Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wypoczynek nad jeziorem oraz w uzdrowisku

Materiał Informacyjny
Zapora spiętrzająca wody Dunajca to jeden z ciekawszych obiektów hydrologicznych i atrakcja dla turystów wypoczywających nad Jeziorem Roż¬now¬skim. Tajemniczy skarb Inków wciąż jest ukryty w zamku w Niedzicy nad Jeziorem Czorsztyńskim. Przylasek Rusiecki na obrzeżach Krakowa ma się zamienić w centrum sportu i wypoczynku oraz ośrodek geotermalny i balneologiczny – tak zakłada plan „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”.

Małopolskie akweny: Roż¬nowski, Czchowski, Dobczycki, Czorsztyński, Klimkówka, Świnna Poręba i Przylasek Rusiecki, są atrakcyjne turystycznie, dlatego samorządy dbają o ich nowoczesne zagospodarowanie, chroniąc jednocześnie krajobraz i walory przyrodnicze. Gminy, na terenie których znajdują się te zbiorniki wodne, ubiegają się o unijne dofinansowanie na budowę i rozbudowę infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej.

Konkurs ma charakter zamknięty. Do 31 sierpnia władze lokalne mogą składać plany zagospodarowania otoczenia wskazanych akwenów. Plany ocenią eksperci z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i dopiero potem będą przyznawane pieniądze na realizację.

Natomiast do 31 października można składać wnioski o unijne dofinansowanie na wsparcie miejscowości uzdrowiskowych w regionie. W Polsce jest 45_uzdrowisk, z czego w Małopolsce 10. Zdroje pięknieją z dnia na dzień. Krynica, Mu-szyna, Szczawnica, Wysowa – miejscowości duże i małe mają swoich zwolenników. O ponad 119,3 mln zł mogą się starać gminy i podległe im jednostki, partnerzy społeczni i gospodarczy (w tym organizacje pozarządowe) oraz przedsiębiorcy. Dla przedsiębiorców przewidziano co najmniej 40 proc. środków w ramach wspomnianego konkursu.

Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania wynosi 75 proc. Na jakie cele? Przede wszystkim na rozwój infrastruktury uzdrowiskowej, turystycznej i rekreacyjnej, również na budowę i rozbudowę sieci wodo¬ciągowo-kanalizacyjnej, nowych dróg, chodników itp. Dzięki różnorodnym inwestycjom jeszcze bardziej uwypukli się uzdrowiskowy charakter miejscowości, podkreślone zostaną ich indywidualne walory, które tak przyciągają gości.

Pytania do eksperta
odpowiada Jakub Szymański, dyrektor Departamentu Zarządzania Programami Operacyjnymi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Do tego, jak duże znaczenie mają dla Małopolski znajdujące się w niej miejscowości uzdrowiskowe, nie trzeba nikogo przekonywać. Na jakie ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy z uzdrowisk w walce o unijne środki?

W regionalnym programie na lata 2014–2020 dla przedsiębiorców z miejscowości uzdrowiskowych zarezerwowano aż 40 proc. dostępnych środków. Będzie się można o nie ubiegać w konkursach o dotację unijną.

O pieniądze z UE mogą się też ubiegać organizacje pozarządowe, które niekoniecznie mogą mieć środki na wkład własny. Czy ich całkowity brak bądź niedobór przekreśla start w konkursie?

Organizacje pozarządowe mają w regionalnym programie sporo szans na dotację – niestety, start w konkursach o wsparcie zawsze wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego. Zazwyczaj wkład od organizacji pozarządowych to zaledwie kilka procent wartości realizowanego projektu, ale do tego wkładu doliczyć można także koszty związane z zatrudnieniem ludzi pracujących w danej organizacji (np. koszt etatów).

Oczywiście, trzeba pamiętać, że wszystko musi być zgodne z Podręcznikiem kwalifikowania wydatków, który znajduje się na www.rpo.malopolska.pl, a także z zapisami regulaminu konkretnego konkursu.

Więcej o wsparciu miejscowości uzdrowiskowych:

www.rpo.malopolska.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Kraków – tel.: 12 616 0 616,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska