Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa „100-lecie L.O.P.P.” już oficjalnie otwarta! Eksponaty można oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie do 30 maja 2024 roku

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wystawa „100-lecie L.O.P.P.” już oficjalnie otwarta! Eksponaty można oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie do końca maja 2024 roku
Wystawa „100-lecie L.O.P.P.” już oficjalnie otwarta! Eksponaty można oglądać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie do końca maja 2024 roku Anna Kaczmarz
Od wtorku, 28 listopada Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie udostępnia dla swoich gości wystawę, która ma być uczczeniem powstania jednej z najważniejszych instytucji lotniczych XX-lecia międzywojennego. Liga Obrony Powietrznej Państwa, od 1928 roku Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej była największą organizacją paramilitarną w historii Polski z liczbą 2 mln członków w roku 1939. Wystawę "100-lecie-L.O.P.P" można oglądać w Dużym Hangarze do 30 maja 2024 roku.

L.O.P.P. zajmowała się szeroko pojętym rozwojem i popularyzacją lotnictwa – budowała lotniska, ośrodki szkolenia, wieże spadochronowe, modelarnie, organizowała zawody, wydawała publikacje, ale również finansowała zakup sprzętu lotniczego, badania naukowe oraz szkoliła ludność do obrony przed atakiem powietrznym i chemicznym.

Co warte wyróżnienia Liga finansowała swoją działalność ze składek obywateli, wydatnie przyczyniając się do wzrostu świadomości i popularności lotnictwa w społeczeństwie polskim XX-lecia międzywojennego. Należy wspomnieć, że wielu bohaterskich polskich pilotów II wojny światowej zaczynało swoją przygodę z lotnictwem właśnie z L.O.P.P.

Na wystawie są prezentowane eksponaty ze zbiorów własnych oraz użyczone przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Krakowa i osoby prywatne. Uzupełnieniem prezentowanych obiektów i treści będzie materiał filmowy udostępniony przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny.

Przed wernisażem Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział Nowy Sącz poprowadził godzinny wykład na temat historii L.O.P.P. Następnie o procesie tworzenia ekspozycji opowiedziała Ewa Cuber-Strutyńska – Główny Inwentaryzator Zbiorów i Kierownik Działu Zbiorów. Po niej mikrofon przejął Jarosław Dobrzyński, który oprowadził zgromadzonych po wystawie.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska