MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyprawa w serce Gorców. Wieża widokowa na Magurkach. Obok rozbił się amerykański samolot, a członkowie załogi ukrywali się w chacie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wyprawa na Magurki. To miejsce warte zobaczenia
Wyprawa na Magurki. To miejsce warte zobaczenia T. Radziwiński
Szczyt z wieżą widokową w sercu Gorców, z którego rozciągają się niesamowite panoramy. Mowa o Magurkach w gminie Ochotnica Dolna. To często odwiedzane miejsce z kawałkiem w historii w tle i najstarszym zachowanym zabytkiem niesakralnym na terenie Gorców. To także miejsce katastrowy amerykańskiego bombowca.

Brak snu wpływa na empatię i hojność

od 16 lat

Wieża widokowa stoi na szczycie Magurek (1108 m n.p.m.), na wschodnim skraju polany rozciągającej się poniżej tego szczytu. Dzisiejsza polana jest fragmentem starej hali, jednej z największych i najlepiej zachowanych dawnych hal wypasowych w Ochotnicy.

W Gminie Ochotnica Dolna znajdują się cztery wieże usytuowane na następujących szczytach: w Beskidzie Sądeckim – Suchy Groń (Koziarz – Tylmanowa), w Gorcach: Gorc i Lubań (Ochotnica Dolna) oraz Magurki (Ochotnica Górna), które powstały w 2016 r. w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców”.

Na szczyt Magurek prowadzi łatwa i szybka trasa. Całość z parkingu można pokonać w ok. 50 minut. Roztacza się z niej szeroka panorama na sąsiednie pasma górskie, w tym na Gorce wraz z Pasmem Lubania, Tatry, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy. Wieża otwarta jest przez cały rok.

Patrząc na stronę południową, z Magurek zobaczymy Tatry, a przy świetnej pogodzie nawet słowacką Małą Fatrę.

Katastrofa "California Rocket"

Ciekawostką jest także pomnik -to fragment kadłuba w miejscu katastrofy amerykańskiego samolotu B-24J „Liberator”, „California Rocket”. Samolot rozbił się tutaj 18 grudnia 1944 roku. Załoga wraz z innymi bombowcami brała udział w misji, której celem było zbombardowanie niemieckich zakładów produkcji benzyny syntetycznej w Oświęcimiu. Ich samolot został poważnie uszkodzony, aż rozbił się w w okolicach polany Przechybka pod przełęczy Pańska Przechybka. Dziesięcioosobowa załoga bombowca zmuszona była opuścić maszynę skacząc ze spadochronem. Jeden z pilotów zginął.

Pół wieku po katastrofie w miejscu katastrofy utworzono uroczysko pamięci, to fragment kadłuba zmontowany przy użyciu oryginalnych elementów tego samolotu.

Wyprawa na Magurki. To miejsce warte zobaczenia
Wyprawa na Magurki. To miejsce warte zobaczenia T. Radziwiński

W drodze na szczyt uwagę zwraca także drewniany budynek. To Kurnytowa Koliba-chata, które jest najstarszym zachowanym, niesakralnym zabytkiem w Gorcach. Wybudowano ją w 1839 roku. Swoim właścicielom służyła jako dom letni, kiedy to na gorczańskich pastwiskach wypasali owce i bydło.

W czasie II wojny światowej Kurnytowa Koliba była schronem i bazą dla partyzantów. Mieścił się w niej sztab 4 batalionu I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej. Dowodzący nim kapitan Julian Zapała, ps. „Lampart” kierował akcją ratowania lotników z bombowca „California Rocket”. Członkowie załogi zostali odszukani i zabrani przez partyzantów i do stycznia 1945 r. mieszkali w Kurnytowej Kolibie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska