Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wracają tężnie solankowe. Kraków przymierza się do budowy kolejnych takich obiektów

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tężnia solankowa nad Zalewem Bagry
Tężnia solankowa nad Zalewem Bagry fot. Andrzej Banaś
Tężnie solankowe nad Zalewem Nowohuckim oraz zbiornikiem Bagry w Krakowie pozostają zamknięte od listopada 2023 roku, z powodu zimowej przerwy. Urzędnicy zapowiadają, że oba rekreacyjne obiekty wznowią pracę w najbliższych dniach, najdalej do końca kwietnia. Tak samo jak zamknięte na czas zimowej aury miejskie pitniki, których w Krakowie jest kilkadziesiąt. Również jeszcze w tym miesiącu wrócą na Zalew Nowohucki widowiskowe pływające fontanny.

- Z pitkników można korzystać m.in. na Błoniach, w Parku Krakowskim, w Parku Czyżyny, nad Zalewem Nowohuckim oraz na niektórych placach zabaw. Aby szybko zlokalizować pitniki, wystarczy wpisać w wyszukiwarce Google Maps hasła pitnik miejski lub kranowianka w restauracji lub po prostu – wodopój. Woda w pitnikach jest udostępniana nieodpłatnie. Pełnia wiosny oznacza także, że jak co roku nad Zalewem Nowohuckim pojawią się również fontanny pływające. Ten spektakularny festiwal wody, światła i muzyki dostępny będzie także pod koniec kwietnia – podają pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Pływające fontanny, sterowane za pomocą konsoli z przyciskami umieszczonej na brzegu, które co 20 minut prezentują pokazy wody, światła i muzyki, cieszą się ogromnym zainteresowaniem krakowian i turystów. Pierwsze pokazy w 2024 roku zaplanowano już na przełomie kwietnia i maja, m.in. podczas długiego majowego weekendu. Natomiast od połowy czerwca wielobarwne, ruchome fontanny – będące również sposobem oczyszczania oraz napowietrzania wody - mają już działać w trybie ciągłym. W tym terminie zapowiedziano uruchomienie także wszystkich pozostałych krakowskich miejskich fontann.

Tężnie solankowe rosną w siłę. Mieszkańcy Krakowa chcą kolejnych takich obiektów

Mikroklimat tężni sprzyja profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Powietrze w takim obiekcie nasycone jest solnym aerozolem, który ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych, łagodzi stany zapalne, działa kojąco na gardło i zatoki. Tężnia solankowa to także miejsce relaksu i wypoczynku.

Pierwszą krakowską tężnię otwarto w lipcu 2020 roku nad Zalewem Nowohuckim, a kilkanaście miesięcy później, w październiku 2021 roku, solankowy obiekt pojawił się nad Bagrami. W ciągu dwóch najbliższych lat w Krakowie ma przybyć jeszcze pięć budowli „z tarniny”.

Dla tężni planowanej na osiedlu Wróblowice w Swoszowicach (w strefie C uzdrowiska) rozpoczęto już prace projektowe – warte prawie 115 tys., zł - obejmujące opracowanie wielobranżowej koncepcji architektonicznej oraz dokumentacji technicznej, a także uzyskanie pozwolenia na budowę. Ten etap przedsięwzięcia, w ramach którego powstaną także plac zabaw i plenerowa siłownia, ma zakończyć jeszcze w tym roku.

Podobny harmonogram: projekt w 2024 roku, budowa w 2025 roku, przyjęto także dla wzniesienia kolejnych czterech krakowskich tężni. O takie miejsca upomnieli się sami mieszkańcy, w ramach budżetu obywatelskiego. Duże rekreacyjno-zdrowotne solankowe obiekty mają powstać: w Parku Zaczarowanej Dorożki na Prądniku Czerwonym, w parku przy ul. Banacha na Prądniku Białym oraz w rejonie ulic Witosa i Marcowej na Podgórzu Duchackim, a mały (tzw. minitężnia) na Starym Mieście, w ogrodzie przy Centrum Młodzieży na ul. Krupniczej.

Jak się pozbyć gniewu? Jest prosty sposób!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wracają tężnie solankowe. Kraków przymierza się do budowy kolejnych takich obiektów - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska