Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki matur 2013. W Tarnowie najlepiej wypadł egzamin z języka obcego

Łukasz Jaje
Koniec nerwówki dla tegorocznych maturzystów. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie ogłosiła wyniki egzaminu dojrzałości.

Przed maturą uczniowie najbardziej obawiali się matematyki. Niepotrzebnie, bo tym razem zdecydowanie trudniejsze okazały się zadania z języka polskiego. Natomiast najlepiej młodym ludziom poszedł angielski.

- Ten przedmiot zdałam na 100 proc. Większe obawy wzbudził polski, ale na szczęście poszło mi całkiem nieźle. Wyniki poznałam w piątek o czwartej nad ranem. Zalogowałam się na stronie OKE i sprawdzam swoje wyniki, choć serwer był bardzo oblężony - opowiada Justyna Kulik z I LO w Tarnowie.

Średni wynik licealistów z naszego regionu z angielskiego wyniósł 72,9 proc. Ten język obcy był najczęściej wybierany. Angielski na maturze zdawało ponad 3 tys. absolwentów ogólniaka. Średni rezultat z matematyki to 64,56 proc., z polskiego - 57,46. Dla naszych Czytelników opracowaliśmy też miniranking, w którym umieściliśmy po pięć najlepszych i najsłabszych wyników na poziomie podstawowym szkół z: polskiego (ustnego i pisemnego), najchętniej wybieranego języka obcego, czyli angielskiego (ustnego i pisemnego) oraz matematyki.

Zestawienie powstało na podstawie danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie, wzięliśmy pod uwagę licea ogólnokształcące z Tarnowa oraz powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego i tarnowskiego.

Aż w czterech przypadkach najwyższe miejsce zajęło III LO w Tarnowie. Wyjątkiem jest egzamin ustny z polskiego. Z nim najlepiej poradzili sobie uczniowie bocheńskiego LO im. Kazimierza Wielkiego. Niestety, nie mogliśmy uwzględnić II LO w Tarnowie, gdyż w statystyki OKE wkradł się błąd i brakuje dostępnych danych dla czołowej w mieście placówki. - Najbardziej cieszy mnie, że wszyscy przystępujący do matury ją zdali. Słabiej wypadła dosyć trudna w tym roku matura z polskiego. Nie brakowało podchwytliwych pytań- mówi Halina Pasternak, dyrektorka II LO w Tarnowie.

Jej opinie potwierdza Alicja Czerwińska-Franek. Polonistka z tarnowskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno - Ogrodniczych i organizatorka znanego dyktanda "O złote pióro" oceniała matury w OKE. - W większości prace były przeciętne. Pytania do tekstu opartego na publikacji "Świat w 44 zerach" Tomasza Rożka sprawiły sporo problemów. Zdarzało się, że w zadaniach typu "wymień dwa elementy" uczeń pierwsze z poleceń napisał źle, a drugie i trzeci dobrze. Jednak egzaminator mógł wziąć pod uwagę tylko dwie pierwsze odpowiedzi - tłumaczy Alicja Czerwińska-Franek.

Najwyższą zdawalność w regionie miały licea ogólnokształcące z powiatu bocheńskiego z wynikiem 93 proc. Na kolejnych miejscach uplasowały się szkoły z: Tarnowa 92 proc., brzeskiego - 87 proc., dąbrowskiego - 85 proc. i tarnowskiego - 84 proc.
Ci, którzy nie zdali, mogą spróbować swych sił jeszcze podczas sierpniowej sesji poprawkowej. W takiej sytuacji jest m.in. dwóch maturzystów z Nowego Wiśnicza przyłapanych na ściąganiu z matematyki. Ich prace zostały unieważnione.

Na szczęście większość naszych uczniów nie ma takich problemów i od piątku cieszy się wakacjami. - W sierpniu wybieram się na Przystanek Woodstock. A od października studia na AGH albo politechnice - mówi Krzysiek Chwałek z I LO.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska