Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory 2024. Trwa głosowanie i cisza wyborcza. Swastyki pojawiły się na banerach wyborczych w Oświęcimiu

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Trwa cisza wyborcza
Trwa cisza wyborcza Sławomir Bromboszcz
Swastyki pojawiły się na banerach wyborczych przy ul. Zwycięstwa w Oświęcimiu. Policjanci podczas patrolu w nocy z 6 na 7 kwietnia ujawnili kilka uszkodzonych banerów. Nieznany sprawca lub sprawcy nanieśli na nie znaki z wykorzystaniem farby. Trwa policyjne postępowanie, które ma wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia.

Trwa głosowanie i cisza wyborcza. Swastyki pojawiły się na banerach wyborczych w Oświęcimiu

Trwa postępowanie, które ma wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia i ustalenie sprawcy, sprawców uszkodzenia mienia. Zabezpieczany jest monitoring, szukamy świadków zdarzenia. Postępowanie toczy się pod kątem uszkodzenia mienia. W rękach prokuratury leży natomiast kwestia ewentualnego propagowania systemu totalitarnego - informuje Małgorzata Jurecka, rzecznik prasowy policji w Oświęcimiu.

Niewykluczone, że akt dewastacji mienia ma związek z rozgrywanym w sobotę spotkaniem finałowym TAURON Hokej Ligi, w którym na pobliskim lodowisku miejscowa Re-Plast Unia uległa GKS-owi Katowice 2:3.

Przypominamy, że kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Wybory samorządowe 2024. Cisza wyborcza - co grozi za jej złamanie

Naruszenia ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać organom ścigania: policji i prokuraturze. O wysokości kary za naruszenie ciszy wyborczej decyduje sąd.

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów. Nie wolno także publikować sondaży wyborczych.

Cisza wyborcza: czego nie można robić? Pod groźbą kary

Kodeks wyborczy określa również sposoby agitacji, które są zabronione w czasie ciszy wyborczej. Jednak wraz z postępem technologicznym zakres mocno się rozszerzył.

W czasie ciszy wyborczej zabronione jest m.in.:

  • rozwieszanie plakatów
  • roznoszenie ulotek
  • realizowanie reklam wielkoformatowych (bilbordy)
  • wieszanie reklam na samochodach
  • zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji,
  • wygłaszanie przemówień
  • agitacja w internecie.

Oczywiście mowa tutaj o podjęciu nowych działań w czasie 24 godzin przed głosowaniem a nie kampanię, która przebiegała w poprawnym rytmie przed ciszą wyborczą. Nie jest konieczne zdejmowanie banerów, plakatów czy usuwanie ulotek, które zostały już rozdane.

Cisza wyborcza w internecie

Cisza wyborcza w internecie to nowy wymiar ograniczenia agitacji na 24 h przed głosowaniem. Trudna do zmierzenia, jeszcze trudniejsza do ścigania, ale z roku na rok zdarzają się przypadki wykrycia i skazania podejrzanych za złamanie ciszy wyborczej.

Podejrzanym może być każdy internauta bez względu na to czy jest członkiem obecnym samorządowcem, startuje z list wyborczych czy nie ma żadnego związku z lokalną polityką. W sieci nikt nie jest osobą anonimową i nawet stosując sztuczki w celu utrudnienia identyfikacji, możemy zostać przywołani do odpowiedzialności.

Cisza wyborcza w internecie oznacza, że ZABRONIONE jest:

  • zakładanie grup, wydarzeń, stron kampanii i kandydatów w wyborach samorządowych
  • komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydata lub kontrkandydata
  • publikowanie dokumentów/zdjęć/faktów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska