MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyborca Kowalski może zagłosować inaczej, niż deklarował, czyli sondaże naukowo pewne nie są

prof. Ryszard Tadeusiewicz, naukowiec AGH
Marcin Makówka
Zbliżają się kolejne wybory i prasa publikuje wyniki sondaży. Mówi się, że są one naukowo pewne. Czy naprawdę? Aby przewidzieć wynik wyborów, instytucja przeprowadzająca sondaż pyta wybraną grupę osób, na kogo by głosowały. Na podstawie odpowiedzi sporządza się statystykę i się ją publikuje.

Na ile jest to naukowe?

Naukowa jest statystyka. Pisałem już o niej w zeszłym tygodniu jako o metodzie wyciągania pewnych wniosków na podstawie niepewnych danych - m.in. w medycynie. Pojedyncza obserwacja jest bezwartościowa, bo wpływają na nią czynniki losowe. To, że Kowalski wyzdrowiał z choroby X po podaniu mu leku Y, nie dowodzi, że lek Y jest skuteczny przy leczeniu choroby X. Dowód taki uzyskamy, gdy zbierzemy dużo takich faktów i opracujemy je statystycznie.

Na pozór sytuacja podczas sondaży jest podobna - bierzemy Kowalskiego i zamiast leku Y "aplikujemy mu" polityka. Kowalski ma powiedzieć, czy będzie na niego głosował, czy nie. Tak samo pytamy innych ludzi, komputery liczą statystykę i dostajemy wyniki, zwane sondażami. Są one jednak bardziej niepewne, niż w przypadku oceny skuteczności leczenia.

Dlaczego? Bo pytano tylko grupkę ludzi, a wnioski wyciąga się dla całego społeczeństwa. Tymczasem wśród głosujących są studentki i kombatanci, informatycy i rolnicy...

Badając lek, staramy się testować jego działanie na jednorodnej grupie pacjentów. Nie próbujemy też oceniać skutków leczenia lekiem Y równocześnie np. anemików i astmatyków, ale wybieramy do obserwacji wyłącznie osoby cierpiące na tę samą chorobę.
Ponadto jeśli sądzimy, że jakiś czynnik (na przykład wiek albo płeć) wpływa na wynik leczenia - to prowadzimy badania w grupach jednorodnych pod jego względem (na przykład samych młodych kobiet) i formułujemy wnioski dla takich poszczególnych grup. A w sondażu próbujemy sformułować wniosek prawdziwy dla wszystkich wyborców! To jest trudne.
W dodatku odpowiedzi w ankiecie są niepewne. To, czy pacjent Kowalski wyzdrowiał, czy nie, można stwierdzić w sposób pewny. Jednak tego, czy wyborca Kowalski pytany w sondażu naprawdę zagłosuje, jak zapowiedział, stwierdzić się nie da - bo może on zmienić zdanie, a wybory są tajne.

No i wreszcie czynnik czasu. Kowalski odpowiadający na pytania ankietera to nie ta sama osoba, która idzie do urny. Może zdobyć nowe informacje, zmądrzeć (lub przeciwnie…) i głosując może się zachować całkiem inaczej, niż deklarował w sondażach, nawet jeśli był wtedy szczery.

Dlatego sondaże naukowo pewne nie są!

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska