MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wuefista gorszym gatunkiem nauczyciela? Ten wywiad wywołał szok

Małgorzata Gleń
Adam Piekarczyk i Grażyna Malczewska, wuefiście z gimnazjum nr 1 w Chrzanowie są oburzeni wypowiedzią Tadeusza Kołacza i żądają przeprosin
Adam Piekarczyk i Grażyna Malczewska, wuefiście z gimnazjum nr 1 w Chrzanowie są oburzeni wypowiedzią Tadeusza Kołacza i żądają przeprosin Małgorzata Gleń
Afera oświatowa w powiecie chrzanowskim. Tadeusz Kołacz, dyrektor Zarządu Szkół i Przedszkoli, w wywiadzie dla dziennika "Gazeta Prawna" uderzył w wuefistów, sugerując, że powinni zarabiać mniej od innych nauczycieli. Jego wypowiedź wywołała oburzenie. Dwudziestu dziewięciu chrzanowskich nauczycieli wychowania fizycznego wystosowało skargę do burmistrza, domagając się wyjaśnień i przeprosin.

Zamieszanie wywołało zdanie wypowiedziane przez Kołacza: "Nauczyciele wychowania fizycznego powinni pracować więcej i za niższe pieniądze. Bo wielu z nich, niestety, za publiczne pieniądze, robi tak zwane zajęcia na macie - macie piłkę i grajcie".

- To oburzające, by osoba związana z oświatą, która powinna reprezentować interesy wszystkich nauczycieli, traktowała nas, wuefistów, jak margines - grzmi Grażyna Malczewska, nauczycielka z chrzanowskiego gimnazjum nr 1, która podpisała się pod listem-skargą. Podkreśla, że kocha swoją pracę i poświęca się jej bez reszty.

Liczy, że burmistrz Chrzanowa, jako zwierzchnik dyrektora Kołacza, wyciągnie wobec niego konsekwencje. Tymczasem burmistrz Ryszard Kosowski nie widzi problemu. Podkreśla, że Kołacz wypowiadał się na łamach prasy w imieniu własnym, a nie gminy, i dlatego nie zamierza zajmować w tej sprawie stanowiska. Tadeusz Kołacz od 1 kwietnia już nie jest dyrektorem Zarządu Szkół i Przedszkoli (jednostka została rozwiązana). Pozostał na stanowisku naczelnika wydziału edukacji w chrzanowskim magistracie. Teraz broni swoich racji.

- W wywiadzie moje słowa miały charakter ogólny i nie dotyczyły konkretnych osób - podkreśla Kołacz. Tłumaczy, że mówiąc o zmianach w oświacie i sposobie wynagrodzenia nauczycieli opowiada się za indywidualnym traktowaniem wszystkich. - Obecnie system wrzuca nauczycieli do jednego worka, a o efektywności ich pracy decydują wyniki egzaminów. Tak nie powinno być - dodaje Kołacz.

Uważa, że dobrzy wuefiści, którzy rzeczywiście poświęcają się pracy i przekraczają tak zwane minimum programowe, powinni być bardziej doceniani niż niekompetentni poloniści, którzy mylą lektury.

"Gazeta Krakowska" zapytała o zdanie uczniów. O ile 11-letni Michał z SP nr 1 w Chrzanowie przyznaje, że wuefistka zawsze wymyśla im ciekawe gry i ćwiczenia, zazwyczaj włączając się do zabawy, o tyle jego starszy kolega z II Liceum Ogólnokształcącego w Chrzanowie, twierdzi, że większą część lekcji młodzież gra w piłkę "samopas".

Czytaj także: Odpowiedzą za wykastrowanie psa żyletką
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Gang Olsena napadł na bank ING w Nowym Targu
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska