Kamiński z reportażem "Obraza obrazu". Sygnetami Niepodległości zostali oznaczeni wspomniani żołnierze generała Andersa - kapitanowie Krzysztof Flizak oraz Władysław Dąbrowski.

Pozostałymi laureatami Sygnetów Niepodległości zostali:

Piotr Majchrzak (pośmiertnie) - najmłodsza ofiara Stanu Wojennego w Poznaniu. Statuetkę odebrał pan Jerzy Majchrzak, ojciec Piotra.

Major Zenon Wechmann ps. ,,Czarny Wilk”. Pochodzi z rodziny z tradycjami patriotycznymi. Ojciec i wuj walczyli w Powstaniu Wielkopolskim. On sam jest prezesem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego Oddziału Wielkopolskiego i przewodniczącym Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Poznaniu. Uczestnik drugiej konspiracji oraz wydarzeń Czerwca’56.

Nagroda "Drzwi do wolności" przypadła w tym roku:

  • Hannie Nowakowskiej, prezes fundacji Cultura Memoriae,
  • Bożenie Magott i Krzysztofowi de Junien,
  • Polskim Kolejom Państwowym S.A.,
  • Tamásowi Molnárowi,
  • Petrowi Blažekowi,
  • KS Gedanii Gdańsk,
  • Witowi Kaczanowskiemu,
  • Natalii Ponomariowej i Wołodymyrowi Grigorienko.

Platynowego Opornika XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, nagrodę za całokształt twórczości, otrzymał pan Mirosław Chojecki, wydawca i producent filmowy, działacz opozycji w PRL. Kawaler Orderu Orła Białego. Statuetkę wręczyła Maria Dłużewska, dokumentalistka, wielokrotnie nagradzana podczas Festiwalu NNW w Gdyni.

W konkursie wideoklipów XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego zwyciężył klip: "DUŻO MAŁYCH CUDÓW" do utwory Kuby Knapa w reżyserii Pawła Milewskiego i Kamila Ruszkowskiego.

Przypomnijmy, że część nagród została rozdana podczas trwania festiwalu.

Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PR został nagrodzony statuetką Przyjaciela Festiwalu NNW. Identyczna statuetka powędrowała do Andrzeja Wyrozębskiego, operatora obecnego na festiwalu od samych jego początków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tatiana Okupnik tak dba o siebie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki